REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Vos prasidėjus 2013 metams užsimota dirbti pasiraitojus rankoves. Sostinės širdyje, Vilniaus Rotušėje, įvairių socialinių sričių atstovų specialistai ketvirtadienį susirinko aptarti itin ambicingų planų.

REKLAMA
REKLAMA

Buvo kalbama apie Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymą – neįgaliuosius – proto ir psichikos negalią turinčius globotinius, kuriems reikalinga profesionali pagalba – grąžinti į bendruomenes.

REKLAMA

Maža to, nuspręsta iki šiol veikusias globos įstaigas, kuriose šiems žmonėms buvo suteikiama pagalba – ilgainiui uždaryti, kadangi joms tiesiog nebebus skiriamas finansavimas.

Ant bendruomenių pečių

Kalbėta, kad uždarius globos įstaigas visa atsakomybė būtų perkelta ant miestų ir miestelių bendruomenių atstovų pečių.

„Neįgalūs žmonės turi teisę rinktis, kur ir su kuo gyventi. Globos namuose toks žmogus yra nuasmeninamas. Jis praranda savo individualumą, atsiranda socialinė atskirtis“, – tokią poziciją išsakė situaciją tyrę Europos ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Užtikrinta, kad į gatvę, uždarius globos įstaigas, tokių žmonių tikrai niekas nepaleis: „Jiems bus suteiktas būstas, visos reikalingos bendruomeninės paslaugos. Nesavarankiški asmenys vienoje vietoje gyventų ne daugiau kaip po dešimt.

Verta paminėti, kad šiuo metu vidutiniškai vienoje globos įstaigoje gyvena 168 asmenys. Todėl išskaidžius juos po bendruomenes pavyktų daugiau dėmesio skirti konkrečiam asmeniui. Socialiniai darbuotojai juos mokytų bendrų dalykų. Negalią turintys asmenys ir toliau gautų visą reikalingą pagalbą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per vykusią diskusiją pabrėžta, kad pradėjus įgyvendinti SADM strategiją itin išaugs socialinių darbuotojų vaidmuo. Būtent šios srities specialistai tiesiogiai bendraus ir stengsis padėti psichikos negalią turintiems asmenimis.

Skaičių kalba

Praėjusiais metais Lietuvoje veikė 36 socialinės globos įstaigos neįgaliems suaugusiems asmenims (iš jų 26 buvo valstybinės). Šiose įstaigose gyveno 6061 asmuo. Pusę šių įstaigų gyventojų sudarė darbingo amžiaus gyventojai. Šiek tiek daugiau kaip pusė įstaigų gyventojų (54 proc.) turėjo psichikos negalią, 36 proc. – proto negalią (intelekto sutrikimų), o net ketvirtadalis – sunkią negalią.

REKLAMA

Kalbant apie vaikus, tai praėjusiais metais veikė penkios neįgaliems nepilnamečiams skirtos globos įstaigos. Jose 2012-ųjų pradžioje gyveno 745 vaikai. Tuo tarpu specialiosiose mokyklose ir ugdymo centruose mokėsi ir gyveno 1753 vaikai.

Šiuo metu Lietuvoje yra 38 valstybiniai globos namai, kur globojama nuo 100 iki 400 psichikos negalią turinčių žmonių, kurių dauguma – nepagydomi ligoniai. Įgyvendinus naują Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą, jie turėtų integruotis į bendruomenę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų