REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), pradėjęs svarbią kelionę po Europą, ketvirtadienį perspėjo, kad Vakarų valstybių ateičiai yra iškilęs pavojus, taip pat pasmerkė Rusijos ir Šiaurės Korėjos veiksmus.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), pradėjęs svarbią kelionę po Europą, ketvirtadienį perspėjo, kad Vakarų valstybių ateičiai yra iškilęs pavojus, taip pat pasmerkė Rusijos ir Šiaurės Korėjos veiksmus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kelionę pradėjęs vizitu svarbioje JAV sąjungininkėje Lenkijoje D.Trumpas kaltino Rusiją „destabilizuojančiais“ veiksmais Ukrainoje ir perspėjo Šiaurės Korėją, kad jai gresia „pasekmės“ po tarpžemyninės balistinės raketos bandymo, sukėlusio nerimą tarptautinei bendruomenei.

REKLAMA

Prieš įtemptą Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą Hamburge D.Trumpas, susiduriantis su tradicinių JAV sąjungininkų priešiškumu, sakydamas kalbą Varšuvoje pasinaudojo proga perspėti, kad kolektyvinio ryžto stygius gali pasmerkti Aljansą, atlaikiusį Šaltąjį karą.

„Vakarų gynybos sėkmė priklauso ne vien tik nuo priemonių, bet taip pat ir jų žmonių valios, – pabrėžė jis. – Fundamentalus mūsų laikų klausimas – ar Vakarai turi valios išlikti.“

REKLAMA
REKLAMA

D.Trumpas pasistengė išsklaidyti sąjungininkų nuogąstavimus dėl JAV įsipareigojimų NATO ir išreiškė palaikymą blokui, numatančiam visų jo narių kolektyvinę gynybą.

„Jungtinės Valstijos ne tik žodžiais, bet ir veiksmais demonstravo tvirtai palaikančios (NATO sutarties) 5-ąjį straipsnį“, – sakė Amerikos lyderis. Vis dėlto jis dar kartą paragino sąjungininkus Europoje didinti išlaidas gynybai.

„Transatlantinis ryšys tarp Jungtinių Valstijų ir Europos toks pat stiprus kaip visada ir daugeliu atžvilgių galbūt netgi stipresnis“, – pridūrė D.Trumpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas šalyje, sunerimusioje dėl didėjančio Maskvos karinio aktyvumo, D.Trumpas negailėjo kritikos Rusijai prieš savo planuojamą pirmąjį tiesioginį susitikimą su šios šalies prezidentu Vladimiru Putinu G-20 susitikimo kuluaruose.

„Raginame Rusiją nutraukti savo destabilizuojančius veiksmus Ukrainoje ir kitur bei palaikymą priešiškiems režimams – tarp jų Sirijos ir Irano. Vietoje to siūlome prisidėti prie atsakingų valstybių bendrijos mūsų kovoje prieš bendrus priešus ir ginti pačią civilizaciją“, – sakė JAV vadovas.

REKLAMA

D.Trumpas taip pat pareiškė, kad Maskva „galbūt“ mėgino kištis į 2016 metų rinkimus, atvedusius jį į valdžią, bet taip pat teigė, kad tą patį galėjo daryti ir kiti veikėjai. Be to, prezidentas kaltino savo pirmtaką Baracką Obamą (Baraką Obamą) neveiklumu.

„Labai blogas elgesys“

Vėliau ketvirtadienį atvykęs į Hamburgą, kur vyks G-20 susitikimas, D.Trumpas susitiko derybų su Vokietijos kanclere Angela Merkel. Pastaroji yra žadėjusi ginti 2015 metų Paryžiaus klimato sutartį, nors D.Trumpas paskelbė išvesiantis iš jos Ameriką.

REKLAMA

D.Trumpas taip pat planuoja susitikti su Pietų Korėjos ir Japonijos lyderiais bei aptarti veiksmus po šią savaitę Pchenjano sėkmingai įvykdyto tarpžemyninės balistinės raketos, galinčios nuskrieti iki Aliaskos, bandymo.

Pirmąkart viešai komentuodamas šį bandymą D.Trumpas Varšuvoje pareiškė, kad Pchenjano žvanginimas ginklais turi sulaukti „pasekmių“, ir perspėjo svarstantis „griežtą“ atsaką į šį „labai, labai blogą elgesį“.

Ne kartą raginęs Pekiną didinti ekonominį spaudimą Šiaurės Korėjai D.Trumpas per G-20 susitikimą taip pat surengs derybas su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu). Prognozuojama, kad šis pokalbis gali būti įtemptas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltieji rūmai norėjo, kad D.Trumpo kalba Varšuvoje, kurioje įžvelgiama JAV lyderių Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano) ir Johno F.Kennedy (Džono F.Kenedžio) užsienyje pasakytų istorinių kalbų atgarsių, pagerintų naujojo prezidento reputaciją ir paneigtų pareiškimus, kad dėl jo elgesio Jungtinių Valstijų vaidmuo tarptautinėje arenoje silpnėja.

Kalbėdamas apie 10 tūkst. klausytojų akivaizdoje Krasinskių aikštėje, kurioje stūkso Varšuvos sukilimo prieš nacių okupantus memorialas, D.Trumpas pateikė Lenkiją kaip ryžto ginant Vakarų tradicijas pavyzdį.

REKLAMA

„Lenkijos žmonės, Amerikos žmonės ir Europos žmonės tebešaukia: „Mes norime Dievo“, – sakė JAV prezidentas.

„Smūgis pasauliniam konsensusui“

Tačiau D.Trumpo kalba kitur tikriausiai bus įvertinta šaltai.

Vašingtone įsikūrusio Brookingso (Brukingso) instituto analitikas Thomas Wrightas (Tomas RaitaS) sakė, kad prezidento išsakytas palaikymas NATO 5-ajam straipsniui ir užuomina apie Rusijos grėsmę žymi „minimalias“ pastangas atitaisyti žalą, padarytą D.Trumpo kalbos per anksčiau šiais metais vykusį Aljanso viršūnių susitikimą.

REKLAMA

„Tačiau bendroji kryptis buvo nacionalizmas ir suverenumas, – pridūrė jis. – Didžiausia rizika – kad savo spontaniškais pareiškimais jis pradės dalyti Europą į senąją ir naująją arba tuos, kuriems nepatinka jis ir jo žinia bei tuos, kuriems tai patinka.“

D.Trumpas pateikia save kaip lyderį, turintį viziją, kaip reikėtų spręsti pagrindinę epochos krizę, daugelis JAV sąjungininkų Europoje ir kitus teigia, kad paties D.Trumpo pareiškimai ir veiksmai sukėlė abejonių dėl pasaulio tvarkos ir šimtmetį gyvuojančios Amerikos pasaulinės lyderystės.

„Trumpo sprendimai pasitraukti iš Ramiojo vandenyno partnerystės ir Paryžiaus klimato sutarties sudavė smūgį beveik viso pasaulio konsensusui“, – sakė Carnegie (Karnegio) centro Maskvoje direktorius Dmitrijus Treninas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų