REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norime to ar ne, bet kai karšta – prakaituojame smarkiau. Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktorė doc. dr. Matilda Bylaitė aiškina, kad prakaitavimas – labai reikalinga organizmo funkcija

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, prakaituojant ne tik pašalinamos organizme susidariusios toksinės medžiagos, druskos, bet ir išsiskiria kai kurie vaistai, prieskoniai, reguliuojama organizmo temperatūra. Pasitaiko žmonių, kurie turi mažiau prakaito liaukų, negali normaliai prakaituoti, todėl aktyvesnė fizinė veikla karštą dieną juos gali privesti prie peršilimo, karščio šoko.

REKLAMA

Intensyviau prakaituoja žmonės, kurie sportuoja, gyvena aktyviai, patiria stresą ar yra genetiškai tai paveldėję. Jei žmonės vartoja aštresnį maistą, geria tonizuojančius, alkoholinius gėrimus, stiprią kavą, arbatą, tuomet ir prakaitas gali būti aštresnio, nemalonaus kvapo.

Medikė pataria visada laikytis asmens higienos ir naudoti dezodorantus:

„Nereikia pamiršti, kad tose pačiose patalpose dirba kolegos, yra žmonių, važiuojančių tuo pačiu autobusu ar troleibusu, todėl reikėtų gerbti aplinkinius. Žmonės yra jautrūs kvapams, ypač per karščius.“

REKLAMA
REKLAMA

Esant gausesniam prakaitavimui, vertėtų išbandyti ir antiperspirantus.

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad prakaituoja ne tik pažastys, bet ir delnai, padai, visas kūnas. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti padams: kasdien drungnu vandeniu plauti kojas, dėvėti kuo natūralesnę, ne sintetinę avalynę, galima naudoti antiperspirantus, specialius kremus. Jei prakaitavimas itin didelis ir jokios priemonės nepadeda, pacientams siūlomos botulino toksino injekcijos, kurios pusę metų efektyviai suvaldo prakaitavimą. Tiesa, ši procedūra nepigi, tačiau labai veiksminga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto itin gausiai prakaituojant reikėtų susimąstyti apie to priežastis.

„Atkreipkite dėmesį, ar nepadidėjo fizinis aktyvumas, nepasikeitė hobis, nepervargstate, ar nepadaugėjo streso šeimoje, įtampos darbe“, – galimas priežastis vardija M.Bylaitė. Jei prakaitavimo negalite paaiškinti, tai gali būti ne tik endokrininių liaukų patologijos, cukrinio diabeto ženklas, bet ir rimtos ligos, pavyzdžiui, kraujo vėžio, pirmas požymis.

Sunerimti reikėtų, jei smarkiai prakaituojate naktimis, atsibundate šlapias. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų tikslią diagnozę.

REKLAMA

Gydytojos patarimai:

• Karštą dieną gerkite daug vandens, geriausia mineralinio, kad atsikurtų vandens ir natūralių druskų kiekis organizme. Tačiau valgomosios druskos nevertėtų padauginti.

• Budriai stebėkite mažų vaikų, kūdikių aktyvumą ir prakaitavimą. Jų termoreguliacinė sistema nėra iki galo susiformavusi, todėl organizmo vandens balansas labai greitai sutrinka.

• Dėvėkite natūralaus pluošto medvilninius, neprigludusius drabužius, avėkite natūralią, atvirą avalynę.

• Norėdami išvengti nemalonaus kvapo, venkite stimuliuojančių gėrimų, alkoholio, pikantiškų aštrių prieskonių.

• Dažnai prauskitės drungnu vandeniu, ypač labiau prakaituoti linkusias vietas.

• Naudokite prakaito kvapą mažinančius dezodorantus ir jį stabdančius antiperspirantus.

• Prakaituojant dėl streso, pravartu užsiimti joga, išmokti kontroliuoti emocijas.

Aurelija Meškaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų