REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Tūkstantis Norvegijos kairiosios Darbo partijos jaunimo organizacijos narių penktadienį susirinko Utiojos saloje netoli Oslo – pirmąkart po skerdynių, kurias prieš ketverius metus toje vietoje surengė ekstremistas Andersas Behringas Breivikas.

 Tūkstantis Norvegijos kairiosios Darbo partijos jaunimo organizacijos narių penktadienį susirinko Utiojos saloje netoli Oslo – pirmąkart po skerdynių, kurias prieš ketverius metus toje vietoje surengė ekstremistas Andersas Behringas Breivikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas 2011 metų liepos 22 dieną nužudė 69 žmones, daugiausia paauglius, pradėjęs šaudyti nedidelėje širdies pavidalo saloje ežero viduryje, kur tradiciškai rengiama kasmetinė Darbo partijos jaunimo sparno (AUF) stovykla.

REKLAMA

Pasiryžę susigrąžinti tą vietą jaunuoliai, tarp jų keli likę gyvi žudynių liudininkai, dalyvaus stovyklos Utiojoje renginiuose nuo penktadienio iki sekmadienio.

Susitikimo atmosfera buvo rami, o 27 metų Mani Hussain, kilęs iš Sirijos kurdiškojo regiono ir praeitais metais išrinktas AUF vadovu, savo sveikinimo kalboje pareiškė delegatams: „Gera grįžti namo.“

„Esame čia. Sugrįžome namo“, - pridūrė jis.

M.Hussaini tik vieną kartą tiesiogiai paminėjo prieš ketverius metus įvykusias skerdynes: “(2011 metų) liepos 22-oji amžinai liks Utiojos istorijos dalimi ... bet šiandien ji taip pat taps Utiojos praeitimi.“

REKLAMA
REKLAMA

2012 metais vasaros stovykla buvo atšaukta, o dvejus tolesnius metus ji buvo rengiama kitoje vietoje.

Andreasas Brandtas, Darbo partijos jaunimo sparno vietos skyriaus vadovas, virpančiu balsu sakė, kad 2011-ųjų ataka buvo „išties baisus smūgis į veidą“.

„Dabar turime kažką daryti. Manau, visi galvoja: „Turiu kažko griebtis“, - sakė jis.

A.B.Breiviko siautėjimas toje saloje truko 1 val. 13 minučių. Per tą laiką ekstremistas metodiškai persekiojo saloje buvusius apie 600 jaunuolių, potencialių būsimų lyderių Darbo partijoje – tuomečiame Norvegijos valdančiajame politiniame judėjime, kurį A.B.Breivikas kaltino dėl multikultūralizmo suklestėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sugriežtintas saugumas

Įstrigę vos 12 hektarų ploto saloje stovyklautojai neturėjo kur pabėgti, o kai kurie mėgino ištrūkti plaukte, įšokę į šaltą ežero vandenį.

Keliomis valandomis anksčiau A.B.Breivikas nužudė aštuonis žmones, detonavęs sprogmenų prikrautą mikroautobusą šalia vyriausybės būstinės Osle, esančiame už maždaug 40 km nuo Utiojos.

Jaunieji aktyvistai pradėjo ketvirtadienį rinktis į Utiojos salą, kurioje buvo imtasi griežtų saugumo priemonių, nešdamiesi sunkias kuprines ir palapines, o kai kurie netgi laikydami glėbyje pliušinius žaislus.

REKLAMA

Norvegijos teisėsauga buvo griežtai kritikuojama, kad nebuvo pakankamai pasiruošusi atremti A.B.Breiviko atakas ir pernelyg vangiai į jas reagavo.

Dabar prie Utiojos buvo pasiųsti budėti du policijos kateriai, o pačioje saloje matėsi ginkluotų policininkų.

Ketvirtadienį su iš anksto neskelbtu vizitu toje saloje apsilankė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, kuris A.B.Breiviko atakų metu buvo Norvegijos premjeras, o anksčiau reguliariai atvykdavo į Utiojos vasaros stovyklas nuo 8-o dešimtmečio.

„Gera būti čia, bet, aišku, ir liūdna, – jis sakė naujienų agentūrai NTB. – Šie du (jausmai) amžinai paženklins Utioją.“

REKLAMA

Taip pat tikimasi, kad penktadienį į salą atvyks kita buvusi vyriausybės vadovė – Darbo partijos „matriarchė“ Gro Harlem Brundtland, kuri, kaip tvirtino A.B.Breivikas, buvo vienas iš numatytų jo išpuolio, įvykdyto 2011 metų liepos 22 dieną, taikinių.

„Utioja yra vieta susitikti jauniems aktyvistams, politinis seminaras, vieta kultūrai, draugystei ir – o tai taip pat svarbu – meilei“, – sakė M.Hussaini žurnalistams anksčiau šią savaitę per žiniasklaidos darbuotojams surengtą apsilankymą toje saloje.

„Utioja taip pat yra tamsiausios dienos per Norvegijos taikos metų istoriją vieta, – pridūrė jis. – Utioja visuomet bus vieta, kur prisiminsime tuos, kurių netekome, bet susigrąžinti Utioją vasaros stovykloms – reiškia neleisti tamsiai istorijai nustelbti šviesos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žaizdos dar nesugijusios

Medžiais apaugusioje saloje įrengta stovykla buvo atnaujinta prieš jos pakartotinį atidarymą. Naujų pastatų iškilo šalia senųjų, kurie buvo rūpestingai renovuoti.

Kavinę, kurioje buvo nušauti 13 jaunuolių, iš pradžių buvo numatyta nugriauti, bet šio sumanymo buvo atsisakyta ir ji dabar tebėra tvarkoma. Apie įvykusią tragedija iki šiol primena tame pastate išlikusios kulkų pramuštos skylės.

Kiek toliau esančioje miško aikštelėje pastatytas memorialas „Laukymė“: didžiulis tarp medžių pakabintas plieninis žiedas, ant kurio surašyti 60 iš 69 Utiojos aukų vardai.

REKLAMA

Jauniausias aukų sąraše yra 14 metų berniukas, o vyriausias - 45 metų apsaugininkas, kuris tapo pirmuoju A.B.Breiviko taikiniu saloje.

Akivaizdu, kad tos nelaimės paliktos žaizdos dar nėra užgijusios: devynios šeimos nepanoro, kad jų žuvusių narių vardai būtų užrašyti ant to žiedo.

Ant pušies šalia palapinių pilno lauko aukų draugai pakabino daugybę raštelių.

Seminarai ir pasisakymai oficialiai prasidėjo penktadienį, o iki to laiko paaugliai organizavo emocingas futbolo ir tinklinio rungtynes, nors ir budriai prižiūrimi ginkluotų policininkų.

REKLAMA

Daugelis delegatų vilkėjo marškinėlius su partijos šūkiu „Darbininkų klasės didvyris“.

Vis dėlto kam Norvegijoje atrodo, kad vėl surengti vasaros stovyklą tragedijos vietoje yra dar per anksti.

Bet tokios nuomonės nepalaiko 22 metų Ole Martinas Juulis Slyngstadli, likęs gyvas per tas žudynes.

„Aišku, su ta vieta susiję daug emocijų, bet aš sutelkęs dėmesį į teigiamus jausmus, – jaunuolis sakė naujienų agentūrai AFP. – Man svarbu susigrąžinti tą salą.“

Per žudynes išlikęs gyvas Sverre Outhouse irgi sakė, kad nors jis ir prarado artimų draugų, atėjo laikas sugrįžti ir „gerai praleisti laiką“ su bičiuliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

23 metų Williamas Reinemo sakė, kad „šiek tiek keista sugrįžti čia“ po ketverių metų.

„Tačiau turime kurti naujus prisiminimus“, - sakė jis.

Jonas-Inge Sognas, per ataką netekęs 17-metės dukters Isabel, džiaugėsi sugrįžimu į šią salą.

„Tai šiek tiek ypatinga, nes tai pirmasis kartas per ketverius metus, - sakė jis. - Jaučiu tai, matydamas atvykstančius visus šiuos jaunus žmones. Viliuosi, kad jie gerai praleis laiką, bet yra ir dalykų, kurių pasigendame“.

„Esu linkusi palaukti"

Kai kurių aukų šeimos buvo nusistačius prieš idėją leisti paaugliams grįžti į tą tragiškų įvykių paženklintą salą žaisti futbolo, flirtuoti bei dalyvauti įtemptuose politiniuose debatuose.

REKLAMA

Kai kurie likę gyvi jaunuoliai taip pat laikėsi nuomonės, kad grįžti į Utioją dar per anksti.

„Nesu tikra, ar noriu grįžti į tą stovyklą – taigi esu linkusi palaukti, kol išties norėsiu ten vykti“, – AFP sakė 21 metų Darbo partijos narė Marie Hogden.

Ji išvengė A.B.Breiviko kulkų, stovėdama iki kelių vandenyje ir prisiglaudusi prie kranto pakriūtės.

A.B.Breivikas tikino siekęs nušluoti naują Darbo partijos politikų kartą, bet jo atakos, atrodo, davė priešingų rezultatų.

Nuo tų žudynių AUF narių padaugėjo beveik 50 proc. – iki beveik 14 000.

Pats A.B.Breivikas šiuo metu atlieka 21 metų laisvės atėmimo bausmę, kuri gali būti neribotą laiką pratęsta, jeigu jis bus laikomas tebekeliančiu pavojų visuomenei.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų