REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jis uždirba 170 eurų per mėnesį, gyvena už 10 tūkstančių kilometrų nuo Sietlo už Uralo kalnų pasimetusiame kaime, turi gana keistą pavardę ir sentikio barzdą, ir jį kaltina tuo, kad apvogė patį turtingiausią žmogų pasaulyje, rašo italų dienraštis „La Stampa“ (www.lastampa.it).

REKLAMA
REKLAMA

Jis tariamai padarė „itin didelę žalą“ (apie 7600 eurų), nes pažeidė „Microsoft“ autorių teises. Kitais žodžiais tariant, įdiegė piratinę „Windows“ versiją ir dabar dėl to jam gresia 5 metai kalėjimo. Tačiau Aleksandras Ponosovas (nuotraukoje) gavo kompensaciją: iš niekam nežinomo provincijos mokyklos direktoriaus šiomis dienomis jis tapo pačiu įžymiausiu rusu – jį ginti stojo Michailas Gorbačiovas ir Vladimiras Putinas, su juo, paprastu žmogeliu, tapusiu užuojautos nepažįstančios Rusijos teisėtvarkos ir Billo Gateso bendrovės „Microsoft“ auka, solidarizuojasi interneto vartotojai.

REKLAMA

Ponosovo kelias į šlovę prasidėjo ne savo noru 2005 metų rugsėjo 1 dieną, kai Permės srities Sepyčio kaime – vienoje nuošaliausių Rusijos vietų, kurios neįmanoma aptikti jokiame žemėlapyje – pagaliau buvo atidaryta nauja mokykla. Ją statyti pradėjo dar Brežnevo laikais, bet stebuklas įvyko tik po 30 metų naujojo direktoriaus Aleksandro Ponosovo dėka.

Apvaizdos pasiųstas žmogus, kalbėjo apie jį kaime: jaunas, negeriantis, darbštuolis, pats, įkvėptas savojo sentikių tikėjimo, pasiprašė paskiriamas čionai (nors visi stengėsi tokio paskyrimo išvengti). Jam pavyko rasti rėmėją ir tarp kaimo trobų, kurios vis dar apšildomos malkomis, iškilo pavyzdinė mokykla – dviaukštė, sumūryta iš kokybiškų plytų, su sporto sale, valgykla ir net kompiuteriais, kuriuos vaikai iš Sepyčio anksčiau matė tik kino ekrane. Rėmėjų dovana, didžiuodamasis sakydavo direktorius.

REKLAMA
REKLAMA

Ponosovas, kurį jo mokiniai vadina tiesiog „Ponosu“, pats ėmėsi mokyti informatikos. Į naująją mokyklą užsirašė 380 mokinių nuo 6 iki 17 metų, kuriuos kiekvieną dieną, apsukęs 15 aplinkinių kaimų, atveždavo tikras mokyklinis autobusiukas – kaip iš amerikietiškų filmų. Tačiau pasirodė, kad ši laiminga sala – „piratų“. Taip paaiškino milicija, kuri vieną gražią dieną konfiskavo 12 mokykloje buvusių asmeninių kompiuterių, apkaltinusi direktorių naudojant piratinę programinę įrangą. Padaryta žala buvo įvertinta 266 tūkstančiais rublių (7600 eurų), civilinis ieškinys siekė 2 tūkstančius eurų – suma, kuri Sepyčio kaime atrodo beveik tokia pat astronominė, kaip ir Billo Gateso milijardai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirato“ teisinimasis, kad jis gavo kompiuterius su jau įdiegta programine įranga, nieko nepadėjo. „Aš net nemoku atskirti padirbtų “Windows“ nuo originalių“, - įtikinėjo direktorius. Tiems, kurie dalyvauja Ponosovui ginti skirtuose interneto forumuose, paprastai pavadintuose „Užmušti Billą“, dera pranešti, kad „Microsoft“ atsisakė teisės į civilinį ieškinį, atsižvelgusi į tai, kad direktorius nebuvo „užkietėjęs piratas“, rašo „La Stampa“.

Tačiau nenumaldoma rusiško teisingumo mašina jau paleista. Reikalas tas, kad viena iš Rusijos priėmimo į Pasaulio prekybos organizaciją salygų yra kova su piratavimu, o Maskvoje piratinę „Windows“ versiją galima įsigyti vos už 5 eurus.

REKLAMA

Vargšas direktorius jau pateko į teisiamųjų suolą ir pasirašė raštišką pasižadėjimą neišvykti. Į jam paremti skirtą demonstraciją susirinkusius mokinius tuoj pat išvežė į prokuratūrą. „Aš jaudinausi, mane tardė pirmą kartą“, - sakė 14 metų Ania, kurią spaudė tardytojas, norėdamas išsiaiškinti, ar direktorius kartais nepasinaudojo tarnybine padėtimi, kad paskatintų mokinius surengti jį palaikančią demonstraciją.

Ginti Ponosovą ėmėsi net Vladimiras Putinas. „Šitaip čiupti žmogų, kuris nusipirko kompiuterį, ir grasinti jam kalėjimu – kažkoks kliedesys“, - pareiškė jis jam būdinga maniera. Tuo tarpu Michailas Gorbačiovas pasirinko kitokį būdą. Jis pabandė naudoti įtikinėjimo metodą ir parašė Billui Gatesui laišką: „Mokytojui, paskyrusiam savo gyvenimą vaikų auklėjimui ir už savo darbą gaunančiam labai kuklų atlyginimą, nepalyginamą su eilinių jūsų kompanijos darbuotojų pajamomis, gresia įkalinimas Sibiro lageriuose. Jo kaltė nenustatyta, prašau jus būti kilniaširdžiu.“

REKLAMA

Billas taip ir neatsakė, bet atsiliepė „Microsoft“ - išreiškė viltį dėl taikos sutarties galimybės ir kartu pabrėžė, kad kovoje su piratavimu žengianti koja kojon su Kremliumi: „Bylą iškėlė Rusijos teisėsauga, tikimės teisingo teismo sprendimo.“

Sepyčio gyventojai, ne kažin ką nutuokiantys apie kompiuterius ir autorių teises, jau paskelbė nuosprendį, remdamiesi tuo, ką pamatė per televiziją: „Direktorius atrodė toks geras, o iš tikrųjų buvo vagis“, rašo „La Stampa“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų