• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne, šis komentaras ne apie dainuojančius politikus. Tiesa, kai kurie politikai kartkartėmis vis išmėgina savo balsus. Įdomu, kad tie, kurie labiausiai ragina varžytis idėjomis ir programomis, pastumia jas į šoną ir bando rinkėjus patraukti vokaliniais sugebėjimais. Patys politikai apribojo save, uždrausdami rinkėjo pasąmonę šturmuojančią politinę televizijos reklamą, tačiau tuoj pat patys suskubo apeiti savo prisiimtas taisykles ir vis dėlto kaip nors prasibrauti į tą pasąmonę pro užpakalines duris.

REKLAMA
REKLAMA

Klaidos kainuoja brangiai

Atsakomybės ir kompetencijos stoka - štai kas žymi politikos minedus.

Minedas yra dainininkas, išgarsėjęs tuo, kad visiškai nemoka dainuoti. Šou verslo paskirtis atliepti vartotojų poreikius, ir jeigu kam nors patinka klausytis totaliai nusidainuojančio dainininko (pasirodo, tokių esama, ir nemažai) - prašom. Tai nėra taip jau kenksminga, nors jei Minedas atstovautų Lietuvai Eurovizijos festivalyje, būtų kažkaip keista. Tam ir sudaryta komisija, kuri Minedo nepraleido net per patį pirmąjį atrankos turą. Tuo tarpu į politikos viršūnes neretai patenka visiškai nekompetentingi žmonės. Liūdna, kad dėl įvairių priežasčių net ir praėjus septyniolikai metų tiek mažai turime politikų, tikrai atitinkančių šį garbingą vardą.

REKLAMA

Politikos minedų klaidos kainuoja brangiai. Politikai gali tarsi vikšrais pervažiuoti per žmonių likimus ir, deja, jiems neįmanoma išrašyti sąskaitų dėl žalos atlyginimo. Neseniai klaida priimtame įstatyme lėmė, kad tūkstančiams policijos darbuotojų kilo grėsmė netekti dalies užsitarnautos pensijos, jei pasitrauks iš tarnybos po įstatymo įsigaliojimo. Įstatymas neleido įskaityti dalies tarnybos metų, nors valstybė dar Nepriklausomybės aušroje buvo pasižadėjus užskaityti jiems visą darbo stažą. Tūkstančiai pareigūnų patyrė šoką. Beje, ne pirmą, kurio jie sulaukia iš valdžios viršūnių. Nors po kelių dienų prezidentas pažadėjo įstatymą vetuoti, dalis pareigūnų vis dėlto pasitraukė. Kas apskaičiuos, kiek mūsų visų saugumui atsiliepė "nekalta" klaidelė?

REKLAMA
REKLAMA

Pražūtinga reforma

Neseniai žiniasklaidoje šmėstelėjo nedidelė žinutė: signataras E. Grakauskas nuteistas už sukčiavimą ir atlieka realaus laisvės atėmimo bausmę. Jis buvo apkaltintas padaręs ir daugiau nusikaltimų, tačiau bausmės pavyko išvengti suėjus senaties terminui. Dar buvo minima, kad E. Grakauskas yra trečias signataras, patekęs į belangę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau teisingiau būtų E. Grakauską vadinti ne trečiu, o pačiu pirmuoju. Būtent E. Grakauskas buvo pirmojo Valstiečių ūkio įstatymo, pirmojo Ūkininko ūkio įstatymo projektų autorius, jis vadovavo žemės ūkio reformos rengimo grupei. Reformos, kuri prieštaravo pati sau, kuri viską supainiojo, sukėlė visų karą su visais ir kurios katastrofiškas pasekmes Lietuvai sunku pervertinti. Dabar galutinai paaiškėjo, kokio žmogaus įkaite buvo tapusi visa Lietuva. Įsiteisėjus nuosprendžiui pavadinti jį politiniu minedu turbūt reikštų netgi tam tikrą pernelyg palankų vertinimą.

REKLAMA

Neseniai buvo tokia padėtis, kai Seimo Europos komiteto pirmininko pareigas užėmė parlamentaras, nežinantis, kad Lietuva yra Europos Sąjungos narė. Gerai, kad dabar jau turime šitokį reiškinį įvardijančią sąvoką - politikos minedas.

Yra toks senas anekdotas. "Kodėl taip jaudinatės?" - "Laukiu operacijos, o tokią sudėtingą operaciją man darys pirmą kartą..." - "Verčiau imkite pavyzdį iš chirurgo. Jis irgi operuos pirmą kartą, ir nė kiek neima į galvą!" Lygiai taip ir politikos abėcėlės geriausia mokytis užimant aukščiausius valstybės postus: yra proga išmėginti savo sugebėjimus ant rinkėjų galvų. Kai kas turi tapti Seimo pirmininku, kad sužinotų, jog Rusija yra Sovietų Sąjungos teisių perėmėja ir jog teisinė valdžia atskirta nuo įstatymų leidžiamosios. Politikos minedai dar turi ir atitinkamą filosofiją: girdi, valdyti valstybę tai tas pat, kaip rajoną, tik valstybė keliasdešimt kartų didesnė. Puiki mintis!

REKLAMA

Politikos minedai veda šalikelėn

Politikos minedai ilgai vedžiojo Lietuvos žmones už nosies ir kėlė paniką nekilnojamojo turto rinkose, žadėdami, kad Lietuvoje bus įvestas euras. Buvo nutylėta apie svarbų euro įvedimo kriterijų: infliacijos tvarumą. Politikos minedų sukurtas mulkinimo planas buvo paveikus Lietuvoje, tačiau Europos Komisijoje mūsų minedai pasisekimo neturėjo. Tiesa, Europos valdininkai maloningai pasiūlė pasitikrinti euro įvedimo kriterijus po pusmečio, tačiau to neprireikė: kainos, o su jomis ir infliacija iššovė viršun raketos greičiu. Jei būtume įsivedę eurą, žmonės būtų jį sieję su kainų augimu ir naują valiutą prakeikę. Tad kam reikėjo užvirti tą košę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors manome, kad politikus pažįstame, iš tikrųjų "žydruosiuose ekranuose" nuolat išnyra tik kelios, vis tos pačios "kalbančios galvos". Koks šimtas Seimo narių - viso labo pilkoji masė (bet ne smegenų). Tačiau gal ir gerai, kad jie nulindę į gilų šešėlį. Kai koks nors politikos minedas nori atsidurti dėmesio centre, jis tiesiog iš piršto išlaužia pseudoproblemą, padaro pareiškimą su kažkuo kovodamas, pasiūlo naują šventę ar kokią kosmetinę, iš konteksto iškrintančią įstatymų pataisą. Ir ima suktis apskriti stalai radijuje ir televizijoje.

REKLAMA

Politikos minedų dėka kuriama iliuzija, kad judame, tačiau iš tikrųjų stovime vietoje. Kur pasiūlymai ir diskusijos dėl dvigubos pilietybės problemos, dėl savivaldos, aukštojo mokslo, sveikatos reformų, kur naujos idėjos kaip paskatinti Lietuvoje modernių technologijų gamybą ar investicijų pritraukimą?

Į klausimą, kodėl politikos minedų daugėja, galima atsakyti pasidomėjus, kaip parenkami partijų kandidatai ir sudaromi rinkimų sąrašai. Žiniasklaidoje ne kartą pasirodė užuominų, kad vieta sąraše tiesiog parduodama. Politikai komercializuojantis ši praktika vis labiau įsigali. Partijos, kurios organizuotos kaip ūkio bendrovės, pavyzdžiui, Darbo partija, politikos rinkai tiekia itin didelius politikos minedų kiekius.

Jokiu būdu neteigčiau, kad visi Lietuvos politikai yra politikos minedai. Tačiau ir patyrusiems politikams tenka dalis atsakomybės už susiklosčiusią padėtį. Net ir vadinamose tradicinėse partijose neugdomi nauji žmonės, nevyksta kartų pasikeitimas, jaučiamas sustabarėjimas ir naujų idėjų baimė. Visuomenė nužengė toli į priekį, o politikai tūpčioja vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų