REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsiplieskė skandalas po savaitgalį viename Vilniaus prekybos centre vykusios triušių parodos. Kai kurie lankytojai nufotografavo triušius narvuose ir pareiškė, kad triušiams jie per maži – esą narvuose triušiai neįsitenka, jaučiasi tarsi kalėjime.

Įsiplieskė skandalas po savaitgalį viename Vilniaus prekybos centre vykusios triušių parodos. Kai kurie lankytojai nufotografavo triušius narvuose ir pareiškė, kad triušiams jie per maži – esą narvuose triušiai neįsitenka, jaučiasi tarsi kalėjime.

REKLAMA

O mažieji lankytojai esą gąsdina ilgaausius, kišdami pirštus, erzindami gyvūnus. Kai kas skundžia, kad narvelyje nematė ir triušiams skirto vandens. Tiesa, parodos organizatorius, triušių augintojas, tokius kaltinimus gyvūnų kankinimu neigia ir tikina, kad triušiais nuoširdžiai rūpinasi.

Žmonės pasakoja, kad triušiai narvuose esą įkalinti tarsi kalėjime. Pasak kai kurių lankytojų, narveliuose mažai vietos, ilgaausiai įspeisti į kampą, o smalsūs vaikai pro groteles kaišioja pirštus. Piktinasi ir tie, kurie parodoje net nesilankė. Tačiau kai kurie kreipėsi su skundais ir į gyvūnus ginančias organizacijas, ir į valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

„Gyvūnams yra sukeliamas stresas. Dėl to, kad yra triukšmas. Žmonės rašė ir kad juos baksnoja vaikai. Ir tie narvai tokie maži, kad tie gyvūnai neturi kur pasislėpti ir jie galbūt jaučia baimę, jaučia stresą. Bet dvi dienas jie laikomi tuose narvuose ir negali patenkinti tokių elementarių savo poreikių“, – teigia VšĮ „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, parodą organizavęs triušių augintojas iš Šakių rajono šiandien rodo savo augintinius, ruošiasi vykti į kitą parodą Lenkijoje ir sako, jog buvo labai nemaloniai nustebęs dėl tokios žmonių reakcijos ir kaltinimų augintinių kankinimu.

REKLAMA

„Kai sužinojau, man buvo tikrai labai nesmagu. Iš visų jėgų penkias paras ruošiesi parodai, kad paroda vyktų gražiai, nes parodos metu aplanko tūkstančiai žmonių, vaikučių“, – kalba triušių augintojas Edmundas Reimerys.

Triušių augintojas sako, kad šiuos gyvūnus augina jau ne vieną dešimtį metų. Įprastai jie gyvena kur kas didesniuose narvuose, o į parodas joks įstatymas nedraudžia vežtis gyvūnų mažesniuose narveliuose. Tas pats vyksta, kai gyvūnai transportuojami svetur. Tačiau įprastai triušiai gyvena komfortiškai, turi nemažai vietos, ir jais nuolatos rūpinamąsi.

REKLAMA
REKLAMA

„Namuose triušius auginu daug didesniuose narveliuose. Ypatingai, kur triušiai gimdo. Triušiukai būna su mama iki pusantro mėnesio. Kad turėtų vietos. Paskui iš šitos patalpos iškeliame į didesnes.  – Kokio dydžio narveliai? – Stambios veislės tai prancūzų avinai, belgų milžinai – tai metras trisdešimt ant aštuoniasdešimt“, – sako E. Reimerys.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas sako, kad reikalavimų gyvūnų parodoms nėra. O griežtesnė tvarka galiojo iki 2018 metų, tačiau šiuo metu pareiga užtikrinti palankias gyvūnui laikymo sąlygas krenta tik ant renginių organizatorių pečių.

„Parodų, kur demonstruojami gyvūnai, organizavimo kažkokių specifinių reikalavimų nėra. Tokias parodas organizuoti leidžiama, nėra draudžiama. Yra pagrindinis reikalavimas, kad parodų organizatoriai, kur naudojami gyvūnai arba filmavimo metu, pavyzdžiui. Tai jie turi informuoti VMVT prieš tris dienas“, – aiškina VMVT atstovas Rosvaldas Gorbačiovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O organizatoriai tarnybą iš anksto informavo. Tačiau po parodos buvo gautas skundas. Tarnybai taip pat atsiųstos triušių narvuose nuotraukos. Netrukus bus pradėtas ir tyrimas.

„Svarbiausia, kad gyvūnas nejaustų diskomforto, kad jo būtų patenkinami bent jau minimaliausi poreikiai. Jis turi turėti vandens, pašaro. Jis turėtų narve turėti galimybę atsistoti ant užpakalinių kojų. Tai iš tų nuotraukų atsiųstų sunku vertinti, ar tikrai tas gyvūnas neturėjo tokių galimybių. Bet kuriuo atveju, šis pranešimas ir diskusija, kurią sukėlė visuomenė, paskatins dar kartą pasižiūrėti, ar tikrai reikia apibrėžti“, – tvirtina R. Gorbačiovas.

REKLAMA

Gyvūnų gynėjai sako, kad viešos gyvūnų parodos, nesvarbu triušių, jūrų kiaulyčių, šunų ar kačių, turi nepažeisti gyvūnų fizinės ir psichinės gerovė. O verslininkams esą pataria nebepriimti tokių iniciatyvų siekiant didesnio pelno – organizuojant gyvūnų parodas, kai jos neužtikrina gyvūnų saugumo. Dauguma tautiečių sako, kad parodų visgi nederėtų atsisakyti:

„Aš nemanau, kad ten labai blogai, nes vis tiek ten trumpą laiką jie būna. O kaip kitaip parodyti visuomenei, kurie negali kažkur kitur pamatyti.“

„Tegul būna, vaikai susipažins. Aš pats turėjau triušiuką. Jis numirė, kai atėjo laikas.“

 „Ir namuose mes juos laikome narveliuose. Nebūtinai akcentuoti triušius. Ir šunis, ir katinus. Pati vat neseniai įsigijau šuniuką ir dienos metu, kol manęs nėra namuose, jis tupi pas mane narve.“

REKLAMA

„Nebūtinos tos parodos iš tikrųjų. Priklauso, kiek susidomėjusių žmonių yra. Bet jei vertė mažesnė, aš manau, kad turėtų būti uždraustas šitas dalykas.“

Kilus tokiam šaršalui triušių augintojas ėmė svarstyti nebeorganizuoti kitą mėnesį numatytos triušių parodos, tačiau visgi paroda bus. Tačiau augintojas neslepia, kad jau dabar konsultuojasi su tarnybomis, kad parodoje pagerintų sąlygas augintiniams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų