REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikams nedrąsiai prakalbus apie sunkmečio pabaigą, Lietuvos jaunimas nesnaudžia ir jau po didžiųjų metų švenčių itin aktyviai suskato planuoti vasaros keliones į užsienį. Įdarbinimo paslaugas studentams Jungtinėse Amerikos valstijose siūlančios organizacijos stebisi, kad šiemet norinčių išvykti į svajonių Ameriką skaičius žymiai išaugo, nors tokia kelionė ir reikalauja nemažų investicijų.

REKLAMA
REKLAMA

Studentai vasarą planuoja spalį

Programą „Work and travel USA“ koordinuojančios kompanijos „East West Consulting“ atstovė spaudai Dovilė Preimontė, kalbėdama apie pageidaujančiųjų išvykti srautus, sakė: „Pernai daugiausiai susidomėjusių sulaukdavome sausio-vasario mėnesiais, šiemet jaunimas aktyviai domėtis pradėjo spalio-lapkričio mėnesiais. Labiausiai studentai domisi galimybėmis išvykti į Ameriką, Graikiją ir Didžiąją Britaniją.“

REKLAMA

Pašnekovės teigimu, į JAV jaunimą vilioja tai, kad padirbėti joje yra daugiau galimybių nei bet kurioje kitoje Europos Sąjungos šalyje. „Išvykti padirbėti į Ameriką nėra lengva, o vykstant ten su studentiška viza viskas daug paprasčiau. Yra studentų, kurie renkasi magistro studijas tam, kad galėtų pirmame kurse išvykti padirbėti į Ameriką. Baigus studijas į šią šalį galima vykti pagal stažuočių programas, turint turistinę vizą ar lošti “žaliąją kortą“.

REKLAMA
REKLAMA

Atlyginimai nepalyginami su lietuviškais

Preimontės teigimu, uždarbis priklauso nuo pasirinktos programos, tačiau nėra nė vienos programos, kad studentui ji neatsipirktų. „Daugiau ar mažiau, bet susitaupyti pavyksta visiems. Kai kuriems „Work and Travel USA “ dalyviams per tris vasaros mėnesius pavyksta uždirbti net iki 8 tūkst. dolerių gryno pelno, t.y. tokia pinigų suma lieka jau išminusavus programos mokestį, lėktuvo bilietus, pragyvenimo išlaidas. Tačiau lygiai tose pačiose programose yra parsivežusių ir 2-2,5 tūkst. dolerių (atskaičius visas išlaidas), nes šie dalyviai nusprendė beveik visus uždirbtus pinigus išleisti kelionėms po šalį, kurioje dirbo ir pramogoms. Tad, priklausomai nuo dalyvio prioritetų, gryno uždarbio per tris mėnesius vidurkis gali svyruoti nuo 2 iki 8 tūkst. dolerių. „Work and Travel UK“ programoje taip pat priklausomai nuo prioritetų, galima uždirbti 5-10 tūkst. Litų, atskaičius visas patirtas išlaidas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neblogu uždarbiu gali pasigirti ne tik į JAV vykstantys studentai: „Netgi renkantis stažuotes turizmo ir aptarnavimo srityje Graikijoje arba Kipre, kur stažuojantis 4-5 žvaigždučių viešbutyje gaunamas nemokamas maitinimas, nemokamas apgyvendinimas ir dar mažiausiai 500 eurų per mėnesį atlyginimas, atskaičius visas dėl programos patirtas išlaidas, pavyksta susitaupyti nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. litų. Viskas priklauso nuo to, kiek valandų per dieną dalyvis yra pasiruošęs dirbti, kada registruojasi į programą – kuo anksčiau registruojamasi, tuo mažesnes išlaidas dalyvis patiria,“ – sakė D. Preimontė.

REKLAMA

Apie tai, kiek reikia turėti pinigų, norint išvykti padirbėti į JAV, pašnekovė sakė: „Daug kas priklauso nuo to, kada studentas registruojasi programoje, nes jos kaina kinta – svyruoja nuo 200 iki 600 dolerių, dar reikia sumokėti įvairius konsulinius mokesčius. Pigiau kelionė atsieina tiems, kurie darbdavius susiranda patys. Lėktuvų bilietų kaina taip pat priklauso nuo kelionės užsakymo datos. Kalbant bendrai, tokiai kelionei reikėtų turėti apie penkis tūkstančius litų.“

Amerikoje uždirba studijoms Lietuvoje

Pašnekovės teigimu, studentams pavyksta susitaupyti studijoms ar pragyvenimui studijuojant Lietuvoje bei atsidėti kitų metų kelionei. Nemažai studentų, kartą padirbėję vasarą JAV, vėl nori ten nuvykti.“

REKLAMA

Preimontės teigimu, studentai nesunkiai susidoroja ir su atrankos į programą reikalavimais: „Reikalavimai nėra labai dideli: neteistumo pažymą galima užsisakyti internetu ir ji gaunama per 14 dienų, tad, jei jokios kriminalinės praeities nėra, jokių problemų ši procedūra nesukelia. Šiuolaikiniai studentai anglų kalbą moka neblogai ir tik labai maža dalis turi pradinio lygio žinias. Aukštosios mokyklos taip pat noriai išduoda reikiamus dokumentus.“

Apie tai, kokių klaidų dažniausiai daro studentai, panorę padirbėti tolimojoje Amerikoje, pašnekovė sakė: „Būna atvejų, kad kelionę studentai planuoja su draugais, paskui kas nors nutinka ir bičiuliai susipyksta. Kadangi darbdavys planuoja sulaukti konkretaus žmonių skaičiaus, jis atsisako ir visų kitų. Būna studentų, kurie kreipiasi dėl kelionės balandžio ar gegužės mėnesiais. Žinoma, galimybių visuomet yra, bet sėkmė negarantuota.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilioja atlyginimai ir Aliaska

Pasaulio lietuvių kultūros mokslo ir švietimo centro programų direktorius Pranas Brūzga, kalbėdamas apie didėjantį susidomėjimą darbu JAV, užsiminė ir apie tai, kad plušėjusiems už Atlanto lietuviams taip pat pavyksta ne tik uždirbti, bet ir sėkmingai susigrąžinti tuo metu sumokėtus mokesčius.

„Atlyginimas už valandą svyruoja nuo 7 iki 12 dolerių, programoje dalyvaujantys studentai gali susirasti ir antrą darbą, pavyzdžiui, nuo ryto dirba viešbutyje, pirmoje pamainoje tvarko kambarius, o vakare skuba padirbėti į kokią nors kavinę. Srityse, kur už kokybiškai atliktą darbą darbuotojas dar gali sulaukti ir arbatpinigių, valandinis atlyginimas gali siekti vos tris dolerius, bet arbatpinigiai šį skirtumą kompensuoja. Žinoma, jei darbdavys leidžia dirbti ilgiau ir už tai moka daugiau, apsimoka turėti tik vieną darbą. Džiugu, kad jauni žmonės atkreipia dėmesį ne tik į finansinę kelionės naudą, bet ir įvertina tai, kokių įpūdžių patirs kelionėje, kokios patirties įgaus. Noriai jaunimas vyksta net į Aliaską“, – kalbėjo P. Brūzga.

REKLAMA

Kalbėdamas apie tai, kokių klaidų daro į Ameriką vykstantys jaunuoliai, pašnekovas sakė: „Pasitaiko atvejų, kai jaunuoliai nusprendžia pataupyti programos mokesčiui ir vyksta į Ameriką savarankiškai. Toks taupymas gali brangiai kainuoti, nes darbas Amerikoje be vizos yra nelegalus, dėl ko galima sulaukti nemalonumų, be to, į programos kainą įskaičiuotas sveikatos draudimas, tad šios išlaidos smarkiai kelionės biudžeto nepakoreguos.“

P. Brūzgos teigimu, kelionė į svajonių Ameriką atsieina parastai keletą tūkstančių litų, bet išradingi studentai geba sutaupyti lėktuvų bilietams, įsigydami skrydžius iš Varšuvos ar kitais būdais: „Planuojant kelionės išlaidas reikia nepamiršti, kad būtina pasirūpinti savo finansais, kurie bus skirti transportui, maistui ir kitoms pragyvenimo išlaidoms iki pirmojo atlyginimo, tad vertėtų su savimi turėti sumą, ne mažesnę nei 500-800 dolerių.“

REKLAMA

Ne visi iš Amerikos grįžta laiku

Studentai JAV gali viešėti iki 4 mėnesių, o išvykstančiųjų skaičiai kinta: „Daugiausiai studentų iš Lietuvos į JAV buvo išvykę 2002-aisiais, tuomet šis skaičius siekė apie 4 tūkst. Vėliau išvykstančiųjų mažėjo, nes buvo bandomas riboti išvykstančiųjų skaičius ir uždrausta programoje dalyvauti antrą kartą. Šiuo metu susidomėjimas galimybe padirbėti Amerikoje vėl didėja“, – kalbėjo P. Brūzga.

„Work and travel“ programoje negali dalyvauti paskutiniojo kurso studentai. Pašnekovas neneigė, kad toks apribojimas galioja dėl to, jog jauni žmonės nesusigundytų pasilikti ilgiau šioje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dar vienas svarbus aspektas – išvykusiųjų sugrįžimas, nes, padirbėjęs tris mėnesius, studentas dar mėnesį gali keliauti po šalį. Pasitaikydavo atvejų, kai studentai pavėluodavo grįžti, tad džiugu, kad paskutinių metų patirtis rodo, jog apie 99 proc. išvykusiųjų atsakingai žiūri į šiuos kelionės apribojimus ir paiso migracijos nuostatų“, – kalbėjo P. Brūzga.

Į Australiją traukia vienetai

Pastudijuoti ir padirbėti studentai skuba ne tik į JAV, vis daugiau jų ryžtasi keliauti į Kanadą. „Galimybė vykti padirbėti į Kanadą Lietuvos studentams atsirado visai neseniai ir jauni žmonės tuo naudojasi - juk nuvykti į Kanadą apkritai nėra paprasta ir jaunimas suvokia, kad tai padaryti studijų laikotarpiu yra unikali galimybė.“

Šiuo metu Lietuvos studentai turi galimybę vykti padirbėti ir pastudijuoti į Australiją. „Kadangi Australija yra tolima šalis, į ją išvyksta per metus vos keli žmonės, tai suprantama, nes ir pačios kelionės išlaidos daug didesnės nei vykstant į artimesnius kraštus. Dar viena kliūtis – kelionės dokumentų sutvarkymas, nes reiktų, kad būtų pasirašytas susitarimas tarp šalių, kokį turime su Kanada, tuomet sutvarkyti įvairius kelionės formalumus būtų paprasčiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų