Po šio kraupaus įvykio, psichologas Edvardas Šidlauskas – apie tai, kas dedasi prievartautojų galvose, kaip jie yra gydomi bei ką tenka išgyventi aukai.
„Į kitą asmenį žiūri kaip į daiktą“ – kas dedasi prievartautojų galvose
Po protu nesuvokiamo žiaurumo – apsvaiginti ir seksualiai išnaudoti kitą bejėgį žmogų, visuomenėje netyla kalbos, kaip apskritai galima taip pasielgti ir kas slypi tų nusikaltėlių galvose.
Psichologas pastebi, kad tai jau yra kur kas giliau nei impulsyvus veiksmas, tai – liguisto mąstymo požymis ir visiškas empatijos nebuvimas.
„Visų pirma, tai yra žmonės, kurie į kitą asmenį žiūri kaip į daiktą. Jie neturi empatijos, jie nemato, kad tai yra gyvas žmogus. Tai yra sąmonės liguistumo požymis, toks egocentriškas, vartotojiškas požiūris, tiesiog noras daryt tai, kas man patinka ir nepaisyti kito žmogaus interesų, sveikatos būklės ir taip toliau.
Tai toks yra psichopatiškas, vartotiškas požiūris, empatijos stoka, trumpai tariant – matomas žmogus kaip daiktas, kaip lėlė, kaip kažkokia funkcija. Ypač, jeigu mergina yra apsvaiginta ir be sąmonės, tai reiškia pas žmogų nėra net jokios galimybės komunikuoti, tiesiog kaip kokia lėlė“, – aiškina E. Šidlauskas.
Psichologinė trauma – kaip gyvenimo lūžis
Pasak eksperto, tokia išgyventa prievarta tikrai skaudžiai atsiliepia ir gali palaužti žmogų, jo savivertę, gebėjimą bendrauti su kitais.
„Tai yra tiesiog psichiką laužantis veiksmas, kuriam žmogus neturėjo resursų, nebuvo pasiruošęs. Tai yra per daug žlugdantis išgyvenimas. Aišku, labai stipriai pakenkiama to žmogaus tapatybės suvokimui, savęs pajautai, savivertei.
Be abejo, gali labai palaužti ir ateityje apsunkinti bendravimą apskritai su žmonėmis, jau nekalbu, kad ten su konkrečiais vyrais. Gali atsiliepti žmogaus karjeroje, darbe, moksluose. Visur gali turėti milžiniškai daug ir labai žalingų pasekmių, nes tai yra asmenybės sulaužymas“, – nurodo E. Šidlauskas.
Psicholgo teigimu tokia trauma panaši į, pavyzdžiui, artimojo netektį ar žiaurius išgyvenimus kare.
„Nelabai kuo skiriasi kai žmogus netenka artimojo arba kokiame kare, pavyzdžiui, netenka rankos ar kojos. Nes mes čia kalbame apie tai, kad iki tos dienos žmogaus gyvenimas buvo vienoks, o po šito jau visiškai kitoks, žmogus jau negrįžtamai pasikeičia, jo suvokimas apie save, kaip apie prievartos auka, yra nužeminantis, dažnai gėdingas jausmas, o svarbiausia, aukos dažnai ima kaltinti save“, – sako ekspertas.
Pasak jo, po tokių išgyvenimų yra labai svarbi specialistų pagalba, savalaikė reabilitacija, suteiktos visos psichoterapinės paslaugos ir kiek įmanoma sušvelninami siaubingi išgyvenimai.
Kodėl merginos vis dar geria svetimų dovanotus gėrimus? Atsakymas – paprastas
Tokių atvejų pasitaiko jau ne pirmą kartą, kai merginos klubuose ir vakarėliuose yra apsvaiginamos, jomis bandoma pasinaudoti. Vis dėlto, nors ir daug kalbama apie prevencijas – į nusikaltėlių pinkles dar vis pakliūnama.
Psichologas sako, kad atsakymas, kodėl taip vyksta – paprastas.
Anot jo, kai žmonės eidami į tokias vietas yra užvaldomi gerų emocijų, atsipalaiduoja ir nenori galvoti apie jokias grėsmes ar pavojus, praranda budrumo jausmą.
„Net ir protingi, racionalūs žmonės gali prarasti tą budrumą, nes tiesiog kažkada gi žmogus turi pailsėti, negali 24 valandas būti kaip radaras ir stebėti, kur čia aplinkui kokie nusikaltėliai, mums visiem reikia to poilsio.
Tuo ir pasinaudoja piktavaliai žmonės, nes žino, kad čia bus atsipalaidavę, gerai nusiteikę žmonės, visi šypsosi, atviri bendravimai ir t.t. Reiškia, nukrenta tos gynybinės visos sienos ir tuo pažeidžiamumu pasinaudojama piktybiškai“, – sako psichologas.
Kaip gydomi prievartautojai?
Pasak psichologo, kalėjimuose taikomi būdai, siekiant sumažinti tokių nusikaltimų pasikartojimą. Vienas iš tokių būdų, anot psichologo, moksliškai įrodyta – yra veikiantis.
„Yra simuliuojama situacija, kai nusikaltėliai skaito tikrų aukų parašytus tekstus ir bando įsijausti į tos aukos rolę, pajusti tą visą išgyvenimą.
Paprastai toks, kad ir dirbtinai skatinimas empatijos būdas, yra geriausia prevencija ir tų nusikaltimų gerokai mažiau, paskui tie žmonės daug rečiau grįžta į kalėjimą dėl to“, – sako E. Šidlauskas.
Jo teigimu, tyrimais patvirtinta, kad toks terapijos būdas išties yra veiksmingas, nes nusikaltėliui po truputį ateina suvokimas, kad tai yra kraupus dalykas.
„Dauguma šitų smurtinių nusikaltimų kyla tada, kai mes neturime empatijos ir mums neskauda, kad kitam skauda. Tai tą empatiją mes galime ugdyti ir lavinti“, – nurodo psichologas.
Apie įvykį papasakojo draugė
Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad vienai 20-metei merginai, kuri pirmą kartą atvyko į kurortą padirbėti, Nidoje vykęs festivalis „Ant bangos“ baigėsi tragiškai. Pirmieji apie tai pranešė „15min“, o žiaurią istoriją socialiniuose tinkluose papasakojo ir merginos draugė:
„Ji jau buvo šiek tiek apsvaigusi – kaip dažnai nutinka tokiuose renginiuose, bet nesitikėjo, kad tas žmogus veiks tyčia, turėdamas tamsių ketinimų.“
Merginos draugė pasakoja, kad 20-metę užkalbino šviesiaplaukis vyriškis bei pasiūlė jai atneštą gėrimą, kuriame, galimai, buvo oksiko – prievartavimo narkotiko:
„Gėrimas, kaip įtariama, buvo paveiktas (klastingai papildytas medžiagomis) ir vyras pasiūlė nueiti prie jūros. Ten mergina netrukus prarado sąmonę, o vėliau paaiškėjo, kad ją išžagino du skirtingi vyrai (tai patvirtino DNR tyrimas). Ji atsipeikėjo visiškai nuoga, apleista, pažeminta. Ir tik atsitiktinai pro šalį ėję nepažįstami žmonės ją pastebėjo ir padėjo.“
Kaip, anot draugės, pasakojo kiti festivalio dalyviai, žmonės pastebėjo ant gultų santykiaujančią porelę. Vis tik nuoga mergina atsibudo visai šalia esančiame miškelyje. Tad kur tiksliai, o gal ir abiejose vietose, įvyko nusikaltimas, nėra aišku.
Apsvaiginimo atvejų buvo daugiau
„Opium“ klubas ne pirmą kartą figūruoja panašiose istorijose. Pernai rudenį buvo kilęs skandalas dėl Vilniaus naktiniame klube galimai vykusių svaiginimų.
Nukentėję asmenys dalinosi siaubingomis istorijomis, kurios nutiko linksminantis „Opium“ erdvėje – nuo paralyžiuojančių narkotikų kokteiliuose iki seksualinio priekabiavimo.
Policija per vieną savaitę gavo 2 pranešimus dėl pranešėjos galimo apsvaiginimo naktiniame klube.
Pirmas pranešimas gautas spalio 13 d. 20.55 val., kad naktį iš 12 d. į 13 dieną, merginai, galimai naktiniame klube, į kokteilį buvo įdėta neaiškių medžiagų, po ko jai sutriko atmintis, smurto ar vagystės nepatyrė. Mergina nurodė, jog yra prie ligoninės.
Tačiau patruliams nuvykus į ligoninę, nepavyko rasti ar susisiekti su pranešėja, jos telefonas buvo išjungtas, ligoninėje ir namuose asmuo nerastas. Informacija tolimesniam aplinkybių patikslinimui buvo perduota į Vilniaus m. 3-iąjį policijos komisariatą.
Spalio 14 d. 16.59 val. buvo gautas antras merginos pareiškimas, kuriame ji patikslino galimo įvykio aplinkybes, tačiau negalėjo nurodyti nei konkrečios vietos, nei laiko, kur galimai buvo bandoma ją apsvaiginti. Taip pat buvo gautas pranešėjos prašymas pareigūnams gauto jos pareiškimo nenagrinėti, nes atlikus tyrimą, jokių narkotinių medžiagų nerasta.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Už išprievartavimus turi būti kastracija.
Taip pat visokiems pedofilams kastracija.
Žmogžudžiams mirties bausmė.
Vagims pirštus kapoti.
Narkotikų prekeiviams iki gyvenimo galo kalėjimas.
Pažiūrėtūt nusikaltimai išnyktų.
Aiškų būtų gerai, kad tokie atmatos nesidaugintų.
Mergina žiauriai sužalota, o kas si Gaideliu?