• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip darbas turi nualinti žmogų, kad vienintele išeitimi taptų savižudybė? Vienos didžiausių Europos telekomunikacijų bendrovių „France Telecom“ darbuotojai jau keletą metų mįslingai žudosi.

Naujienų agentūros „Reuters“ duomenimis, nuo krizės pradžios (2008 m.) iš gyvenimo savo noru pasitraukė 58 „France Telecom“ darbuotojai, dešimt iš jų – šių metų rugsėjį. Profsąjungoms pareikalavus ištirti įvykius, išsiaiškinta tik tiek, kad visos mirtys niekuo tarpusavyje nesusijusios: savižudžiai dirbo skirtingose srityse ir skirtinguose įmonės skyriuose, tad koncerno vadovybei mesti kaltinimai už darbuotojų terorizavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kai darbas virsta prakeiksmu

Kai kurie iš gyvenimo pasitraukę įmonės darbuotojai artimiesiems paliko atsisveikinimo laiškus, kuriuose rasta užuominų apie žiaurias darbo sąlygas.

42 metų Ludovicas Nonclercqas „France Telecom“ dirbo sistemų inžinieriumi ir iš pradžių apsidžiaugęs aukšta pozicija dabar ją vadina prakeiksmu. Po nuolatinio spaudimo darbe pernai vyrui buvo paaiškinta, kad dėl neįvykdytų planų darbo jis nebeturi. Nors nuo įtampos darbe L. Nonclercqas jau seniai vadavosi gydytojų skirtais antidepresantais, darbdaviai nepripažino, kad jo psichikos problemos susijusios su darbu.

„Tai nutiko, kai po alinančio darbo mėnesių jie man pasakė, jog esu niekam tikęs. Nebegalėjau ištverti“, – pasakoja 49 m. Yonnelis Dervinas, „France Telecom“ technikas, per vieną iš darbo susitikimų sau į pilvą smeigęs peilį. Laimei, suteikus pagalbą, vyras išgyveno.

Daug liūdnesnis likimas laukė 32 metų prancūzės Stephanie, kuri parašiusi trumpą elektroninį laišką tėvui, su prašymu pašerti jos katę ir triušį, iššoko per langą iš ketvirtame aukšte esančio biuro.

Tai tik keletas istorijų, pavertusių asmenines darbuotojų dramas nacionaline tragedija, ir nedarančių garbės vienai didžiausių Europos telekomunikacijų bendrovių.

REKLAMA

Savižudybių skaičius – „normalus“

Kaip teigia „France Telecom“ atstovai, toks savižudybių skaičius per pastaruosius metus nėra reikšmingas atsižvelgiant į tai, kad kompanijoje dirba daugiau nei 100 tūkst. darbuotojų, tačiau įmonės profsąjunga aktyviai tvirtina, kad savižudybių bangą sukėlė nuolatinis stresas ir spaudimas darbe.

Vis dar teismuose su „France Telecom“ besibylinėjantis darbuotojų profsąjungos teisininkas Jeanas Paulis Teissonniere teigia, kad ši kompanija visuomet siekė žeminti savo darbuotojus, tik kelias dešimtis kartų jai tai padaryti pavyko per daug gerai.

Psichoterapeutas Patrickas Legeronas „Bussiness Week“ tvirtino, kad įtampą darbe dažniausiai kuria stambių įmonių valdymo struktūra ir alinantis darbas konfliktiškame kolektyve.

„Prancūzijoje iš darbuotojų reikalaujama tik diplomo ir techninių žinių, darbdaviai visiškai neatsižvelgia į jų vadovavimo įgūdžius. Vadovai dažnai žemina darbuotojus, žmogiškus santykius palikdami antroje vietoje“, – teigė gydytojas.

Dar 2000 m. Prancūzijoje įteisinta 35 valandų darbo savaitė, anot specialistų, žmonėms pailsėti taip pat nepadeda, nes įmonių veiklos planai lieka tie patys, tik laiko jiems įvykdyti – mažiau.

„Darbdaviai stengiasi iš darbuotojų išspausti kuo daugiau, siekdami susigrąžinti penkias prarastas valandas“, – britų dienraščiui „The Independent“ teigė Prancūzijos medikų asociacijos prezidentas Bernardas Salengro.

REKLAMA
REKLAMA

Ne vien „France Telecom“ problema

Pasaulio žiniasklaidoje neseniai mirgėjo ir Kinijos elektronikos prekių gamintojos „Faxconn“ vardas. Įmonė, kurioje dirba šimtai tūkstančių darbuotojų, surenka „Apple“, „Dell“ ir kitų JAV elektronikos gigantų gaminius, kurie vėliau parduodami pasaulio rinkose.

Per pirmus šių metų mėnesius nusižudė dešimt įmonės darbuotojų, dauguma jų – iš provincijos atvykę vidutinio amžiaus kinai. Vargu, ar priežastis – nedidelis darbo užmokestis. Ekspertų teigimu, savižudybių proveržiui įtakos turėjo darbo sąlygos – ilgos darbo valandos, komunikacijos apribojimas, nuolatinis stresas.

Keisčiausia, jog įmonės vadovybė su padažnėjusiomis darbuotojų savižudybėmis kovoja itin drastiškomis priemonėmis: saugumo sumetimais prie visų kompanijos langų pritvirtinti tinklai, kiekvienas kompanijos darbuotojas turi pasirašyti pasižadėjimą, kad darbo vietoje nesižudys.

Savižudybės darbe nėra vien šių didžiųjų įmonių problema. Šių metų pradžioje nusižudė trys Paryžiaus pramogų parko „Disneyland“ darbuotojai. Pernai darbo vietoje savo noru iš gyvenimo pasitraukė trys automobilių gamintojos „Renault“ darbuotojai. Po pasaulinės finansų griūties daug savižudybių užfiksuota didžiuosiuose pasaulio bankuose.

Ingrida MAČIULIONYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų