REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvų vaidmuo prevencijoje yra pats svarbiausias. Praktika rodo, kaip šeima gali suformuoti augančio žmogaus pasitikėjimą savimi, išmokyti jį spręsti problemas ir gyventi visavertį gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia ugdyti gyvenimo įgūdžius

Tėvų pareiga yra rūpintis savo vaikų užimtumu, jų gyvenimo ir socialinių gyvenimo įgūdžių ugdymu. Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorė dr. Audronė Astrauskienė teigia, jog šeimos narių bendravimas ir tėvų dėmesys savo atžaloms visų pirma moko vaikus greičiau prisitaikyti visuomenėje ir pozityviai elgtis kasdieniame gyvenime. Ugdant sveiką gyvenimo būdą, vaikai lengviau išmoksta įveikti stresą ir teisingai priimti sprendimus.

REKLAMA

„Ypač paauglystėje yra būdingi nuostatų ir elgesio pokyčiai, susiję su asmenybės brendimu bei asmeninio tapatumo paieškomis, - aiškina A. Astrauskienė. - Būtent šiame amžiuje formuojasi vaiko gyvenimo perspektyvos, vyksta savęs ir savo galimybių pažinimas. Vaikui labai svarbus tampa ne tik suaugęs žmogus (tėvai ar pedagogai), bet ir bendraamžiai, kurie jam pasiūlo naujas ir ne visada visuomenėje priimtinas gyvenimo normas bei galimybes.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvenimo įgūdžių ugdymas ypač svarbus vykdant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Efektyvi prevencija šeimoje – tai ne vien informacijos teikimas, o normų nustatymas ir vaikų pasitikėjimo pelnymas.

Tėvai vengia kalbėti savo vaikams

Naujausi „Eurobarometro“ duomenys rodo, kad Lietuvoje silpniausia grandis ir yra jaunimo bendravimas su tėvais, kurių vaidmuo prevencijoje yra pats svarbiausias. Iš visų Europos šalių Lietuvoje jaunimas apie narkotikus ir jų vartojimą mažiausiai kalba su tėvais ir artimaisiais – tik 16 proc. (15-24 m.). Beveik penktadalis šia tema bendrauja su draugais. Tuo tarpu Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje 41 proc. apklaustųjų informacijos gauna iš šeimos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galime daryti prielaidą, kad dėl didelio užimtumo ar atsakomybės stokos tėvai mažiau bendrauja su vaikais ir jų ugdymo įtaka mažėja. Vaikai tuomet informaciją kaupia iš kitų šaltinių. Neigiamą poveikį jaunimo nuostatoms ir elgsenai tuomet gali turėti filmai, reklama žiniasklaidoje, internetas ir pan. Todėl visų pirma būtina ugdyti vaikų gebėjimą atsispirti šioms įtakoms“, - tvirtina direktorė.

Patys tėvai dažnai pripažįsta, kad kalbėti apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą su savo vaikais jiems trūksta kompetencijos. Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, daugelis jų su palengvėjimu nusimeta dalį atsakomybės – juk dabar visą jų vaiko ugdymo darbą, taip pat ir prevenciją, atliks mokykla. Taip galvoti išties paranku, tačiau labai klaidinga. Kita tėvų klaida – mėginimas bet kokiomis sąlygomis vaiką „apsaugoti“. Tačiau „apsaugoti“ – nereiškia auginti vaiką šiltnamio sąlygomis ir izoliuoti jį nuo realaus gyvenimo, kurio neatsiejama dalis – įvairios problemos.

REKLAMA

Kaip tobulinti žinias?

Priežastys, galinčios paskatinti vaiką pabandyti psichoaktyviųjų medžiagų, gali būti labai įvairios, todėl kiekvienas tėvas turi domėtis, ką daryti, kad jo vaikas nepradėtų vartoti kvaišalų. Narkotikų kontrolės departamentas pateikia praktiškų patarimų, kaip elgtis tėvams ir ką kalbėti, kad vaikas nepradėtų vartoti narkotikų, paaiškina, kaip padėti vaikui, jei jis jau vartoja narkotikus.

Informacijos apie tai, kaip kalbėti su vaikais ir paaugliais apie narkotikus, kontaktus, kur kreiptis pagalbos, tėvai gali rasti Departamento platinamuose lankstinukuose tėvams (>>>). Tėvams Narkotikų kontrolės departamentas taip pat pristato informacinį leidinį „Kartu su vaiku“ (>>>), kuris trumpai ir aiškiai juos supažindina su įvairiomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, informuoja, kokį poveikį jos sukelia, kokia yra žala žmogaus sveikatai ir kokios gali būti jų vartojimo pasekmės. Leidinys „Vaiko, tėvų, pedagogų teisės, pareigos ir atsakomybė“ (>>>) skirtas žmonėms, siekiant padėti jiems įtvirtinti žinias apie vaiko teisių apsaugą ir pareigas, formuojant stipresnes socialines ir dorovines vertybes.

REKLAMA

Narkotikų kontrolės departamentas taip pat suteikia galimybę konsultuotis su prevencijos, gydymo, reabilitacijos ir teisės sričių specialistais. Besidominantys žmonės, užsukę į interneto svetainę www.nkd.lt/visuomene, gali užduoti klausimus rubrikoje „Specialisto klausk drąsiai“ (>>>). Atsakymai taip pat publikuojami svetainėje www.nkd.lt/visuomene, kad kuo daugiau lankytojų susipažintų su šia informacija.

Departamento parengtame specialiame interneto puslapyje www.nkd.lt/visuomene tėvai, pedagogai ir žiniasklaida gali tobulinti prevencines žinias interneto pagalba. Svetainė pateikia ne tik naudingų patarimų ir kontaktų, bet ir siūlo tėvams pasitikrinti prevencines žinias, išsprendžiant specialiai šiam tikslui sukurtą testą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patarimai tėvams:

Žaiskite ir kalbėkite su savo vaiku. Būkite draugais! Tikrai suspėsite padaryti savo darbus.

Vaikai ir jaunimas dažniausiai apie narkotikus ir jų vartojimą sužino iš interneto. Stebėkite, kuo domisi Jūsų vaikas internete. Pasirūpinkite, kad vaikams internetas būtų saugus.

Elkitės atsakingai. Vaikai jus stebi. Ir žinokite, kad net 90 proc. vaiko pasirinkimo lemia šeimos įtaka.

Nukreipkite vaiko energiją mėgstamiems pomėgiams, susipažinkite su vaiko draugais. Kuo daugiau laiko leiskite kartu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų