REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors lietuviškų pomidorų derlius šiemet kiek vėluoja, pasak augintojų, tai tik pliusas, mat jų kaina šoktelėjo labai nežymiai. Vis dėlto, pirkėjai sako, kad bendrai įvairios daržovės gerokai pabrangę, o specialistai nieko paguodžiančio ateičiai nežada – įsibėgėjus sezonui, daržovės gali brangti trečdaliu.

Nors lietuviškų pomidorų derlius šiemet kiek vėluoja, pasak augintojų, tai tik pliusas, mat jų kaina šoktelėjo labai nežymiai. Vis dėlto, pirkėjai sako, kad bendrai įvairios daržovės gerokai pabrangę, o specialistai nieko paguodžiančio ateičiai nežada – įsibėgėjus sezonui, daržovės gali brangti trečdaliu.

REKLAMA

Kietaviškių šiltnamyje plušanti Daiva skina pomidorų kekes.

„Kekė yra suformuota, matosi dar du neprinokę, mes juos nuskiname, ir tada dedasi tokia graži kekė į dėžę pardavimui“, – sako šiltnamio darbuotoja Daiva Dabašinskaitė.

Jos keliauja į dėžes ir dar šįvakar pasieks prekybos centrus. Šių pomidoriukų – vynuoginių, kokteilinių ar dar mažesnių, vadinamų vaikiškais, asortimentu jau kurį laiką mėgaujasi pirkėjai. Dėl šiltnamių modernizavimo šiųmetis pirmųjų lietuviškų pomidorų derlius vėluoja. Bet augintojai sako, užtat didžiulio kainos šuolio nėra.

„Pomidorų kainos šiek tiek tik šoktelėjo. Lyginant pernai ir šiuos metus, tas kainų skirtumas, priklausomai nuo veislės, tai 20–30 centų kilogramui“, – teigia „Kietaviškių gausa” direktorius Mindaugas Pupienis.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors pirmosios lietuviškos daržovės visada būna brangesnės, šiemet agurkų kainos vasarį šokiravo pakilę iki 13 eurų už kilogramą, mat reikėjo daugiau energijos jų auginimui. Bet štai su pomidorais pačios baisiausios kainų prognozės nepasitvirtino, prisidėjo ir rudenį priimti sprendimai – augintojai užsipirko trąšų, kitų reikalingų medžiagų, patys gaminasi biokurą, o pomidorams vėliau nokstant saulė daugiau švietė.

REKLAMA

„Jei gausi per metus 1 procentu daugiau saulės apšvitos, gausi kilogramu daugiau iš kvadratinio metro. Tai tas kilogramas papildomai padės atnešti pajamas, kurios palengvins mūsų kaštus, automatiškai mes pasiūlysim geresnę kainą vartotojui“, – aiškina M. Pupienis.

Jau savaitės pabaigoje parduotuvių lentynose atsiras ir kitų rūšių didesni pomidorai, kurių įprastai nuperkama gerokai daugiau. Lietuvių augintojai džiaugiasi, kad mūsų kraštą aplenkė kitas Europos valstybes palietusi pomidorų krizė.

„Europoje mes matome tuos pokyčius, labai brango importiniai pomidorai, ypač iš Ispanijos, nes ten buvo 18 dienų liūčių sezonas, būtent ten kur auginami pomidorai. Olandijoje kainos istoriškai aukštos dėl šilumos, nes pagrindiniai šilumos šaltiniai gamtinės dujos, o jos, kaip nekeista, brangta, brangesnės balandį nei kovą“, – sako M. Pupienis.

REKLAMA
REKLAMA

O iš parduotuvės skubantys pirkėjai sako, kad daržovių, kaip ir kitų maisto produktų, kainos gerokai šoktelėjusios:

„Kai perkam visą laiką tas pačias ar daržoves ar kažkokias prekes, tai viskas labai pabrango, ne dienom, o valandom brangsta.“

„Vienos, kurias dažnai perki, yra pigesnės, pasižiūri, kur brangiau, kur pigiau – kainos tai pakilusios.“

„Žiūri, kur akcija, o taip tai brangu labai.“

„Brangūs, žinoma, labai brangūs, laukiam, kol mažiau kainuos.“

„Rudenį pabrangs, nes dabar dar nieko nesimato…Bus naujas derlius, tada ir paaiškės naujos kainos.“

Ir lauko daržovių augintojai nieko paguodžiančio pasakyti negali. Prognozuojama, kad pagrindinės daržovės – bulvės, morkos, burokėliai, kopūstai ir svogūnai brangs bent trečdaliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi padidėjo sudedamosios savikainos dalys, kaip kuras, trąšos, elektra, darbo užmokestis. Jeigu bus daugiau nei 30 procentų brangimas galutinis vartotojas neįpirks ir jis rinksis kruopas, makaronus, kas sočiau ir pigiau“, – teigia daržovių augintojų asociacijos administratorė Indrė Lukoševičienė.

O ir derlius gali būti mažesnis.

„Dėl karo Ukrainoje ir sankcijų Rusijai ir Baltarusijai, atsirado trąšų trūkumas, sukilo kainos. Apie 20–25 proc. ūkininkų trąšų nespėjo arba neišgalėjo, ko pasekoje, netręš, arba tręš mažiau, tad gausime ir mažesnį derlių“, – sako I. Lukoševičienė.

Tad baimindamiesi ateities, kai kurie ūkininkai jau planuoja auginti ir mažesnius daržovių plotus. Bet esą augintojai dėl stringančios logistikos mažiau daržovių eksportuotos, tad jų ant lietuvių stalų neturėtų trūkti.

Dėkokit lanzbergiui ir šimonytei tai jų nuopelnai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų