REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) spalio mėnesį organizuojama „rožinė dovana moterims“ – visapusis profilaktinis moterų ištyrimas dėl krūties vėžio po vienu stogu. Trečiadienį pirmosios 100 moterų išsitirti autobusiukais atvyko iš Širvintų. Šį mėnesį dar bus kviečiamos Kupiškio ir Šalčininkų rajono moterys.

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) spalio mėnesį organizuojama „rožinė dovana moterims“ – visapusis profilaktinis moterų ištyrimas dėl krūties vėžio po vienu stogu. Trečiadienį pirmosios 100 moterų išsitirti autobusiukais atvyko iš Širvintų. Šį mėnesį dar bus kviečiamos Kupiškio ir Šalčininkų rajono moterys.

REKLAMA

Aktyviai į Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos (IWAV) kvietimą moterims nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio sureagavusios Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė ragino nelaukti „geresnių laikų“ ir pasinaudoti tokia proga.

„Tikrai labai tikiuosi, kad tas šimtas linksmų, besišypsančių moterų, atvykusių iš Širvintų rajono, visos tokios pačios nuotaikos ir grįš namo. Bet kartais gyvenime būna šiek tiek kitaip“, – kalbėjo NVI viešėjusi merė.

Prisiminusi jautrų įvykį savo pačios gyvenime Ž. Pinskuvienė ypač dėkojo šios įstaigoms gydytojams.

REKLAMA
REKLAMA

„Noriu padėkoti medikams, kad dabar turiu jau sveiką mamą. Man tikrai labai sunku kalbėti šia tema... Tad visa širdimi atsidaviau dalyvauti šioje akcijoje, organizuoti, labai dėkinga savo komandai, kad per keletą dienų sugebėjome išviešinti, suregistruoti, šeimos gydytojai sugebėjo parašyti siuntimus“, – su jauduliu kalbėjo ji.

REKLAMA

Širvintų rajono merė ragino visas moteris nepamiršti pasirūpinti savo sveikata: „Visąlaik rūpinamės vaikų dantukais, ar mūsų vaikai pavalgę, kartais – ir vyro šukuosena, bet save lyg pamirštame, padedame į lentyną, kad „kažkada vėliau“. Bet tik laiku pastebėta ir diagnozuota liga gali leisti turėti sveiką žmogų. Tad šiandien medikams esu labai dėkinga ne tik už savo mamą, bet ir visas Lietuvos moteris, kurios čia apsilanko. Linkiu, kad ne tik spalis būtų pasitikrinimo mėnuo, linkiu, kad moterys tą darytų nuolat. Mielos moterys, mes esame reikalingos sveikos, gražios savo šeimoms, savo vaikams. To ir linkiu – šiek tiek atsisukime ir į save.“ 

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai sutelkė jėgas

NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja Jurgita Ušinskienė pabrėžė, kad tokia proga – neeilinė, mat moterys vienu metu gali gauti ir ištyrimą, ir gydytojo konsultaciją.

„Šiandien jėgas suvienijo ir gydytojai radiologai, ir radiologijos technologai, ir gydytojai onkologai, ir onkologai radioterapeutai, ir chirurgai – visi jie padaro daugiau nei kiekvieną dieną. Tai yra jei moteris atvyksta pasitikrinti pagal profilaktinę patikros programą, joms priklauso tik mamografija, o po 10 dienų jos gal gauna atsakymą, kad dar reikia papildomo ištyrimo.

Ką darome šiandien, tai moterys gauna atsakymą tą pačią dieną ir jas dar papildomai pakonsultuoja reikiamas gydytojas. Jei reikia, bus atliekami ir genetiniai tyrimai, taip pat atliekamas ultragarsinis ištyrimas, mamografija su tomosinteze ar kiti reikalingi tyrimai. Taigi šiandien dirbame vieno vizito principu“, – kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja džiaugėsi, kad viskas taip gerai suorganizuota, moterys aktyviai sureagavo. Jos teigimu, dažnai ypač rajonuose gyvenančios moterys patikrose būtent ir nesudalyvauja, nes joms paprasčiausiai sunku atvykti iki gydymo įstaigos.

„Taip pat jos kartais galvoja, kad yra sveikos, tai kam čia tikrintis. Bet jei vėžys nustatomas ankstyvose stadijose, jis gali būti laiku išgydomas ir gyvenimo kokybė žymiai pagerėja“, – pabrėžė J. Ušinskienė.

Ligonė praneša, kad per pirmąją akcijos dieną papildomo ištyrimo prireikė dešimtadaliui moterų, diagnozuotas vienas vėžio atvejis.

Suplanuoti vizitai iš dar dviejų savivaldybių

Nors per spalį – minimą kaip krūties vėžiui skirtą mėnesį – organizuojamos kelionės tik iš 3 rajonų, IWAV atstovė pažymėjo, kad tokias patikras galima suorganizuoti bet kuriuo kitu metu – tereikia savivaldybės iniciatyvos. 

REKLAMA

„Kai manęs klausia, kodėl tik trys savivaldybės, tai atsakau, kad ten turėjau pažįstamų, kam galėjau paskambinti, kas ėmėsi organizuoti ir kviesti moteris, registruoti, taip pat reikėjo organizuoti transportą. Todėl norinčioms sudalyvauti moterims reikia skambintis į savivaldybes – į Kupiškio dėl kito trečiadienio – spalio 18 d., į Šalčininkų – dėl 25 d. 

Bet jei kitoms savivaldybėms įdomu, prašome skambinti į NVI spaudos tarnybą, bus sureaguota ir galima visus metus organizuoti centralizuotas akcijas, susitarti dėl dienos, dokumentų patikros ir viskas bus nemokamai“, – kalbėjo NVI partnerių IWAV, padėjusių organizuoti šią akciją, atstovė Greta Urmonienė.

REKLAMA

Tiesa, prieš vykstant į tokią patikrą NVI reikia turėti šeimos gydytojo siuntimą, atitikti tam tikrus kitus reikalavimus. Kaip patvirtina Širvintų rajono merė Ž. Pinskuvienė, tą padaryti išties nėra paprasta.

„Aišku, kai turi komandą, nieko nėra neįmanoma. Tiesa, šiandien būtų buvę dar daugiau moterų, jos aktyviai registravosi, bet šeimos gydytojai, įėję į sistemą, matė, kad kurios jų tyrėsi prieš metus ir kelis mėnesius, tad buvo per anksti, reikėjo sąrašiuką patrumpinti“, – pastebėjo ji. 

Kai kurios iš atvykusių moterų buvo ir jaunesnės nei 50 metų, tai yra kaip priklauso pagal prevencinę programą. „Viską įvertino šeimos gydytojas, ar moteris atitinka NVI gydytojų nurodytas sąlygas patikrai“, – pridūrė Širvintų rajono merė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo vėžio neapsaugotos ir jaunos

NVI gydytoja radiologė Rūta Briedienė įspėjo, kad labai klaidinga manyti, kad krūties vėžiu neserga jaunos moterys.

Krūties vėžys šiandien yra pati dažniausia moterų vėžinė liga ir Lietuvoje kiekvienais metais turime 1600 atvejų naujai nustatytų atvejų. Pasaulyje krūties vėžys yra pati dažniausia vėžinė liga. Viena iš 8 moterų per savo gyvenimą suserga krūties vėžiu. Bet geresni skaičiai tokie, kad nustačius ligą anksti, šios moterys pasveiksta“, – kalbėjo gydytoja. 

Norint pagauti ligą laiku būtina nuosekliai, ne vien akcijos metu, tikrintis sveikatą – tą reikėtų daryti kas dvejus metus, tuo metu jaunesnės moterys ultragarsinį tyrimą gali atlikti kasmet.

REKLAMA

„Nereikia pamiršti, kad liga kartais atsiranda, net ir jei moteris gyvena labai sveikai. Tad tik pasitikrinus profilaktiškai galima nustatyti pakitimus, kol jie dar yra labai maži ir tada veiksmingai gydyti“, – sakė R. Briedienė.

Kam būtina išsitirti genetiškai?

Ypač svarbu tikrintis, jei šeimoje jau buvo ligos atvejų, mat polinkis sirgti krūties vėžiu gali būti paveldimas. Pati sunkios ligos keliu perėjusi Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidentė, pacientė Aušra Bružienė pabrėžė, kad svarbi ne tik patikra, bet ne mažiau svarbu ir išsitirti genetiškai. 

„Jei taip nutiko, kad turi šią ligą arba tavo šeimoje yra liga, labai svarbu sužinoti savo genetiką. Kas nutiko ir man – šeimoje susirgau pati pirmoji, po to sekė viena pusseserė, tada – kita pusseserė. Mokslas ėjo priekį ir trečio genetinio tyrimo metu man buvo atrasta genetinį mutacija, lygiai taip pat ji buvo atrasta mano dviem dukroms. 

Ir kas yra labai svarbu, kad profilaktiniai patikrinimai arba ryžtingi sprendimai – prevencinė mastektomija, kuri gali užkirsti kelią šiai klastingai ir dažnai ligai. Ir norėčiau tik palinkėti, kad Širvintų pavyzdžiu pasektų ir kiti rajonai“, – kalbėjo ji.

Kad visos savivaldybės turėtų tokią Merę,tai visi klausimai , pajudėtu iš mirties taško
Baisu ir net gėda skaityti komentarus ir, kaip suprantu, rašo moterys!? Ar bus kada nors Lietuvoje patenkintų? Suorganizavo, nuvežė, patikrino, konsultavo... Tai prie ko čia rinkimai, nt turtas ir kita? Gal kažkuriai moteriai bus išgelbėta gyvybė?! Reikia matyt čia ir pozityvą, ir padėką tiek merei, tiek gydytojams!
Nu i nahui tokia reklama ,nebus iš jos prezidentes,pas ja galvoi tarybu sajunga
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų