REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
26
Gedulas prie Prancūzijos ambasados Vilniuje (nuotr. BFL)

Terorizmo grėsmė ir vis dažnėjantys teroro aktai didžiuosiuose Europos miestuose kelia nerimą. Ir griauna nusistovėjusį saugios sąjungos įvaizdį. Tad ar jau reikia ruoštis ir panašaus poelgio laukti Lietuvoje?

26

Terorizmo grėsmė ir vis dažnėjantys teroro aktai didžiuosiuose Europos miestuose kelia nerimą. Ir griauna nusistovėjusį saugios sąjungos įvaizdį. Tad ar jau reikia ruoštis ir panašaus poelgio laukti Lietuvoje?

REKLAMA

Nuo 2014 iki 2016 per terorizmo aktus žuvusių europiečių skaičius išaugo 50, o sužeistųjų beveik 80 kartų. Nuo 3 žuvusių ir 9 sužeistų 2014 metais, iki 146 žuvusiųjų ir 709 sužeistųjų 2016 metais.

Lietuva nėra prioritetinė šalis

Praėjusią savaitę paskelbta Valstybės saugumo departamento nacionalinių grėsmių ataskaita parodė, kad 2016 m. terorizmo grėsmė Europoje išliko didelė, tačiau Lietuvoje ši tikimybė nėra prioritetinė. Nors kaip Europos Sąjungos ir NATO narė, teroristų taikiniu tapti gali.

2016 m. Lietuvoje neveikė radikalią islamistinę ideologiją išpažįstančios teroristinės organizacijos, neužfiksuota teroristų grasinimų vykdyti teroro ataką prieš Lietuvą, nėra duomenų apie iš Lietuvos išvykusių mūsų šalies piliečių dalyvavimą Sirijos ir Irako konfliktuose. Bendras Lietuvos musulmonų bendruomenės radikalizacijos lygis išliko žemas.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusių metų terorizmo grėsmė Europoje išliko didelė – Islamo valstybės nariai vykdė suplanuotas didelio masto atakas ir pavienius išpuolius prieš civilius gyventojus ir teisėsaugos pareigūnus Belgijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje. Tokių atakų prioritetiniai taikiniai Europoje yra aktyviausios tarptautinės antiteroristinės koalicijos šalys – Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Belgija ir Vokietija.

REKLAMA

Artimoje ir vidutinėje perspektyvoje terorizmo grėsmės Lietuvoje lygis išliks žemas, tačiau neatmestina, kad Lietuva kaip Šengeno erdvės šalis gali tapti viena iš teroristų tranzito valstybių. Vidutinėje perspektyvoje Lietuvos musulmonų radikalizacijos lygis išliks žemas, tačiau užsienio musulmonų mėginimai daryti įtaką vietos musulmonų religiniam gyvenimui gali pakenkti Lietuvos musulmonų bendruomenės stabilumui.

Priemonės nėra viešos

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas teigia, kad terorizmo prevencija yra vienas iš didžiausių nacionalinio saugumo politikos prioritetų.

REKLAMA
REKLAMA

„Terorizmo prevenciją vykdo policija, o VSD kontroliuoja institucijų veiklą, FNTT iš dalies yra įsitraukusi. Tai veikia visos žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos institucijos. Tai yra vienas iš mūsų prioritetų, kalbant apie nacionalinio saugumo politiką“, - teigia Seimo narys.

Vidaus reikalų ministerija taip pat informuoja, kad terorizmo prevencijos srityje veikia VSD ir kriminalinės žvalgybos subjektai (Vidaus reikalų ministerijos valdymo srityje – tai Policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie VRM, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie VRM, Vadovybės apsaugos departamento prie VRM atitinkami padaliniai). Šios tarnybos vykdo priemones, atsižvelgdamos į terorizmo grėsmių lygį Lietuvoje. Vykdomos priemonės nėra viešo pobūdžio, todėl apie jas viešai nėra skelbiama. VSD direktoriaus įsakymu yra sudaryta Kovos prieš terorizmą klausimams spręsti darbo grupė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje rizika nedidelė

Seimo narys Vytautas Bakas taip pat patvirtina, kad šiuo metu galimą teroristinio akto riziką galima apskaičiuoti. Ir šiuo metu ji nedidelė. „Lietuva jau daug metų prisideda prie terorizmo prevencijos, stebi tuos procesus susijusius su galimomis rizikomis. Ir yra mechanizmai, kurie leidžia tokias tikimybės prognozuoti. Tai šiandien ta tikimybė nėra didelė. Bet kadangi mes dalinamės pabėgėlių naštą, tai tas klausimas yra aktualus. Dėl to ir mūsų reikalavimai ir kriterijai buvo susiję terorizmo prevencija. Pavyzdžiui, prioritetas yra šeimos, poros, vaikai šeimoje. Esame mažesnė valstybė ir nesame tokioje rizikos zonoje, kurioje yra didžiosios sostinės, kuriose tikrai pabėgėlių skaičius yra žymiai didesnis“, - pasakoja Seimo narys.

Vytautas Bakas teigia, kad didžiausia grėsme mūsų šaliai yra kaimynė iš Rytų, o ne terorizmas. „Dabar yra nauja banga iš Sirijos grįžtančių kovotojų, kurie gali būti radikalizuoti. Bet tai irgi labiau liečia tas didesnes valstybes. O mūsų šalies problematika yra labiau susijusi su mūsų išorės siena. O pavyzdžiui Jungtinėje karalystėje opiausia problema yra terorizmas“, - pasakoja V.Bakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų