REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Klaipėdos miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių bent jau iki šiol kreipėsi vos keli asmenys, ketinę atsisakyti slaviškų pavardžių priesagų. Tad net įsigaliojus naujajai tvarkai interesantų antplūdžio nesitikima.

REKLAMA
REKLAMA

Anot Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Gražinos Misevičienės, ji pamenanti tik vieną atvejį, kai vyriškis nutarė susitrumpinti pavardę. Atsisakyti slaviškos pavardės priesagos jis nutarė dėl to, kad ilga pavardė buvo nepatogi užsienio šalyje, kurioje mokėsi. Kadangi iki šiol Lietuvos įstatymai pavardžių trumpinimosi galimybės nenumatė, šiam asmeniui buvo duotas neigiamas atsakymas.

REKLAMA

"Vargu ar Teisingumo ministerijos patvirtintos taisyklės, leidžiančios sulietuvinti pavardes atsisakant slaviškų galūnių, šalyje sukels norinčiųjų tuo pasinaudoti bangą. Atsimenu, kai moterims buvo suteikta galimybė ištekėjus pasirinkti vyro pavardę be priesagos "ienė", dauguma tikrai nepuolė šia naujove pasinaudoti. Ir dabar tokį pavardės variantą pasirenka nedaug nuotakų. Pavyzdžiui, per vasarą buvo tik 2-3 moterys, per metus - 10-15", - kalbėjo G. Misevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pritaria kalbininkų nuomonei, jog pavardžių trumpinimo priežastys privalo būti itin svarios. Viena iš jų - gyvenimas svečioje šalyje. Žinia, lietuviškos pavardės užsieniečiams yra sunkiai ištariamos ir parašomos.

"Ši galimybė neturėtų tapti mados šauksmu, juk tai rimtas ir atsakingas žingsnis. Pavardė yra giminės tąsa", - svarstė vedėja.

Lietuvos gyventojams galimybę sulietuvinti savo pavardes atsisakant slaviškų priesagų numatys pakoreguotos taisyklės dėl pavardžių keitimo, kurias artimiausiu metu žada įteisinti teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsigaliojus naujajai tvarkai, pavyzdžiui, Statkevičius galės be sudėtingų procedūrų pasivadinti Statkumi, taip pat bus galima atsisakyti ir kitokių slaviškų priesagų, pavyzdžiui, -avičius ar -auskas.

Pasak ministro, dėl įvairių netradicinių priežasčių, kasmet pavardes prašo leisti pasikeisti apie 1 500 Lietuvos gyventojų. Kiek iš jų nori susitrumpinti pavardes atsisakydami slaviškų priesagų, duomenų nėra.

Vaida JUTKONĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų