• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet Vakarų naftos sektorius pasipelnė iš artėjusio karo Irake grėsmės. Didžiausia pasaulyje naftos bendrovė "Exxon Mobil Corp" kasdien uždirbdavo papildomus ikimokestinius 2,5 milijono JAV dolerių nuo kiekvieno dolerio, kuriuo dėl karo pabrangdavo naftos barelis. Didesnes kainas lėmė rinkos netikrumas dėl naftos tiekimo.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ekspertai ir sektoriaus šaltiniai tikisi sunkesnių laikų ir abejoja, ar pokarinis Irakas naftos bendrovėms taps pažadėtąja žeme.

REKLAMA

Naftos kainos pamažu svyruoja, nes daugėja požymių, jog amerikiečių ir britų kariai perima Irako naftos objektus nesugadintus. Dar blogesnė žinia bendrovėms ir jų investuotojams yra tai, kad, nepaisant kartu su kitais vertybiniais popieriais nukritusio šių įmonių akcijų kurso, naftos bendrovės yra sąlyginai pervertintos, palyginti su kitų sektorių įmonėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Jonas Wrightas (Džonas Raitas) iš "Schroder Salomon Smith Barney" sakė, kad Europos naftos bendrovių, užimančių tris vietas pasaulio stambiausių įmonių ketvertuke, akcijos nuo 2000 metų pradžios pasirodė 50 procentų geriau už kitų Senojo žemyno bendrovių vertybinius popierius.

Prastos ir gavybos didinimo perspektyvos. Nepaisant pastarųjų metų pastangų, nė viena iš trijų didžiausių energetikos bendrovių - "Exxon Mobil", BP ir "Royal Dutch/Shell" - negali pasigirti didesniu kaip 3 proc. metiniu naftos ir gamtinių dujų gavybos augimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžioji dalis sąnaudų mažinimo ir susiliejimų, kurie padėjo pasiekti neblogų rezultatų šio amžiaus pradžioje, jau įvykdyti, be to, sunku rasti naujų nebrangios gavybos pajėgumų, nes senka tradicinių vietovių ištekliai.

Praėjusiais metais BP atsisakė tikslo kasmet padidinti gavybą 5,5 proc. Tačiau britų milžinė nesumažino kapitalo išlaidų prognozių, kurios yra labai svarbios ilgalaikiam investicijų pelningumui.

REKLAMA

"Nė viena iš didžiųjų naftos bendrovių neranda plėtojimui nieko pigaus, - teigė Prancūzijos finansų maklerio įmonės "Cheuvreux" analitikas Peteris Hitchensas (Piteris Hičensas). - Nauji telkiniai yra brangūs. Jūrinius gręžinius Vakarų Afrikoje tenka gręžti 5 kilometrų gylyje. JAV giliavandenė gavyba vos tepakeičia senkančius nejūrinius amerikiečių telkinius. Racionaliai didinti gavybą sunku visiems, išskyrus Artimųjų Rytų OPEC (Naftą eksportuojančių šalių organizacijos) valstybes".

REKLAMA

Todėl Vakarų naftos bendrovės norėtų patekti į Iraką, turintį antrus didžiausius pasaulyje išžvalgytus naftos išteklius ir galintį pasigirti nebrangios gavybos potencialu. Vis dėlto ekspertai ir sektoriaus atstovai atmeta "Exxon" ir jos konkurenčių galimybes pasipelnyti iš Irako naftos jau artimiausiu metu.

"Nesiryžtume imtis tokių pokarinių reikalų, kuriems net nėra gautas Jungtinių Tautų pritarimas", - sakė šaltinis britų BP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau BP vadovas Johnas Browne’as (Džonas Braunas) gyrėsi tebeturįs duomenis apie šeštajame dešimtmetyje Irake vykusius tyrimus.

"Galima pastebėti, kaip į "Halliburton" ir "Schlumberger" panašios (naftos paslaugų) bendrovės vėl rengiasi padidinti gavybą, tačiau tikriausiai prireiks ne vienų metų, kol bus užtikrintas suverenitetas, būtinas dėl naftos kovojančioms didžiosioms įmonėms", - aiškino J. Wrightas.

Sektoriaus šaltiniai tikisi, kad, pasikeitus Irako režimui, bus atšaukti visi Bagdado susitarimai su ketvirta didžiausia pasaulio naftos bendrove - Prancūzijos "Total", ir grumtynės dėl išteklių prasidės nuo pat pradžių.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų