REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Patikimą kriminalinę statistiką gauti yra itin sunku, tačiau žurnalas „Foreign Policy“ išskyrė 5 pasaulio miestus, kuriuose siautėjantis smurtas daro šiuos miestus vienomis iš pavojingiausių vietų gyventi.

REKLAMA
REKLAMA

Karakasas (Venesuela)

Gyventojų: 3,2 mln.

Žmogžudysčių skaičius: oficialiais duomenimis 100 tūkst. gyventojų tenka 130 žmogžudysčių.

REKLAMA

Kas vyksta? Pastaruoju metu Hugo Chavezo valdomos Venesuelos sostinė Karakasas tapo pačiu pavojingiausiu Pietų Amerikos miestu aplenkdamas net kadaise itin liūdnai pagarsėjusią Bogotą. Negana to, oficiali statistika veikiausiai neužfiksuoja visų žmogžudysčių, nes į ją neįtraukiamos įkalinimo įstaigose įvykdytos žmogžudystės ir mirtys, kurios taip ir nebūna tinkamai kategorizuojamos.

Į oficialią statistiką neįtraukiamos ir mirtys, kurios įvyksta dėl žiauraus policijos elgesio sulaikant įtariamuosius. Venesuelos policija jau išgarsėjo brutaliai susidorodama su studentų protestais.

REKLAMA
REKLAMA

Daugumos pirštai krypsta į prezidentą H. Chavezą, kurio vyriausybė nesugebėjo išspręsti smarkiai išaugusio smurto problemos. Nuo to laiko, kai H. Chavezas 1998 metais atėjo į valdžią, Venesueloje žmogžudysčių skaičius išaugo net 67 proc. Taip atsitiko daugiausiai dėl su narkotikų prekyba bei gaujų vykdomais nusikaltimais susijusių žudynių.

Neseniai atsistatydinęs vidaus reikalų ministras Ramonas Rodriguezas Chacinas teigia, kad nuo sausio iki liepos mėnesio žmogžudysčių sumažėjo 27 proc. Tačiau kritikai teigia, kad buvęs ministras tiesiog žaidžia skaičiais. Specialistai teigia, kad Karakase 100 tūkst. žmonių veikiausiai tenka net 160 žmogžudysčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keiptaunas (Pietų Afrikos Respublika)

Gyventojų: 3,5 mln.

Žmogžudysčių skaičius: 100 tūkst. gyventojų tenka 62 žmogžudystės.

Kas vyksta? Europinis bastionas neramioje Pietų Afrikoje, Keiptauno miestas, garsėja kaip šalies žmogžudysčių sostinė. Daugiausiai žmogžudysčių įvykdoma priemiesčiuose, o ne vietovėse, kur gyvena labiau pasiturintys žmonės ir kurias lanko turistai. Pietų Afrikos policijos tarnyba teigia, kad dauguma nusikaltimų įvokdami tarp žmonių, kurie pažįsta vienas kitą. Tarkime praėjusiais metais buvo įvykdytas žiaurus nusikaltimas, kai 4 vyrai panardino savo draugę benzine ir vėliau ją padegė. Vėliau paaiškėjo, kad nusikaltimą įvykdę asmenys vartojo sunkiuosius narkotikus. Jų vartojimas Keiptaune išaugo kartu su žmogžudysčių kiekiu.

REKLAMA

Nuo 2006 iki 2007 metų žmogžudysčių skaičius išaugo 12,7 proc., o tai verčia politikus sunerimti, ypač turint omenyje, kad 2010 metais šalyje vyks Pasaulio futbolo čempionatas. Vyriausybė jau pasamdė daugiau policininkų, kurie turėtų sumažinti nusikalstamumą fanų lankytinose vietose. Tačiau kol su nusikaltimais nebus kovojama vargo nualintuose Keiptauno priemiesčiuose, situacija vargiai pasikeis. Kasdien šiuose priemiesčiuose vidutiniškai įvykdoma po 5,9 žmogžudystės.

Naujasis Orleanas (JAV)

Gyventojų: nuo 220 614 iki 312 000; skaičiai skiriasi dėl to, kad 2005 metais per uraganą Katrina daug žmonių neteko pastogės.

REKLAMA

Žmogžudysčių skaičius: svyruoja nuo 67 (Naujojo Orleano Policijos departamento duomenys) iki 95 (Federalinės tyrimų tarnybos duomenys) 100 tūkst. gyventojų.

Kas vyksta? Dėl slegiančio skurdo, prastos mokyklų sistemos, vyraujančios viešo aprūpinimo būstu sistemos ir aukšto įkalinimų lygio Naujasis Orleanas nuolat buvo siejamas su smurtiniais nusikaltimais. Katrina situacijos nepagerino. Nuo to laiko, kai 2005 metais uraganas nusiaubė miestą, gatvėse vyksta kovo tarp narkotikų prekeivių ir mažesnės vartotojų grupės, o tai lemia išaugusį žmogžudysčių skaičių. Tikslų žmogžudysčių skaičių atskleisti yra sunku, nes gyventojų mieste nuolat daugėja, nes į jį grįžta prieš uraganą čia gyvenę žmonės. Tačiau nesvarbu, ar remsimės vietos policijos, ar FTB duomenimis, Naujasis Orleanas yra tas miestas, kuriame įvykdoma daugiausiai žmogžudysčių visose JAV. Detroite ir Baltimorėje 100 tūkst. gyventojų tenka atitinkamai vidutiniškai 46 ir 45 žmogžudystės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskva (Rusija)

Gyventojų: 10,4 mln.

Žmogžudysčių skaičius: 100 tūkst. gyventojų tenka 9,6 žmogžudystės.

Kas vyksta? Maskvoje įvykdomų žmogžudysčių skaičiaus jokiu būdu negalima lyginti su Karakasu ar Keiptaunu, tačiau žudynių skaičiumi Maskva vis dar lenkia didžiąją dalį Europos sostinių. Londone, Paryžiuje, Romoje ar Madride žmogžudysčių skaičius 100 tūkst. gyventojų yra mažesnis nei 2. Tiesa, ir pačioje Rusijos sostinėje žmogžudysčių skaičius šiais metais sumažėjo 15 proc. lyginant su praėjusiais metais, tačiau smarkiai išaugo iš rasistinių paskatų įvykdomų žmogžudysčių. Tai reiškia, kad nuosmukis gali būti laikinas.

REKLAMA

Kelios žmogžudystės buvo priskirtos ultranacionalistinei „skinheadų“ grupuotei „Spas“, kuri 2006 metais susprogdino bombą multietniniame Maskvos turguje ir taip nužudė 11 žmonių. Rusijos vyriausybė pagaliau ėmėsi kovos su šia problema padėdama imigrantams ir kovodama su gatvės gaujomis.

Tiesa, kartu su imigrantais baimintis dėl savo likomo pagrįstai gali ir žurnalistai bei kiti aukšto rango asmenys. Maskvoje per 2005 metus, remiantis oficialiais duomenimis, buvo įvykdytos 62 užsakomosios žmogžudystės.

Moresbis (Papua Naujoji Gvinėja)

Gyventojų: 254 200

Žmogžudysčių skaičius: 100 tūkst. gyventojų tenka 54 žmogžudystės

Kas vyksta? Papua Naujosios Gvinėjos sostinės įtraukimas į šį sąrašą gali pasirodyti netikėtas. Tačiau gausybė smurtinių nusikaltimų, išsikerojusi policijos korupcija, siautėjančios gaujos padėjo šiame miestui 2004 metais užsidirbti blogiausio miesto titulą, remiantis „Economist Intelligence Unit“ duomenimis.

Gaujos kontroliuoja pagrindines miesto vietas, o nedarbas mieste siekia 80 proc. Todėl neverta stebėtis, kad Moresbis buvo pripažintas pačiu blogiausiu miestu iš 130 tyrime dalyvavusių miestų. Moresbio policininkai neprisideda prie kovos su nusikalstamumu. Priešingai, praėjusį lapkritį 5 pareigūnai buvo apkaltinti nusikaltimais, tarp kurių yra ir žmogžudystė bei išprievartavimas. Galiausiai rugpjūtį policijos bendrabutyje buvo įvesta komendanto valanda, nes buvo manoma, kad spartus bankų apiplėšimų išaugimas yra susijęs su policininkų bei jų bendrų veikla. Be to, mieste kyla įtampa tarp vietinių gyventojų ir imigrantų iš Kinijos. Imigrantai kinai suformuoja savas gaujas, kurios kyla į kovą su vietiniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų