REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmąja šalies ponia tapsianti Diana Nausėdienė užpildys spragą, dešimtmetį žiojėjusią per oficialius vizitus. Diplomatinio protokolo ekspertai atskleidė, kokios pareigos jai, kaip prezidento žmonai, tenka, ir kas „sutuoktinio“ vaidmenį atliko prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijos metu.

Pirmąja šalies ponia tapsianti Diana Nausėdienė užpildys spragą, dešimtmetį žiojėjusią per oficialius vizitus. Diplomatinio protokolo ekspertai atskleidė, kokios pareigos jai, kaip prezidento žmonai, tenka, ir kas „sutuoktinio“ vaidmenį atliko prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijos metu.

REKLAMA

Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktorius Neilas Tankevičius patvirtino, kad formaliai prezidento žmona nėra įdarbinama. Jos pareigos yra daugiau susijusios su tradicijomis bei diplomatiniu protokolu ir priklauso taip pat nuo pačios asmeninių savybių.

„Išrinkus prezidentą, jo sutuoktinis tampa faktiškai viešu asmeniu, dalyvaudamas su prezidentu ar be jo oficialiuose renginiuose. Teisiškai tas nėra aprašyta Konstitucijoje ar įstatymuose, bet prezidentui keliaujant į užsienį su oficialiu ar valstybiniu vizitu, taip pat priimant oficialius ar valstybinius vizitus Lietuvoje, prie jo paprastai turi būti sutuoktinis. Tai yra tradicinė norma ir jau šimtmečius galiojanti tarpvalstybiniuose santykiuose“, – sakė N. Tankevičius.

Paprastai sutuoktinis lydi prezidentą beveik visuose renginiuose, išskyrus oficialias derybas arba labai oficialius susitikimus, kuriuose dalyvauja vien tik prezidentas, arba prezidentas su delegacija. Tokiu atveju prezidento sutuoktiniui paprastai organizuojama kita programa: rengiami parodų atidarymai, kiti kultūriniai renginiai, arba tiesiog prezidento sutuoktiniui aprodomi miesto lankytini bei kultūros objektai.

REKLAMA
REKLAMA

Lygiai taip pat ir Lietuvoje, kai priimamas aukšto lygio užsienio svečias, jo sutuoktiniui organizuojama paralelinė programa.

10 metų „sutuoktinio“ vaidmenį atliko patarėjai

Pasak N. Tankevičiaus, paprastai laikomasi tradicijos, kad, jeigu iš vienos pusės svečias yra su sutuoktiniu, tai ir šeimininkas turėtų būti ne vienas.

REKLAMA

„Istorijoje buvo daug tokių atvejų, kai prezidentas neturi žmonos ar vyro. Tada tą vietą laikinai gali užimti arba giminaitis, arba kai kuriose šalyse net gi draugas. Pavyzdžiui, Algirdo Brazausko atveju tą vaidmenį atliko jo dukros.

Pastaruosius dešimt metų Lietuvą valdė netekėjusi prezidentė, o sutuoktiniui tekančio vaidmens nebuvo kam užimti. Buvo asimetrinės situacijos, kai atvyksta svečias su sutuoktiniu, o iš mūsų pusės būna tik viena prezidentė. Bet kažkaip išsivertėme. Jeigu būdavo sudaromos atskiros programos svečio sutuoktiniui, ieškodavome, kas galėtų kartu su juo pabūti, parodyti Lietuvą ir Vilnių, sudalyvauti kažkokiame renginyje. Pastovaus asmens šiam darbui nebuvo, kiekvienu atveju rinkdavome kitą žmogų. Pavyzdžiui, Italijos prezidento vizito metu jį atlydėjo ne žmona, o dukra. Jai buvo padaryta programa ir mes jai suradome itališkai kalbančių pareigūnų iš prezidentės patarėjų, kurie galėjo tinkamai parodyti Vilnių“, – sakė Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktorius.

REKLAMA
REKLAMA

Labdaringa ir kita veikla pirmosios ponios užsiima dėl to, kad pageidauja pačios ir turi tam gebėjimų. Jokių paveldimų labdaros ar kitų socialinių projektų, perleidžiamų vieno prezidento sutuoktinio kitam, nėra.

„Būna kad pirmosios ponios keliauja po pasaulį pačios, be savo princo, ir taip atstovauja šaliai“, – sakė N. Tankevičius.

Taip pat įstatymuose nėra nurodyta, kad prezidento sutuoktinis nuo kadencijos pradžios turėtų palikti savo darbą ir atsiduoti naujoms pareigoms. Likti senoje darbovietėje ar ne – sprendžia pati pirmoji ponia.

„Kuo užsiėmė Rolando Pakso žmona – dabar pasakyti negaliu. Valdo Adamkaus žmona buvo tokio amžiaus, kada galėjo visą savo laiką skirti prezidento žmonos pareigoms“, – teigė Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiek Alma Adamkienė, tiek Laima Paksienė buvo visiškai atsidavusios prezidento sutuoktinio pareigoms, abi aktyviai užsiėmė socialine, labdaringa veikla.

Tiesa, kadenciją baigusio prezidento V. Adamkaus žmona Alma nepanoro pasidalinti savo patirtimi. Pasak V. Adamkaus referentės Boženos Bagonaitienės, buvusios pirmosios ponios sveikata šiuo metu tokiam interviu nėra tinkama. R. Pakso žmona Laima kalbėtis taip pat atsisakė, G. Nausėdienei tepalinkėjusi sėkmės.

Svarbiausias bruožas – svetingumas

Pagrindinė savybė, kuria turėtų pasižymėti pirmoji šalies ponia, anot N. Tankevičiaus, yra svetingumas. Visos kitos savybės yra suderinamos „pakeliui“. Be abejo, užsienio kalbų mokėjimas yra didžiulis privalumas, leidžiantis užmegzti glaudesnius tiek asmeninius, tiek ir tarpvalstybinius ryšius, tačiau, reikalui esant, visuomet samdomi vertėjai.

REKLAMA

„Priimant svečius reikia žinoti kažkokias taisykles. Tokių aukšto lygio vizitų programos yra derinamos labai ilgai ir stengiamasi suderinti kiekvieną detalę. Paties vizito metu tiek šeimininkai, tiek atvykstantys svečiai jau žino pagrindinius dalykus“, – tikino N. Tankevičius.

Daugiau būtinų savybių, kurios labiausiai derėtų prezidento sutuoktiniui, ekspertas išskirti negalėjo. Kiek oficialių vizitų metų gali padėti, arba atvirkščiai, pakenkti, asmeninė charizma bei komunikabilumas – N. Tankevičius vertinti nesiryžo.

„Paprastai manoma taip: arba pasiseka pagerinti santykius, arba ne, bet norint juos pabloginti daugiau reikėtų tyčinio darbo negu atsitiktinumo“, –įsitikinęs Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktorius.

REKLAMA

Bus Adamkų kopija?

Tuo tarpu tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja dr. Ieva Petronytė-Urbonavičienė mano, kad asmeninės prezidento sutuoktinio savybės gali turėti reikšmingos įtakos.

„Formalių galių nėra tiek daug, bet neformaliųjų, minkštųjų galių prezidentų sutuoktiniai iš tiesų turi. Moterys greta valdžios vyrų neretai tampa reikšmingomis asmenybėmis ir turi įtaką politikai nuo reprezentacinės funkcijos renginių metu iki patariamojo balso, nebūtinai formaliai, bet asmeniniuose pokalbiuose. Viskas priklauso nuo to, koks yra žmogus, kokie yra tarpusavio santykiai valdžios poroje“, – sakė dr. I. Petronytė-Urbonavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot politologės, dažniausiai prezidentų sutuoktiniai stengiasi atsverti griežtąsias lyderio puses, papildyti kitomis savybėmis, kurių stokoja prezidentas, taip pat bando užmegzti papildomus santykius įvairiais lygmenimis tiek užsienio reikaluose, tiek ir vidaus politikoje.

Politologė sako, kad greičiausiai D. Nausėdienė neliks nuošalyje ir jos vaidmuo politiniame šalies gyvenime turėtų būti matomas. Tokį įspūdį sukuria jos aktyvus dalyvavimas greta vyro tiek paskelbiant apie G. Nausėdos kandidatavimą prezidento rinkimuose, tiek rinkimų naktį.

„Apie mūsų būsimąją pirmąją ponią ne labai daug ką galime šiandien pasakyti, tačiau rinkiminės nakties užlipimas į sceną greta G. Nausėdos jau rodo, kad ji yra šalia ir kad ji kažkokį vaidmenį turės. Koks tas vaidmuo – matysime eigoje. Pati D. Nausėdienė tikrai nėra skandalinga asmenybė, galima kalbėti, kad jos įvaizdis bus gana solidus. Pavyzdžiui, ponia A. Adamkienė socialinėje srityje buvo labiau matoma ir kūrė tokį įvaizdį, pati susikūrė savo vardą ir tai tapo tam tikra dalimi paties V. Adamkaus. Matome, kad G. Nausėda lygiuojasi į V. Adamkų, todėl galime tikėtis, kad prezidento sutuoktinė taip pat lygiuosis į šitą porą“, – svarstė I. Petronytė-Urbonavičienė.

Pati pirmoji šalies ponia yra paskelbusi, kad planuoja aktyviai užsiimti socialine veikla. Rinkimų kampanijos metu moteris aplankė keliasdešimt Lietuvos miestų, domėjosi socialinės atskirties ir socialinės rūpybos klausimais. Dar 2018 m. lapkritį D. Nausėdienė duodama interviu tikino, kad, jei jos vyras laimėtų rinkimus, ji keltų švietimo lygį ir keistų politikų bendravimo kultūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų