REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniuose tinkluose išplito informacija, kad į prekybos centrų lentynas grįžo acto rūgštis (70 proc.), kuri yra pavojinga gyvybei.

Socialiniuose tinkluose išplito informacija, kad į prekybos centrų lentynas grįžo acto rūgštis (70 proc.), kuri yra pavojinga gyvybei.

REKLAMA

Acto rūgštis, kuri siekia bent 70 procentų stiprumo, yra parduodama kaip maisto prekė plastikiniame buteliuke ir gali būti lengvai supainiota su kitokiu gėrimu.

Korozinė medžiaga 

Vis tik tokia rūgštis – griežtai draudžiama vartoti, nes net paragautas lašas gali baigtis skausminga mirtimi arba vidaus organų pažeidimais.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner Sakalauskienė tv3.lt sakė, kad acto esencija yra labai stipri korozinė medžiaga.

Tai – labai stipri, viena rūgštingiausių korozinė medžiaga, kitoje ph skalės pusėje, jos teigimu, būtų labai stiprus šarmas, ūkinės paskirties valiklis „Kurmis“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak medikės, apsinuodijimai didelės koncentracijos acto rūgštimi yra itin pavojingi; tiek patekę ant odos, gleivines ir akis ar į virškinamąjį traktą išgėrus. „Jis išgraužia odą, vyksta korozinis pažeidimas. Jei tai kvėpavimo takai, virškinamasis traktas, tai nekrozė vyksta vidiniuose audiniuose, sukelia audinių pažeidimus, kraujo elementų hemolizę, inkstų nepakankamumą.

REKLAMA

Buvo atvejis, kai vaikinas nusipirko šią rūgštį su mintimi išvalyti vonią, tačiau prisikvėpavo tiek, kad sutriko kvėpavimas, jis ėmė dusti, kosėti“, – sako pašnekovė.

Gali baigtis mirtimi 

Ji sako, kad šia rūgštimi buvo uždrausta prekiauti, tačiau dabar ji vėl atsirado: „Ji arba turėtų būti išimta iš maisto prekybos, arba pakuotė turėtų būti ženklinama taip, kad nei vaikui, nei suaugusiam žmogui nekiltų mintis netyčia supainioti su maistu ar vandeniu.“

Būtina kviesti medikus 

G.Laubner Sakalauskienės teigimu, patekus acto rūgščiai ant odos ar į akis, visų pirma, būtina jas plauti po tekančiu vandeniu ir kviesti greitąją pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu skysčio buvo atsigerta, žmogus pajus didžiulį skausmą: „Jokiu būdu nereikia vimdyti žmogaus – geriau atsigerti stiklinę vandens, praskiesti nuodą skrandyje, o jei tai vaikas – užteks 50 ml vandens.

Jokiu būdu nebandyti neutralizuoti rūgšties duodant žmogui šarminės medžiagos – tai dar labiau pablogins situaciją dėl terminės reakcijos. Ir skubiai kviesti GMP“.

Atliekama kontrolė

Apie tai, kad prekybos centrų lentynose 70 procentų siekianti acto rūgštis pasiekiama vartotojams, žino ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Kaip sakė tarnybos viešųjų ryšių atstovė, šiuo metu pagal kompetenciją yra atliekama mažmeninės prekybos vietų kontrolė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal Lietuvos higienos normos HN 15:2021 „Maisto higiena“ 10 punkto reikalavimus, mažmeninės prekybos parduotuvių maisto skyriuose gali būti parduodamas ne didesnės kaip 9 proc. koncentracijos acto rūgšties (E 260) vandeninis tirpalas.

Šis draudimas galioja nuo 2015 m. VMVT atkreipia dėmesį, kad šis reikalavimas neriboja koncentruotos acto rūgšties (E 260) tiekimo į rinką (etape verslas - verslui) kaip maisto priedo, skirto naudoti technologiniais tikslais gaminant, perdirbant, apdorojant, vežant ir laikant maisto produktus.

kodel viduriuojate anksciau prekiaudavo ir niekas nenusizude del acto ,tai galima daug ka uzdrausti kad ir astrius peilius ir panasiai
Kad namu tvarkymo chemines priemones kurias pardavineja maisto prekiu parduotuves lygiai taip pat pavojingos. Ten visos raso, kad gali isdegint akis.
Tai nejau robotai (vadovybėse) dirba parduotuvėse ir gali tai leisti į prekybą be atitinkančių nurodymų? O baudos tik paprastiems žmonėms galioja? Iš kur toks actas atsirado? Per sienas tempia visokį šū.ą kurio pilna lentynose! Po to mirtys, sužalojimai ir daug ašarų! IŠIMT iš prekybos ir nereiks verkšlenti...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų