REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokinius maitinantys verslininkai sunerimę: vaikų sveikata susirūpinę Seimo nariai ir Sveikatos apsaugos ministerija jiems kasa duobę.

REKLAMA
REKLAMA

Rekomendacijas keis draudimai

Rengiamose naujose higienos normose iki šiol tik nerekomenduotinais įvardyti maisto produktai taps neleistinais, o mokyklose bus uždrausta prekiauti cukraus, druskos ar riebalų nustatytą normą viršijančiais produktais.

REKLAMA

Šitaip iš švietimo įstaigose esančių bufetų ir valgyklų turėtų dingti vaikus labiausiai masinantis maistas: traškučiai, gaivieji gazuoti gėrimai, daugelis saldumynų.

Šitaip iš švietimo įstaigose esančių bufetų ir valgyklų turėtų dingti vaikus labiausiai masinantis maistas: traškučiai, gaivieji gazuoti gėrimai, daugelis saldumynų.

Seimo Sveikatos apsaugos komiteto narė Dangutė Mikutienė tikina to siekusi kone trejetą metų.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo 2006-ųjų derinau su Sveikatos apsaugos ministerija, kol atsirado švietimo įstaigoms rekomenduotini ir nerekomenduotini maisto produktai. Manęs tai netenkino. Labai džiaugiuosi, kad pagaliau bus aiškiai apibrėžta, kokiais produktais galima prekiauti mokyklose, kokiais – ne“, – teigė Seimo narė.

Parlamentarė mano, jog Lietuva jau seniai galėjo pasinaudoti Didžiosios Britanijos, nuo 2006-ųjų iš švietimo įstaigų išgujusios nesveiką maistą, patirtimi.

„Nesuprantu, kodėl geri dalykai mūsų valstybėje taip sunkiai skinasi kelią. Manau, taip bandoma pataikauti verslui, bet po kelerių metų valstybė patirs dar daugiau išlaidų gydydama nesveikus vaikus“, – svarsto D.Mikutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ribos saldumynų

Seimo narė siekia, kad būtų uždrausta mokyklose prekiauti energiniais gėrimais, genetiškai modifikuotais produktais, kad 100 g produkto cukraus kiekis neviršytų 18 g, druskos – 2,4 g, riebalų – daugiau nei 21 g.

„Traškučiai ir kiti riebaluose virti produktai mokyklose būtų nebeprieinami. Taip pat ir tie, kuriuose yra saldiklių, konservantų, per daug cukraus ar druskos“, – teigė D.Mikutienė.

Seimo narės nuomone, tai nereiškia, kad mokyklose liks vien vaisiai, daržovės, košės, sriubos ir kotletai.

REKLAMA

„Yra saldumynų, kuriuose cukraus kiekis neviršija normos“, – išeitį smaguriams siūlo parlamentarė.

D.Mikutienės teigimu, mokinių maitinimas šiuo metu – viena opiausių sveikatos priežiūros problemų. Geriausiai ši sritis, anot jos, sutvarkyta įkalinimo įstaigose.

„Maitinimas mokyklose ir ligoninėse – nearti dirvonai. Vienoje Vilniaus ligoninėje net fotografavau pacientui atneštą maistą. Nors sunkmetis, ligoniai tokį grąžina vos paliestą. Nei išvaizda, nei kvapu, nei skoniu tai nepanašu į maistą“, – pastebi D.Mikutienė.

REKLAMA

Panevėžio visuomenės sveikatos centro visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjas Viktoras Grincevičius abejoja, ar kategoriški draudimai apsaugotų vaikus nuo smaguriavimo nesveikais produktais.

„Kioskai priešais J.Balčikonio gimnaziją, „Vilties“ mokyklą per pertraukas net juda. Nebus šitų produktų mokykloje, vaikai lėks per gatvę į kioskus, į parduotuves. Angliavandeniai žmogui reikalingi – kaip vaikui uždrausti suvalgyti saldainį?“ – mano V.Grincevičius.

Anot jo, higienos normose nerekomenduotinais įvardyti produktai, turintys saldiklių, pažymėti E raide, iš Panevėžio švietimo įstaigų ir taip jau beveik išgyvendinti – esą nesveikų guminukų ar angliarūgšte prisotintų gėrimų jose nebelikę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nujaučia bankrotą

„Nevėžio“ pagrindinės mokyklos mokinių maitinimu besirūpinančios bendrovės savininkės nuomone, nauja tvarka sužlugdytų gana sunkiai besiverčiančius smulkiuosius verslininkus.

„Finansiškai išsilaikyti kasmet darosi sunkiau, nes mažėja mokinių. Nežinau, kaip dirbsime, jei dar ir saldėsiais bus uždrausta prekiauti. Juk mes privalome susimokėti ne tik patalpų nuomą, bet ir žemės mokestį, ir elektra, vanduo kainuoja, ir darbuotojams atlyginimus reikia išmokėti. Be to, kasmet tenka kosmetinį remontą už savo lėšas daryti“, – skaičiavo valgyklos vedėja.

REKLAMA

Anot jos, sunkmetį valgykla jaučia jau nuo rugsėjo – šiais mokslo metais gerokai padaugėjo mokinių, atsinešančių sumuštinius iš namų ir perkančių tik arbatą.

Vedėjos nuomone, uždraudus mokyklose prekiauti vaikų labiausiai pamėgtais saldumynais, rankomis iš džiaugsmo trintų greta švietimo įstaigų įsikūrę prekybininkai.

„Pas mus pyragaičio nenusipirks – nulėks į konditerijos kioską. O kas atsakys, jei bėgdami per gatvę vaikai po mašina paklius? Tokie draudimai mokinių neapsaugos“, – įsitikinusi verslininkė.

REKLAMA

Laimėtų prekybininkai

Kad mokykloje saldumynų negavę vaikai taps sveikesni, netiki ir „Žemynos“ vidurinės mokyklos direktorius Romualdas Grilauskas. Pati mokinių maitinimą organizuojanti mokykla, direktoriaus teigimu, didžiausias pajamas gauna iš valgyklos. Saldumynais prekiaujančio bufeto pajamos tesudaro mažiau nei trečdalį apyvartos.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų