REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šiandien, lapkričio 15 d., viešose uždarose patalpose galima dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius. Kitaip tariant, visos kitos kaukės, veido dangalai ar skydeliai nėra pripažįstami ir gyventojai su jomis įleidžiami į uždaras patalpas nebus.

Nuo šiandien, lapkričio 15 d., viešose uždarose patalpose galima dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius. Kitaip tariant, visos kitos kaukės, veido dangalai ar skydeliai nėra pripažįstami ir gyventojai su jomis įleidžiami į uždaras patalpas nebus.

REKLAMA

Operacijų vadovo sprendimu numatyta, kad toks reikalavimas įsigalioja nuo pirmadienio. Taip pat nuo gruodžio 1 d. numatyta, kad visi moksleiviai, įskaitant pradinukus, ir ugdymo įstaigų darbuotojai taip pat privalės dėvėti kaukes.

Anot sveikatos apsaugos viceministrės Aušros Bilotienės-Motiejūnienės, kaukės pradinukams galėtų tapti privalomos ir anksčiau, jei ne jiems reikalingo dydžio kaukių užsakymas. 

„Buvo nuspręsta, ir ekspertai siūlė, kad būtų atitinkamo dydžio kaukės. Kaukes perka savivaldybė, tai jei tiktų bendrosios didesnės, standartinio dydžio, tai būtų galima ankstinti kad ir nuo pirmadienio, bet buvo priimtas sprendimas, kad nuo gruodžio 1 d. vien todėl, kad turėtume atitinkamo dydžio mokyklose, kad teisingai būtų dėvima“, – aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kam galioja išimtys?

Išimtys dėl kaukių dėvėjimo taikomos neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių negali dėvėti arba jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

REKLAMA

Taip pat kaukė nereikalinga jaunesniems nei 6 metų amžiaus vaikams, teikiant paslaugas, kurų negalima suteikti paslaugos teikėjui būnant su kauke (pvz., teikiant baseinų, pirčių, veido priežiūros paslaugas ir pan.), arba sportuojant.

Taip pat kaukės nedėvėti galima atlikėjams, pranešėjams, renginių vedėjams repeticijų, garso įrašų, transliacijų, renginių metu, kai užtikrinamas saugus atstumas nuo žiūrovų ir (ar) dalyvių; kino teatruose valgymo ir (ar) gėrimo metu stebint renginį kino salėje.

Be kita ko, nuo spalio 1 d. galioja rekomendacija kaukę dėvėti ir atvirose vietose tada, kai neužtikrinamas 2 metrų atstumas tarp asmenų ar asmenų grupių. 

REKLAMA
REKLAMA

Turi aukštą iškvėpimo filtravimo efektyvumą

Teikdama siūlymus Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pažymėjo, kad svarbus yra tinkamas kaukės dėvėjimas – ji turi dengti nosį ir burną. Kaukės turi būti tinkamos, t. y. periodiškai keičiamos (vienkartinės kaukės dėvimos tik vieną kartą; keičiamos kas 3-4 val. ar kai sudrėksta, vėliau išmetamos, o ne dedamos į kišenę) – tik tada jos gali efektyviai apsaugoti (tačiau svarbios ir kitos priemonės, vien kaukių nepakanka).

Medicininė veido kaukė yra medicininis prietaisas, dengiantis burną, nosį ir smakrą, užtikrinantis barjerą, kuris riboja infekcinio agento (virusų, bakterijų) perėjimą tarp jas dėvinčių asmenų. Medicininių veido kaukių reikalavimai yra apibrėžti standarte, jos skirstomos į tipus pagal dalelių filtravimo savybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nurodoma, kad veido kaukės iki šiol yra vienos dažniausiai naudojamų COVID-19 pandemijos metu.  Jos turi labai aukštą iškvėpimo filtravimo efektyvumą, todėl laikomos geru būdu apriboti seilių lašelių, kurie išsiskiria kalbant, kosint ir čiaudint, plitimą.

Atliekant medicininių kaukių testą yra svarbus bakterinio filtravimo efektyvumas: kai naudojamas kontroliuojamas oro srautas, kuriame yra dalelės su Staphylococcus aureus (auksiniu stafilokoku). Pagal standartą, 95–98 % medicininių kaukių turi sulaikyti vidutinio dydžio 3 μm aerozolio daleles.

Nemedicininės kaukės neturi standartų

Nemedicininės kaukės gali būti įvairios savarankiškai pagamintos ar komercinės kaukės arba veido uždangos iš audinio, kitų tekstilės medžiagų arba kitų medžiagų, kaip antai popieriaus. Jos nėra standartizuotos ir nėra skirtos naudoti sveikatos priežiūros įstaigose arba sveikatos priežiūros specialistų.

REKLAMA

Esama ribotų netiesioginių įrodymų, kad dėvint iš įvairių medžiagų pagamintas nemedicinines kaukes gali sumažėti kvėpavimo takų lašelių patekimas į aplinką kosėjant, bet iš turimų įrodymų matyti, kad nemedicininės kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės kaukės kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė. Nėra jokių savarankiškai pagamintų nemedicininių kaukių standartų.

FFP2 respiratorių filtravimo galia yra ne mažesnė kaip 94 proc.

Filtruojančios veido kaukės (FFP) arba N95 / N99 respiratoriai (JAV FFP2 / FFP3 atitikmuo, kaip apibrėžta JAV standarto NIOSH 42 CFR 84 dalyje), yra sukurtos apsaugoti naudotoją nuo ore esančių teršalų poveikio (pvz., nuo infekcinių veiksnių įkvėpimo, susijusio su mažų ir didelių dalelių lašelių įkvėpimu) ir yra klasifikuojamos kaip asmeninės apsaugos priemonės.

FFP2 respiratorių filtravimo galia yra ne mažesnė kaip 94 proc. 0,3 μm dalelėms, o FFP3 respiratorių filtravimo galia yra mažiausiai 99 proc. 0,3 μm dalelėms. FFP1 kaukių filtravimo efektyvumas yra ribotas, jos filtruoja mažiausiai 80 proc. ore esančių dalelių ir nėra tinkamiausios apsaugoti nešiotoją nuo kenksmingų mikrodalelių, pernešančių virusą.

Žmonės jus durnina nenesiuoju ir ne užsikrečia čia tu kurvu ismislas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų