REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paracetamolis yra tikrai naudingas vaistas, kuris malšina skausmą ir aukštą temperatūrą, tačiau jo nereikėtų perdozuoti. 2020 metais Anglijoje ir Velse nuo apsinuodijimo paracetamoliu mirė 235 žmonės. Į ligonines patenka daug pacientų, apsinuodijusių vaistais, iš jų net 48 proc. būna perdozavę paracetamolio.

Paracetamolis yra tikrai naudingas vaistas, kuris malšina skausmą ir aukštą temperatūrą, tačiau jo nereikėtų perdozuoti. 2020 metais Anglijoje ir Velse nuo apsinuodijimo paracetamoliu mirė 235 žmonės. Į ligonines patenka daug pacientų, apsinuodijusių vaistais, iš jų net 48 proc. būna perdozavę paracetamolio.

REKLAMA

Taigi, ar saugu kasdien vartoti paracetamolį? Ar yra kokių nors šalutinių poveikių vartojant skausmą malšinančius vaistus? Daugeliu atvejų paracetamolis yra visiškai saugus vaistas reguliariam vartojimui.

Paracetamolis labai retai sukelia šalutinį poveikį, jei vartojama tinkama dozė, t. y. viena arba dvi 500 mg tabletės iki keturių kartų per 24 valandas suaugusiems.

Jungtinėje Karalystėje kasmet parduodama apie 6 300 tonų paracetamolio arba 70 tablečių vienam asmeniui per metus, todėl akivaizdu, kad britai pasitiki šiuo vaistu.

REKLAMA
REKLAMA

Jei kenčiate nuo bet kokios formos lėtinio skausmo, paracetamolis gali būti jūsų šventasis gralis ir jį vartosite kasdien. Bet ar tai saugu

Ar galima kasdien gerti paracetamolį?

Remiantis NHS svetaine, saugu reguliariai vartoti paracetamolį daugelį metų neviršijant rekomenduojamos dozės. Tačiau kai kurie ekspertai teigia, kad žmonėms, kurie reguliariai vartoja šį vaistą, padidėja širdies priepuolio, kraujavimo iš skrandžio, inkstų nepakankamumo, kepenų nepakankamumo ir mirties rizika.

REKLAMA

Manoma, kad vienas iš keturių žmonių JK dažnai viršija didžiausią paracetamolio paros dozę, todėl daugelis iš mūsų jo tikrai nevartoja saugiai.

NHS pabrėžia, kad, nepaisant gandų, nėra tvirtų įrodymų, kad paracetamolio vartojimas sumažins vyrų ar moterų vaisingumą arba turės įtakos bet kokiai kontracepcijai, įskaitant kontraceptines tabletes ar skubią kontracepciją, rašo express.co.uk.

Ką daryti, išgėrus per daug paracetamolio?

Perdozavus paracetamolio, gali atsirasti rimtų šalutinių poveikių, todėl svarbu atkreipti dėmesį į ant pakuotės nurodytą dozę ir nevartoti didesnės dozės nei rekomenduoja jūsų gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

JK atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 1,7 milijono jaunuolių nuo 10 iki 24 metų amžiaus bei buvo tirti 31 509 atvejai, kai žmonės buvo gydomi nuo apsinuodijimo vaistais.

Iš visų tirtų atvejų 40 proc. apsinuodijimų buvo paracetamoliu, o 33 proc. – alkoholiu. Netyčia išgėrus vieną ar dvi papildomas paracetamolio tabletes vargu ar kils rizika,  arba per 24 valandas išgėrus ne daugiau kaip aštuonias tabletes. Jei taip ir atsitiko, palaukite bent 24 valandas prieš vėl vartodami paracetamolį.

Jei per 24 valandas išgėrėte daugiau nei dvi papildomas tabletes arba daugiau nei aštuonias, skambinkite greitosios pagalbos telefonu ir nedelsdami kreipkitės pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra paracetamolio perdozavimo požymiai?

Pirmieji paracetamolio perdozavimo požymiai yra apetito praradimas, pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas, prakaitavimas, sumišimas ar silpnumas. Vėliau gali atsirasti viršutinės pilvo dalies skausmas, tamsus šlapimas ir odos arba akių baltymų pageltimas. Kai kurie žmonės yra alergiški paracetamoliui ir, jei vis tik šį vaistą vartos, patirs anafilaksinį šoką.

Turėtumėte kviesti skubią medicinos pagalbą, jei pasireiškia kuri nors iš šių alerginės reakcijos į paracetamolį požymių:

  • dilgėlinė;
  • sunku kvėpuoti;
  • ištinsta veidas, lūpos, liežuvis ar gerklė.

Nustokite vartoti šį vaistą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote rimtų šalutinių poveikių, tokių kaip:

  • nežymiai pakilo temperatūra bei pykina;
  • skauda skrandį;
  • dingo apetitas;
  • patamsėjo šlapimas;
  • išmatos įgavo molio spalvą;
  • pagelto akių baltymai ar oda.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų