REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nekilnojamojo turto bendrovės sako, kad jau keletą mėnesių bankai užsukę būsto paskolų kranelius gyventojams.

Ir jei artimiausią pusmetį jie nebus atsukti, net ir didžiausi būstų statytojai ir pardavėjai gali bankrutuoti, praneša LTV „Šiandien“.

REKLAMA
REKLAMA

Anot nekilnojamojo turto pardavėjų, kitąmet pasistatyti namą gali kainuoti penktadaliu pigiau, dar pigiau – maždaug trečdaliu – gali pavykti įsigyti butą, o žemės sklypą – net perpus mažesne kaina.

REKLAMA

Tačiau dvejus trejus metus, kaip prognozuojama, pigsiantį būstą įsigyti ne taip paprasta – nekilnojamojo turto pardavėjai tvirtina, kad bankai pastaraisiais mėnesiais ne tik pakėlė palūkanas gyventojams, bet ir itin sugriežtino paskolų išdavimą.

Būstų statytojai jau neneigia, kad du trečdaliai statybų sektoriaus sustoję, dalis, netgi stambiųjų, įmonių gyvena ant bankroto ribos, atleidžia darbuotojus. Jei artimiausią pusmetį bankai neatlaisvins paskolų gniaužtų, per statybas nusiris nestabdoma bankroto banga.

REKLAMA
REKLAMA

„Neįsivaizduoju, kas galėtų išgyventi, tada jau būtų problemų visiems. Nemanau, kad kuris nors čia galėtų be bankinės pagalbos išgyventi. Visi turi kreditų. Išsilaikys tik tie, kurie turi jų nedaug, turi papildomų pajamų“, – sako Robertas Dargis, Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas.

Tačiau bankų prižiūrėtojai sako, kad finansų krizės akivaizdoje bankams rūpi ne nekilnojamojo turto bendrovių gąsdinimai, bet situacija rinkoje.  

„Nepanašu, kad turėsime kažkokį ryškesnį ekonomikos augimo proveržį dar vėlesniais metais. Bankas taip pat prognozuoja savo veiklos ateitį. Jeigu nėra jokių fundamentalių veiksnių, kurie galėtų paskatinti būsto rinkos atsigavimą, tai nėra prasmės kredituoti ir NT rinkos projektus“, – tvirtina Mindaugas Leika, Lietuvos banko Finansinio stabilumo skyriaus viršininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nekilnojamojo turto pardavėjai įsitikinę, kad bankams su tokia politika gresia patiems užsinerti kilpą.   

„Tas turtas atiteks bankams. Bet bankai, užsukdami visus finansavimo kranelius, užsuka rinkos likvidumą. Šnekant apie žemės sklypus, norinčių įsigyti galbūt ir būtų, bet jeigu nefinansuoja bankas, niekas neperka“, – sako Vytas Zabilius, bendrovės „Ober-haus“ direktorius.

Bankai atkerta visada prognozuojantys tolimesnę plėtrą – esant dabartinei situacijai jie mokius ir nerizikingus klientus atsirenka jiems nustatydami didesnes palūkanas.

Kristina Garalevičiūtė

LTV „Šiandien“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų