REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Respublikos Konstitucija garantuoja nemokamą gydymą, tačiau tai toli nuo visiškos tiesos. Po truputį priprantame, kad už kai kurias medicinos paslaugas tenka mokėti, tačiau Tauragės apskrities ligoninėje operuojami pacientai turi nusipirkti ne tik įvairių vaistų, lašinių sistemų, binto, bet ir sterilių pirštinių, standartinės apsaugos sterilių chalatų medikams ir dar daugelio priemonių.

REKLAMA
REKLAMA

Ligoninės vadovai tvirtina, kad tokiu būdu jie bando išgyventi Ligonių kasai sumažinus finansavimą, tačiau prievartos esą nėra. Savo ruožtu Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys įsitikinęs, kad taip elgdamiesi Tauragės ligoninės vadovai savivaliauja.

REKLAMA

Tokia tvarka viešumon ėmė kilti tik dabar, kai „Tauragės kurjerio“ redakcijai ėmė skųstis neapsikentę pacientai. Juk į Privalomojo sveikatos draudimo fondą dirbantieji kas mėnesį nuo atlyginimo moka 9 procentus lėšų. Be to, kaip išaiškinta Sveikatos ekonomikos centro terminų žodyne, iš Sveikatos draudimo fondo Ligonių kasos apmoka sveikatos priežiūros teikimo išlaidas. Sveikatos draudimas garantuoja išmokas susirgus arba patyrus traumą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak į redakciją besikreipusių tauragiškių, tokia tvarka Tauragės apskrities ligoninėje priimta šių metų kovą. Ligoninėje pacientams ar jų artimiesiems, jei pacientas nepilnametis, įteikiamas pasirašyti „Paciento prašymas arba sutikimas gydytis (tirtis) savo lėšomis įsigytomis priemonėmis“.

Šiame prašyme išvardyti medikamentai ir priemonės, kurias pacientas turėtų nusipirkti:

apklotų rinkinys (universalus, „Barier“ firma, REF 698900), plėvelė operaciniam laukui (45x50 cm, REF 23445), 2 standartinės apsaugos sterilūs chalatai (L ir XL dydžio), 2 poros sterilių pirštinių (6 ir 7,5 dydžio), sol. „Ketonal“ 100 MG/2ML, sol. „Zinacef“ inj. tirpalui 1,5 G N3, intraveninis kateteris (mėlynas), elastinis bintas, I/V tirpalų perpylimo sistema N3, sol. nacl 0,9 proc. – 500 ML N2 ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tame pačiame lape, dokumentu jį vargu ar pavadinsi, taip pat parašyta (tekstas netaisytas):

„Aš esu informuota (s), kad gydymo (tyrimo) metu Tauragės apskr. ligoninėje vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Man paaiškinta galimybė suteikta man reikalingą paslaugą nemokamai (Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis) šio stacionarizavimo metu. Suprantu, kad pageidavimas vėliau kompensuoti mano paties lėšomis įsigytą medikamentą (medicinos pagalbos priemonę), bus nepagrįstas“.

REKLAMA

Po šiuo tekstu palikta vieta pasirašyti gydančiam gydytojui ir pacientui.



Ligoninės paslaugas apmoka Ligonių kasa

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys teigia, kad ligoniai ligoninei absoliučiai nieko neprivalo pirkti. Jo teigimu, už visas operacijai reikalingas priemones apmokama iš Ligonių kasos. Pacientui esą galima pasiūlyti pasirinkti geresnį vaistą, tačiau primokant tik skirtumą nuo bazinio vaisto kainos.

– Jei pacientui teko nusipirkti vaistų ar kitų medicinos priemonių ir jis tebeturi kasos čekius, juos gali pateikti ligoninės administracijai ir paprašyti grąžinti pinigus. Jei pinigų ligoninė negrąžins, tegu pacientas kreipkitės į mus, – „Tauragės kurjeriui“ antradienį sakė Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius A.Bumblys.

REKLAMA

Neturintiems kasos čekių, tačiau ligoninės raginimu nusipirkusiems „paketą“ operacijai A.Bumblys taip pat siūlo raštu kreiptis į Klaipėdos teritorinę ligonių kasą ir žada imtis atitinkamų priemonių.

Anot jo, ligoninės administracijos reikalavimas, kad pacientai nupirktų medicinos priemonių ir vaistų, yra neteisėtas. Tai esąs medicinos įstaigų savivaliavimas.

Tą patį redakcijai tvirtino ir Valstybinės ligonių kasos Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjas Vytautas Radavičius. Jo teigimu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymu vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, naudojamų hospitalizuotiems stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose apdraustiems ligoniams gydyti išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, išskyrus tuos atvejus, kaip apdraustasis savo iniciatyva gydančio gydytojo rekomendavimu pasirenka brangesnius vaistus ar medicinos pagalbos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

priemones, negu taikomos Lietuvos Respublikoje pagal nustatytas gydymo metodikas. Šiuo atveju apdraustasis sveikatos priežiūros įstaigai turi apmokėti gydytojo skiriamų ir apdraustojo  pasirenkamų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių kainų skirtumą (šis skirtumas gali būti  apmokamas ir iš papildomojo (savanoriškojo) sveikatos draudimo ar kitų lėšų.)

Direktorius: tik pacientui sutikus

Tačiau Tauragės apskrities ligoninės direktorius Irmantas Mockus į „Tauragės kurjerio“ klausimą, ar prašymas nusipirkti medikamentų ir kitų medicinos priemonių neprasilenkia su įstatymais, atsakė, kad viskas daroma tik su pacientų sutikimu. Negalėjau nepaklausti direktoriaus, o kas bus, jei pacientas nesutiks nupirkti ligoninės nurodytų operacijai reikalingų priemonių ir vaistų?

REKLAMA

– Jei nesutiks, bus nesutikęs, – sakė Tauragės apskrities ligoninės vadovas ir po pauzės pridūrė, kad jei žmogus nesutiks, ligoninė pati ieškos galimybių suteikti jam paslaugas.

Esą nusipirkti medicinos priemonių prašoma dėl ligoninės finansavimo stygiaus, kadangi šiemet įkainis už paslaugas buvęs sumažintas nuo 1 lito iki 0,89 cento. I.Mockus patikino, kad žmonės supranta, kokia situacija, ir kai kurie nusiperka tai, ko reikia.



Gaunamos lėšos kaštų nepadengia

Netrukus po pokalbio su Tauragės apskrities ligoninės vadovu „Tauragės kurjerio“ korespondentei paskambino ligoninės direktoriaus pavaduotojas Danas Masiulionis. Jis taip pat tvirtino, kad prašymas ar sutikimas gydytis (tirtis) savo lėšomis įsigytomis priemonėmis yra laisvanoriškas.

REKLAMA

– Jei pacientas nesutinka primokėti, jis vis tiek operuojamas, – sakė D.Masiulionis ir „Tauragės kurjeriui“ siūlė iš to nedaryti kriminalo.

Esą primokėjimo už medicinos paslaugas klausimas buvo svarstytas ligoninės Stebėtojų tarybos, tam pritarusi ir ligoninės steigėja Tauragės apskrities viršininko administracija. Direktoriaus pavaduotojas sakė numanąs, kas galėjo skųstis redakcijai. Esą jis vienai moteriai pasakęs, kad dėl operacijos sprendžia gydytojas, o ką ir kada nusipirkti – pacientas.

D.Masiulionio teigimu, ligoninei trūksta lėšų, tačiau nusipirkti medikamentų žmonių niekas neprievartavęs. Ligoninės direktoriaus pavaduotojas sakė, kad ir kitose šalies ligoninėse už gydymą tenka mokėti, ir esą dar daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad ligonis turi nusipirkti ne tik vaistų, bet ir medicininių priemonių – sterilių pirštinių, chalatų gydytojui, lašinių sistemų, nors dirbantis žmogus kas mėnesį moka įmokas į Privalomojo sveikatos draudimo fondą, o Ligonių kasa už atliktas paslaugas ligoninei perveda pinigus, D.Masiulioniui neatrodo absurdiška.

– Nes aš žinau, kiek gaunam iš Ligonių kasos. Du trečdalius to, kiek reikia, – sakė D.Masiulionis, tačiau netrukus patikslino: – Ne visada tik tiek, tačiau gaunamos lėšos realiai kaštų nepadengia.



Nenupirkęs turės laukti eilėje

REKLAMA

Po pokalbio su korespondente išsakyti savo pozicijos Tauragės apskrities ligoninės direktoriaus pavaduotojas D.Masiulionis paskambino ir „Tauragės kurjerio“ redaktorei Ramunei Ramanauskienei. D.Masiulionis paaiškino, kad šiemet ligoninė suteikė paslaugų už pusę milijono litų viršplaninių lėšų. Į redaktorės klausimą, kas būtų, jei ligonis nesutiktų nusipirkti medikamentų ar kitų prašyme nurodytų priemonių, ligoninės direktoriaus pavaduotojas atsakė, kad asmuo būtų operuojamas, tačiau planinei operacijai jis būtų įrašytas į eilės galą ir jam tektų ilgokai laukti.

REKLAMA

– Ką jūs tada darytumėte? – redaktorės teiravosi D.Masiulionis.

Redaktorei ligoninės direktoriaus pavaduotojas tvirtino žinąs, kad kitų miestų ligoninėse operacijos kainuoja tūkstančius. Pasiteiravus, ar šis mokestis oficialus, D.Masiulionis atsakė, kad ne.

D.Masiulionis laikraščio redaktorę perspėjo, kad pokalbis su „Tauragės kurjerio“ korespondente buvo įrašinėjamas.

Nereikia net recepto?

Į redakciją kreipusis moteris nurodė, kad Tauragės apskrities ligoninės medikai nusipirkti vaistų ir medicininių priemonių rekomenduoja „Jūratės“ ir „Migdulės“ vaistinėse, nes kitur esą jų nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį internete nurodytu telefonu paskambinome į „Jūratės“ vaistinę. Atsiliepusio vaistininko pasiteiravome, ar šioje vaistinėje parduodamos „Paciento prašymo gydytis (tirtis) savo lėšomis įsigytomis priemonėmis“ sąraše nurodytos priemonės: standartinės apsaugos sterilūs chalatai, sterilios pirštinės. Sulaukę teigiamo atsakymo paklausėme ir apie receptinį vaistą „Ketanol“. Domino, ar jį galima įsigyti be recepto, vien tik pateikus minėtąjį prašymą. Vaistininkas atsakė, kad užteks tik „to lapo“.

Tuo pačiu klausimu paskambinome ir į dar vieną Tauragės vaistinę. „Camelia“ vaistinės darbuotoja telefonu informavo, kad ligoninės prašomų priemonių neturi ir paaiškino, kad receptinio „Ketanol“ vaisto be recepto, tik su iš ligoninės atsineštu lapu, neparduos.

– Gal kitur ir parduoda, pas mus – ne, – patikino „Camelia“ vaistininkė.



Mokamas paslaugas „prižiūri“ apskrities administracija

Ar Tauragės apskrities viršininko administracija pritarė apskrities ligoninės parengtam paciento prašymui ar sutikimui gydytis (tirtis) savo lėšomis įsigytomis priemonėmis, pasiteiravome apskrities gydytojos Birutės Bagdonavičienės.

REKLAMA

Apskrities gydytoja paaiškino, kad mokamos paslaugos ligoninėje turi būti suderintos su steigėja – Tauragės apskrities viršininko administracija. Pasak apskrities gydytojos, Tauragės apskrities ligoninės administracija vasarį kreipėsi į Tauragės apskrities viršininko administraciją ir pateikė 2009 metų taupymo priemonių įgyvendinimo planą, kadangi ligoninės teikiamų paslaugų poreikis gerokai didesnis, negu leidžia sutartiniai įsipareigojimai su Klaipėdos teritorine ligonių kasa. Vien šių metų pirmąjį ketvirtį ligoninė buvo suteikusi paslaugų, kurios 200 tūkst. litų viršijo sutartinius įsipareigojimus su Klaipėdos teritorine ligonių kasa.

Ligoninės administracija šių metų kovą išleido įsakymą dėl papildomų priemonių teikiant sveikatos priežiūros paslaugas patvirtinimo, kuriuo pacientams suteikiama teisė gydytis, operuotis planine tvarka be eilės. Su Tauragės apskrities viršininko administracija, B.Bagdonavičienės teigimu, šios priemonės buvo derintos ir kompleksiškai įvardytos birželį.

Kaip sakė apskrities gydytoja, patvirtinti paslaugų įkainiai turi būti paskelbti interneto puslapyje www.tal.lt. Tačiau šiame interneto puslapyje tarp patvirtintų įkainių neradome išvardytų pacientams pateiktuose prašymuose ar sutikimuose nurodytų pirkinių: apklotų rinkinio, plėvelės operaciniam stalui, sterilių pirštinių chirurgui ir t.t.

Patvirtintų mokamų paslaugų sąraše nurodyta, kad Tauragės apskrities ligoninėje už kontrastinės medžiagos intraveninį suleidimą kompiuterinės tomografijos tyrimui reikia sumokėti 137 Lt. Vienos nuotraukos, atspausdinant vaizdus iš kompiuterinio tomografo duomenų bazės, kaina – 18 Lt, pažymos apie sveikatos būklę ar išrašo iš asmens sveikatos istorijos pačiam pacientui ar paciento pirmos eilės giminaičiui prašant išdavimas – 15 Lt, vienvietė palata stacionaro skyriuose, kurioje įrengtas dušas ir tualetas, yra šaldytuvas, televizorius, internetinio ryšio prieiga, minkštasuolis ar sudedamasis miegui skirtas fotelis – 55 Lt už parą, priemoka prie bazinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos kainos tiems asmenims, kurie nori šią paslaugą gauti be eilės, – 15 procentų ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų