• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2007 metų Nobelio taikos premijai buvo nominuotas iš viso 181 asmuo ir organizacija, įskaitant buvusį JAV prezidentą Alą Gore`ą (Alą Gorą) ir buvusį Malaizijos premjerą Mahathirą Mohamadą (Mahatirą Mohamadą), ketvirtadienį pranešė Nobelio institutas.

REKLAMA
REKLAMA

"Tai trečias pagal dydį nominantų skaičius, kokį kada nors esame turėję", - sakė Nobelio komiteto sekretorius ir instituto vadovas Geiras Lundestadas (Jeiras Lundestadas).

REKLAMA

2005 metais į Nobelio taikos premiją pretendavo 199 asmenys ir organizacijos, o 2006 metais - 191. Tarp 181 kandidato yra 46 organizacijos.

Iš penkių narių sudarytas Nobelio komitetas niekada neatskleidžia pretendentų pavardžių ir sąrašo slaptumą saugo dar 50 metų.

Tačiau paviešinti pretendentus gali tie, kuriems patikėta juos siūlyti - parlamentarai, buvę Taikos premijos laureatai, dabartiniai ir buvę Norvegijos Nobelio komiteto nariai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu žinoma, kad du Norvegijos parlamentarai už kovą su pasauliniu atšilimu prestižinei premijai nominavo A.Gore`ą, o keturios Bosnijos pilietinių teisių organizacijos už pagalbą Bosnijai po jos kruvino pilietinio karo šiam apdovanojimui pasiūlė M.Mohamadą.

Indėnų ir Lotynų Amerikos organizacijos taip pat nominavo Bolivijos prezidentą Evo Moralesą (Evą Moralesą).
Osle jau spėliojama, kokie dar kandidatai gali būti šiame sąraše.

Pasak Oslo Taikos tyrimų instituto vadovo Steino Toennessono (Steino Tenesono), tarp pretendentų galėjo patekti buvęs Suomijos prezidentas Martti Ahtisaari (Martis Ahtisaris), taikos susitarimų Ačehe ir Kosove derybininkas, bei čečėnų žmogaus teisių aktyvistė Lidija Jusupova.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąraše gali būti ir Kinijos uigurų mažumos lyderė Rebiya Kadeer (Rebija Kader), gyvenanti tremtyje Jungtinėse Valstijose, bei Vietnamo budistų vienuolis Thich Quang Do (Tič Kvang Do), kuris gyvendamas namų arešto sąlygomis kovoja už demokratiją.

Osle sklando ir taivaniečių aktyvisto Shih Ming-thės (Ši Mingtės), JAV pokalbių šou vedėjos Oprah Winfrey (Opros Vinfri) bei Jungtinių Tautų AIDS pasiuntinio Afrikoje Stepheno Lewiso (Stiveno Liuiso) pavardės.
Galima laimėtoja laikoma ir Europos Sąjunga (ES), mininti 50-ies metų Romos sutarties, kuria buvo įkurta ši organizacija, sukaktį.

REKLAMA

G.Lundestadas ankstesniais metais taip pat yra užsiminęs, kad ES būtų tinkama Taikos prizo gavėja. Tačiau dabartiniai sunkumai su ES konstitucija gali pakenkti organizacijos galimybėms laimėti.
Taikos premijos laimėtojas bus skelbiamas spalio mėnesį.

Pernai šią premiją laimėjo Muhammadas Yunusas (Muhamadas Junusas) iš Bangladešo ir jo bankas "Grameen", teikiantis mikropaskolas neturtingiems žmonėms be jokių finansinių garantijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų