REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Griežtėjant Vakarų sankcijoms, įvestoms dėl karo Ukrainoje, Rusiją apleidžia pagrindinės jos sąjungininkės. Panašu, kad Vladimiro Putino sąjungininkės vis dažniau apriboja bankinius ryšius su Kremliumi arba visai jų atsisako. Tai ne vien vilkina pavedimų procesus, bet ir kai kuriais atvejais visai juos stabdo.

Griežtėjant Vakarų sankcijoms, įvestoms dėl karo Ukrainoje, Rusiją apleidžia pagrindinės jos sąjungininkės. Panašu, kad Vladimiro Putino sąjungininkės vis dažniau apriboja bankinius ryšius su Kremliumi arba visai jų atsisako. Tai ne vien vilkina pavedimų procesus, bet ir kai kuriais atvejais visai juos stabdo.

REKLAMA

Portalas „Newsweek“ skelbia, jog naujausi kelių ilgamečių Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkių, įskaitant Kiniją, Turkiją, Jungtinius Arabų Emyratus (JAE) ir Indiją, veiksmai rodo, kad jos vis apdairiau žiūri į antrines JAV sankcijas.

Gręžiasi nuo Kremliaus

Keli dideli bankai Kinijoje nustojo priimti mokėjimus iš sankcijų sulaukusių Rusijos finansų įstaigų, o Armėnijos ir Kirgizijos bankai nebepriima kortelių, naudojančių Rusijos mokėjimo sistemą „Mir“. Ši sistema yra Maskvos alternatyva „Visa“ ir „Mastercard“, po to, kai jos sustabdė veiklą šalyje dėl karo Ukrainoje.

Pranešama, kad Indija, kadaise buvusi viena didžiausių Rusijos naftos pirkėjų, nustojo mokėti už rusišką aukščiausios rūšies žaliavinę naftą.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos naftos įmonės iki kelių mėnesių vėluoja atsiskaityti už žaliavą ir degalus, nes bankai Kinijoje, Turkijoje ir JAE baiminasi Jungtinių Valstijų atsakomųjų veiksmų, kovo 27 d. pranešė naujienų agentūrą „Reuters“.

REKLAMA

Šios šalys per visą karą palaikė ryšius su Rusija, o Maskva vis dažniau kreipiasi į jas, kad padėtų šaliai išvengti galiojančių sankcijų, teigia JAV Iždo departamentas.

Sankcijos užsienio bankams

Gruodį JAV prezidentas Joe Bidenas išleido vykdomąjį įsakymą, kuriuo JAV suteikiama teisė tiesiogiai taikyti sankcijas užsienio bankams, palengvinantiems svarbius sandorius Rusijai. Vašingtonas pagrasino, kad tokiems bankams, kurie vykdo veiklą su įmonėmis, remiančiomis Rusijos gynybos pramonę, užblokuos savo finansų sistemą.

„Tikimės, kad finansų įstaigos dės visas pastangas, kad užtikrintų, jog jos sąmoningai ar nesąmoningai nepadeda apeiti ir išvengti mokesčių. Mes nedvejodami pasinaudosime naujomis šios institucijos suteiktomis priemonėmis, kad imtumėmės ryžtingų ir chirurginių veiksmų prieš finansų įstaigas, kurios palengvina Rusijos karo mašinos aprūpinimą“, – tuomet sakė iždo sekretorė Janet Yellen.

REKLAMA
REKLAMA

Plečiamos sankcijos

JAV palaipsniui išplėtė Rusijai taikomas sankcijas per visą V. Putino karą Ukrainoje, kurį jis pradėjo 2022 m. vasarį. Rusijos ekonomika nukentėjo po to, kai buvo įšaldytos užsienio valiutos atsargos ir Maskva buvo atkirsta nuo SWIFT (Pasaulinės tarpbankinių finansinių telekomunikacijų draugijos) bankų sistemos.

J. Bidenas taip pat paskelbė, kad 2022-ųjų kovą bus uždraustas Rusijos naftos importas, sakydamas, kad šis žingsnis bus nukreiptas prieš Rusijos ekonomikos „pagrindinę arteriją“. O tuo metu G7, ES ir Australija nustatė kainų ribą, draudžiančią įmonėms drausti, finansuoti ir gabenti Rusijos jūrų laivais eksportuojamą naftą, parduodamą brangiau nei 60 JAV dolerių (55 eurų) už barelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi aštuoniais bankininkystės ir prekybos šaltiniais, teigė, kad keli bankai Kinijoje, JAE ir Turkijoje vis labiau baiminasi Vašingtono spaudimo. Vienas šaltinis teigė, kad gruodį J. Bideno įsakas privertė bankus ir bendroves suprasti, kad JAV antrinių sankcijų grėsmė yra reali.

Du šaltiniai teigė, kad JAE bankai „First Abu Dhabi Bank“ ir „Dubai Islamic Bank“ sustabdė kelių sąskaitų, susijusių su prekyba rusiškomis prekėmis, galiojimą. Keturi šaltiniai naujienų agentūrai sakė, kad JAE bankas „Mashreq“, Turkijos „Ziraat“ ir „Vakifbank“ bei Kinijos bankai ICBC ir „Bank of China“ vis dar apdoroja mokėjimus, tačiau labai vėluoja.

REKLAMA

Mokėjimai vėluoja

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pripažino, kad mokėjimai vėluoja ir žurnalistams sakė, kad „beprecedentis Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos spaudimas Kinijos Liaudies Respublikai tęsiasi“.

„Tai, žinoma, kelia tam tikrų problemų, tačiau negali tapti kliūtimi tolesnei mūsų prekybos ir ekonominių santykių su Kinija plėtrai“, – sakė D. Peskovas.

JAV analitinis centras „Wilson Center“ vasarį atliktoje analizėje teigė, kad sankcijų spaudimas didėja ir daro poveikį Rusijos ekonomikai.

Yra prieštaravimų

Tyrime teigiama, kad Rusijos sąjungininkų žingsniai ir šalies finansiniai sprendimai „rodo, kad tarp Kremliaus išorinio pasitikėjimo savimi, kurį lėmė neseniai pasiektos nedidelės pergalės mūšio lauke ir politinis chaosas Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir paslėpto nesaugumo jausmo yra prieštaravimų“.

„Prieš simbolines karo metines ir kovo viduryje vyksiančius Rusijos prezidento rinkimus atsinaujinęs susirūpinimas dėl Rusijos ekonomikos būklės gali paaiškinti padidėjusias vidaus represijas ir išlaidas, – teigė analitinis centras. – Laikui bėgant ir darant griežtą spaudimą Rusijos ekonomika turėtų būti dar labiau paveikta“.

varyti propaganda. Ziurekit savo kiemo ,bardakas ant bardako, niekas uz nieka neasako,vagia milijardais, smugis bus kai reikes ES babkes grazinti,va tada bus smagu lithuenijai.. Rusu dzin tos sankcijos,daugiau iveskit..
Šunes loja - karavanas eina.Kinai pasiuntė nakui JAV Federalinės rezervų sistemos vadovę Janet Yellen.
Pritariu.
Pas mus bardakas daug kur, kad ir kas ką sakytų. Ir mes ne Rusijos sudėtyje. Ir metų jau daug, kai esame nepriklausomi. Ir kažkodėl netapome ta klestinčia valstybe apie kurią daugelis svajojo.
Ir dabar rodymas pirštais į Rusiją mums nepadės spręsti savo problemų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų