REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dantų gydymas gali atsieiti kelis šimtus ar net kelis tūkstančius eurų. Vis tik neretai žmonės pamiršta, kad dalis odontologijos paslaugų apmokama iš privalomo sveikatos draudimo fondo, į kurį įmokas moka visi dirbantieji.

Dantų gydymas gali atsieiti kelis šimtus ar net kelis tūkstančius eurų. Vis tik neretai žmonės pamiršta, kad dalis odontologijos paslaugų apmokama iš privalomo sveikatos draudimo fondo, į kurį įmokas moka visi dirbantieji.

REKLAMA

Į tv3.lt redakciją kreipėsi skaitytojas Algis (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Jis papasakojo, kad pradėjus gausiai kraujuoti dantenoms paskubomis užsirašė į odontologijos kliniką.

Kaip problemos priežastį specialistai įvardijo dantų akmenis, tad atliko burnos higieną, kuri jam atsiėjo 160 eurų. Vis tik vėliau Algis iš pažįstamų sužinojo, kad šia paslauga jis galėjo pasinaudoti nemokamai.

Skaitytojas skundėsi nesuprantantis, ką daryti norint sužinoti, ar dantų tvarkymas bus apmokėtas, ir kur kreiptis, kad gydymas būtų kompensuojamas.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos nurodė kompensuojamų odontologijos paslaugų sąrašą, paaiškino, kas gali pasinaudoti parama ir kur dėl to reikia kreiptis. 

REKLAMA

Taip pat įvardijo išimtis, kompensuojamų paslaugų kainas ir ką daryti, jei finansavimo nėra, bet kamuoja ūmios dantų problemos, už kurias žmogus negali susimokėti.

Kokias odontologines paslaugas kompensuoja valstybė?

VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė nurodė, kad odontologines paslaugas visiškai arba iš dalies privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems pacientams kompensuoja ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.

Dėl šių paslaugų reikia kreiptis į įstaigas, sudariusias sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK).

REKLAMA
REKLAMA

Ji įvardijo, kad kompensuojamos yra pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugos pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mastą.

Anot VLK atstovės, pirminės odontologinės priežiūros paslaugoms priskiriamas:

  • dantų ėduonies gydymas;
  • pulpito gydymas;
  • kai kurių rūšių periodontito gydymas;
  • dantų akmenų nuėmimas;
  • dantų ir dantų šaknų traukimas;
  • vaikų dantų ėduonies profilaktika (silantavimo paslaugos);
  • sąkandžio anomalijų nustatymas ir profilaktika;
  • laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas
  • ir kt.

„Dėl šių paslaugų privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam žmogui reikia kreiptis į gydymo įstaigos, prie kurios jis yra prisirašęs, gydytoją odontologą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei toji įstaiga pati neteikia pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugų, ji turi suteikti pacientui visą informaciją, koks odontologijos kabinetas ir kur teikia ligonių kasų kompensuojamas odontologines paslaugas toje įstaigoje prirašytiems pacientams“, – aiškino J. Grigarienė.

Ji įvardijo, kad taip pat PSDF lėšomis yra kompensuojamos:

  • odontologų specialistų konsultacijos, jų metu suteiktos diagnostinės ir kai kurios gydomosios procedūros;
  • dienos chirurgijos odontologijos paslaugos;
  • stacionarinės odontologinės paslaugos;
  • dantų protezavimas (nustatytų kategorijų asmenims). 

Kas ir kaip gali pretenduoti į protezavimo kompensavimą?

Ne paslaptis, kad protezai yra viena brangiausių odontologijos paslaugų.

REKLAMA

J. Grigarienė atkreipė dėmesį, kad dantų protezavimo paslaugos kompensuojamos ne visiems PSD apdraustiems pacientams, o tik tam tikrų kategorijų asmenims.

Nustatyta, kad teisę į kompensuojamą dantų protezavimą turi:

  • vaikai;
  • asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
  • žmonės, kurie yra pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais;
  • pacientai, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos. 

VLK nurodo, kad norėdami gauti dantų protezavimo paslaugas, asmenys turi kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios yra prirašyti (gydymo įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK).

REKLAMA

Arba į kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuri turi licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir yra sudariusi sutartį su TLK dėl odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo ir apmokėjimo.

Konsultacijos metu visi duomenys gydytojo odontologo tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu vietoje, o asmuo papildomai jokių prašymų gydymo įstaigai ar TLK rašyti ir teikti neturi. 

Konsultacijos metu asmuo iš karto informuojamas apie teisės gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas įgijimą arba neįgijimą. Įstaiga privalo išduoti tai patvirtinantį informacinį pranešimą.

Gali kompensuoti virš 2 tūkst. eurų

VLK atstovės teigimu, nustatytos kainų „lubos“ yra dantų protezavimo paslaugoms. Kaip minėta, dantų protezavimo paslaugos kompensuojamos tam tikrų kategorijų asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pažymėjo, kad protezuojant dantis šiems asmenims reikia žinoti kelis dalykus: jei faktinės dantų protezavimo išlaidos buvo didesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turi sumokėti pats. 

Jei pacientui kompensuotos faktinės dantų protezavimo išlaidos buvo mažesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, tai tas lėšų likutis nei kaupiamas „paciento krepšelyje“, nei išmokamas gyventojams, nes protezuoti už maksimaliai numatytą pinigų sumą neprivaloma.

J. Grigarienė pridūrė, kad tai tėra nustatyta riba, iki kurios kompensuojama. Lėšos lieka PSDF ir naudojamos kitų pacientų dantims protezuoti.

Pašnekovė įvardijo, kad senatvės pensijos amžiaus žmonėms, neįgaliesiems ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, iš PSDF kompensuojama iki 670,39 euro dantų protezavimo išlaidų, vaikams – 342,13 euro.

REKLAMA

Tam tikrais sudėtingesniais medicininiais atvejais ar po burnos, veido, žandikaulių onkologinės ligos gydymo su gydytojų konsiliumo pritarimu gali būti kompensuojama iki 2 062,70 euro. 

„Patiems pacientams nereikia mokėti šios sumos ir paskui kreiptis į ligonių kasą kompensacijos – kompensuojamąją sumą ligonių kasos perveda protezavusiai įstaigai. Jei faktinės dantų protezavimo išlaidos buvo didesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turi sumokėti pats“, – papildė VLK atstovė.

Jos teigimu, brangių odontologinių paslaugų gali būti, kai žmogui, pavyzdžiui, po traumų ar sergant kokia liga, atliekamos įvairios operacijos. Tačiau kiekvienas atvejis individualus, o tokių operacijų nėra daug.

REKLAMA

Anot J. Grigarienės, jei pacientui dantų protezavimo paslaugos negali būti kompensuojamos iš PSDF (pacientas neapdraustas PSD, nepatenka į pacientų kategoriją, kuriai kompensuojamas dantų protezavimas ir pan.), dantų protezavimo išlaidos apmokamos paciento vadovaujantis Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka patvirtinta sveikatos apsaugos ministro. 

Kada reikia mokėti papildomai ir kitos išimtys

Pasak VLK atstovės, svarbu žinoti, kad ligonių kasos sumoka už gydytojo darbą, o pacientui tenka mokėti už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotų medžiagų, priemonių kiekį ir jų įsigijimo kainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išimtis taikoma ir mokėti už tai nereikia vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims.

Pastariesiems reikia pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą. Išskyrus atvejus, kai pacientas ar jo atstovas pageidauja ir pasirenka brangesnes medžiagas, priemones ar kitas papildomas, t. y. pagrindinei ligai diagnozuoti ar gydyti nebūtinas paslaugas – tada reikia mokėti patiems“, – komentavo J. Grigarienė.

Paklausus, ar tas pats žmogus gali tų pačių paslaugų kompensacijomis naudotis neribotą kiekį kartų, VLK atstovės atsakė, kad, jei tai pirminė asmens sveikatos priežiūra, paslaugos teikiamos pagal poreikį.

REKLAMA

Jei tai gydytojo specialisto paslauga – reikalingas pirminės odontologinės priežiūros gydytojo siuntimas.

Vis tik yra tam tikras reikalavimas dėl dantų protezavimo. J. Grigarienės teigimu, susiprotezavę dantis, vėl gauti šias paslaugas nustatytų kategorijų gyventojai gali po 3 metų nuo tada, kai kompensuojamosios dantų protezavimo paslaugos suteiktos ir ligonių kasų gydymo įstaigai apmokėtos. 

Nemokama būtinoji odontologijos pagalba

Pasak VLK atstovės, norėdamas gauti odontologines paslaugas, kompensuojamas iš PSDF, žmogus turi būti apdraustas PSD:

„Primename, kad savo draudimą privalomuoju sveikatos draudimu galima pasitikrinti ligonių kasų interneto svetainėje.

REKLAMA

Privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiam asmeniui pirmiausia reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos, kur žmogus yra prisirašęs, registratūrą. Čia jam turėtų būti suteikta reikalinga informacija.“

J. Grigarienė atkreipė dėmesį, kad dėl ūmaus dantų skausmo pacientui gydymo įstaigose nemokamai teikiama būtinoji odontologijos pagalba.

Pašnekovė primena, kad socialiai remtiniems asmenims, pateikusiems savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena, socialinės paramos skyriaus pažymą, už vaistus, odontologines ir kitas medžiagas, sunaudotas odontologinės priežiūros paslaugų teikimui, vienkartines priemones mokėti nereikia.

Tad reikėtų nedelsti ir tokią pažymą iš savivaldybės socialiai remtiniems asmenims gauti ir užsirašius į eilę tvarkytis dantis. 

„Kita vertus, esant sunkiai finansinei padėčiai gyventojai dėl finansinės paramos galėtų kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę“, – nurodė VLK atstovė.

Surašyta litanija, kurios neįmanoma nei suprasti, nei prisiminti. Vis tiek lieka neaiški kompensavimo tvarka. Rašo "neskubėkite mokėti", o paskui seka krūva išimčių. Niekas privačioje gydymo įstaigoje net neužsimena apie tokį kompensavimą, nors įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa.
Maistas, nakvyne, vanduo, elektra, soldymas, dantu tvarkymas Lietuvoje yra nemokamas tik nuteistiesiems sedintiems ikalinimo istaigose, ju kambariai yra net suremontuoti kad atitiktu europos sajungos taisykles, o tuo tarpu biednas zmogelis koks pensininkas ar neigalus nuomojantis busta priklausanti savivaldybei turi pats remontuotis , nes savivaldybe atseit neturi pinigu, bet kai paskaitai naujienas kokiom sumom taskosi tai pikta darosi.
Ar viska prisimenat ?
Ar viska prisimenat ?
Tiek daug reikia zinot, kad pencininkai gautu pagalba. Lankausi pas ta pacia gydytoja, o dabar ka, turiu klausti kas ir kaip bus, ar gausiu ,ar negausiu kompensacija.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų