REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesąžiningiems pašalpų gavėjams – vis sunkesni laikai

Valstybinė darbo inspekcija užsibrėžusi patikrinti dar daugiau socialinių pašalpų gavėjų nei praėjusiais metais. Nuo šių metų visos savivaldybės, tarp jų ir Panevėžio miesto, perėmė socialinių pašalpų mokėjimo funkciją. Dabar miestas pašalpas mokės iš savo biudžeto, o sutaupytas lėšas socialinei paramai galės pasilikti ir panaudoti kitoms reikmėms, tad bus labiau suinteresuotos remti tik tuos, kurie iš tiesų sunkiai suduria galą su galu, o ne švaistyti pinigus uždirbantiesiems iš šalies.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Panevėžio skyriaus vedėjas Rimantas Trota sako, kad iki šiol jie iš miesto Savivaldybės retai gaudavo informacijos apie galimai pajamas slepiančius socialinių pašalpų gavėjus.

REKLAMA

„Mieste nėra seniūnijų, žmonės čia vieni kitų taip nepažįsta kaip kaime, todėl Panevėžio savivaldybę rečiau pasiekia žinios apie nesąžiningus gyventojus. Tačiau dabar ji bus suinteresuota ir stengsis gauti daugiau informacijos apie pašalpų gavėjus. Tad neabejoju, kad šiais metais atliksime daugiau patikrinimų“, – „Sekundei“ teigė R. Trota.

Dirba nelegaliai

Inspektoriai tikrina kilus įtarimui, jog remiamas asmuo galimai turi pajamų dirbdamas nelegaliai arba iš vykdomos neregistruotos individualios veiklos.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinei darbo inspekcijai pernai didžiuosiuose šalies miestuose patikrinus šimtą piniginę socialinę paramą gaunančių asmenų, paaiškėjo, kad kas antras jų vykdė neregistruotą veiklą arba dirbo nelegaliai.

Daugiausia komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimų nustatyta statybos ir su ja susijusiose įmonėse, kirpyklose ir grožio salonuose, transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto įmonėse.

R. Trotos teigimu, Panevėžio mieste ir rajone nesąžiningų pašalpininkų tiek daug nerasta. Iš visų patikrintųjų valstybę už nosies vedžiojo maždaug kas ketvirtas. Dažniausiai be verslo liudijimų, individualios veiklos pažymėjimų gyventojai taisė automobilius, dirbo miško ruošos darbus, prekyboje, pas ūkininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tokius asmenis darbo inspektoriai informavo savivaldybių socialinės paramos skyrius, Darbo biržą. Jie buvo išbraukti iš bedarbių sąrašų, nutrauktas pašalpų mokėjimas, paskirtos administracinės baudos. Dėl nelegalaus darbo pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Panevėžio socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė pritaria, kad nuo šių metų Savivaldybė bus dar labiau suinteresuota filtruoti paramos gavėjus, tačiau sako, jog nereikėtų manyti, kad iki šiol buvo sėdima rankas sudėjus.

„Iš VDI Panevėžio skyriaus mes kas mėnesį gaudavome sąrašus apie rajone ar kituose apskrities miestuose nelegaliai dirbančius panevėžiečius ir tikrindavome, ar jie negauna pašalpų“, – teigė pavaduotoja. Pasak jos, nesąžiningieji netekdavo paramos, būdavo šalinami iš Darbo biržos.

REKLAMA

Taupydami pritrūko lėšų administravimui

Panevėžio rajono savivaldybė socialinę paramą kaip savarankišką funkciją vykdo nuo 2012 metų sausio. Per šį laikotarpį gerokai sumažėjo paramos gavėjų skaičius.

2011 metais socialines pašalpas gavo 4039 gyventojai, 2012 metais – 3760, o 2013 metais – 2997, t. y. 1024 mažiau negu 2011 metais ir 763 mažiau nei pernai.

Mažiau reikėjo lėšų ir socialinei paramai mokėti. 2011 metais tam išleista 11 mln. 689 tūkst. 317 Lt, 2012 metais – 10 mln. 253 tūkst. 667 Lt, o 2013 metais – 7 mln. 293 tūkst. 646 Lt, arba 37,6 proc. mažiau nei 2011 metais ir 28,9 proc. – nei pernai.

REKLAMA

Tačiau milijonus sutaupiusi Panevėžio rajono savivaldybė susizgribo, kad trūksta lėšų socialinei paramai administruoti (darbo užmokesčiui, „Sodros“ įmokoms, ryšio paslaugoms ir kt).

Tam reikalui buvo skiriami 4 proc. nuo socialinei paramai skirtų lėšų. Pernai piniginės socialinės paramos administravimo išlaidos sudarė 516 tūkst. 398 Lt.

Socialinės paramos skyrius rajono Tarybos prašys šiam tikslui skirti 8 proc. nuo paramai skirtos sumos. Tai reiškia, kad Savivaldybės biudžete tektų surasti papildomus 250 tūkst. litų.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų