REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos institucijos sprendžia, ką daryti, kad prieš priimant į darbą darbuotojus ar jau jiems dirbant įmonės būtų įpareigotos griežčiau tikrinti darbuotojus, ar jie nėra įtraukti  į seksualinių nusikaltėlių registrą ar nebuvo atlikę seksualinių nusikaltimų prieš vaikus. Nenustebkite, jei įmonė paprašys institucijų pateikti ir specialios pažymos apie jus, ar nesate tame registre.

Lietuvos institucijos sprendžia, ką daryti, kad prieš priimant į darbą darbuotojus ar jau jiems dirbant įmonės būtų įpareigotos griežčiau tikrinti darbuotojus, ar jie nėra įtraukti  į seksualinių nusikaltėlių registrą ar nebuvo atlikę seksualinių nusikaltimų prieš vaikus. Nenustebkite, jei įmonė paprašys institucijų pateikti ir specialios pažymos apie jus, ar nesate tame registre.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis duomenimis, nuo 2020 m. į seksualinių nusikaltėlių registrą Lietuvoje įtraukta 2,5 tūkst. asmenų. Jiems yra taikomi darbo su vaikais apribojimai, tačiau darbdaviai, prieš priimdami naują darbuotoją ar šiam jau dirbant, ne visada prašo institucijų atlikti patikrą registre ir pateikti pažymą, ar viskas gerai.

Galimybės tikrinti darbuotojus jau yra dabar sudarytos, bet realiai praktiškai neveikia. Po Seimo komiteto posėdžio paaiškėjo liūdna tiesa. Didelė dalis privačių įmonių, kurios dirba su vaikais ir būreliais, net nežino apie teisę prašyti darbuotojo pažymos, kuri nurodo ar asmuo yra praeityje padaręs nusikaltimą orientuotą į priekabiavimą prieš vaikus.

REKLAMA
REKLAMA

Daug įmonių, kurios apie tokias pažymas net nėra girdėjusios

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Arūnas Meška Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje teigė, kad yra įmonių, kurios apie tokias pažymas net nėra girdėjusios.

REKLAMA

„Privačios įstaigos, teikiančios būrelių paslaugas vaikams, jos savo personalo netikrina, ar jie nėra praeityje teisti už nusikalstamas veikas prieš vaikus.

Šiuo atveju, kiek teko bendrauti tiesiogiai su įmonių atstovais, jie net nežino, kad tokią teisę turi kreiptis į valstybines institucijas, kad gautų tokią informaciją. Tai net tokio dalyko jie paprasčiausiai nebuvo girdėję“,  – pripažino A. Meška. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis duomenimis, nuo 2020 m. į seksualinių nusikaltėlių registrą Lietuvoje įtraukta 2,5 tūkst. asmenų

REKLAMA
REKLAMA

Pažymų išdavė apie 4 tūkstančius

Ekspertai ir specialistai aptarė seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius situaciją Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus. 

Vidaus reikalų ministerijos vyresnioji patarėja Sonata Mickutė teigė, kad per metus tokių pažymų buvo išduota beveik 4 tūkstančiai. 

„Vidaus reikalų ministerija ėmėsi iniciatyvos, išsiaiškinti visas situacijas seksualinio vaikų išnaudojimo srityje ir pabandėme patikrinti mūsų įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registrą, į kurį institucijos turi kreiptis, jeigu yra priimami darbuotojai dirbti su vaikais. 

Tai yra du įstatymai, kurie reglamentuoja šią tvarką. Tai vaiko teisės apsaugos pagrindų įstatymas ir švietimo įstatymas numato darbo su vaikais apribojimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką pamatėme, kad informatikos ryšių departamentas per praeitus metus išdavė 2 574 pažymas, valstybės institucijoms, įstaigoms 1 345. Vėlgi, remiantis švietimo ir mokslo įstatymu, fiziniams asmenis išduotos 796 tokios pažymos, ir valstybės institucijoms, ir įstaigoms 157“, – sako S. Mickutė.

Ekspertai tariasi, ką daryti

Pasak vidaus reikalų ministerijos patarėjos, apie šias pažymas įmonės nežino, nes nėra kontrolės mechanizmo ir būdo kaip apie pažymas būtų galima priminti privačiame sektoriuje dirbantiems atstovams.

„Tikrai ne visos institucijos kreipėsi, tai yra neįgyvendina įstatymo reikalavimo dėl duomenų apie asmens tikrinimą, todėl šis procesas turėtų būti tobulintinas. 

REKLAMA

Neseniai reikalų ministerija buvo susitikusi su švietimo ir mokslo ministerijos atstovais ir šita problema  buvo aptarta bei buvo nuspręsta tiesiog priminti švietimo įstaigoms apie šią pareigą, tačiau radome, kad problematika šioje srityje yra, kad nėra kontrolės mechanizmo ir nėra kaip priminti privačiame sektoriuje dirbantiems atstovams. 

Todėl buvo nutarta organizuoti netolimoje ateityje, ekspertų lygmenyje išsiaiškinti, kas būtų atsakingas už tokių priminimų išsiuntimą ir kontroliavimą“, – tikina ji. 

J. Džiugelis: kiekviena įmonė turėtų prašyti pažymos apie darbuotoją

Anot socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Justo Džiugelio, šiuo metu reiktų susikoncentruoti į tai, jog kiekviena įmonė turėtų prašyti pažymos apie darbuotoją.

REKLAMA

„Dabartiniame etape vaikų tėvai turi apsaugoti leidžiant savo vaikus į darželius, į mokyklas,  į socialines įstaigas ir panašiai.

Mes čia turime susitelkti ir rasti mechanizmus, kaip apsaugoti vaikus nuo žmonių, kurie galimai atliko praeityje tam tikrus baudžiamuosius veiksmus su nepilnamečiais seksualinio pobūdžio.  

Man atrodo, kad čia labai svarbu ir turėtų būti imperatyvas žmonėms, kurie nori dirbti su vaikais, turi atnešti panašaus pobūdžio pažymą iš to registro“, – sakė jis.

Kada bus įgyvendinta, kad įmonės reikalaus prieš įsidarbinant pateikti pažymą apie darbuotoją, dar nėra aišku.

„Neturiu konkrečių datų“, – sako vidaus reikalų ministerijos vyresnioji patarėja S. Mickutė.

Tikrinkite kiek norite - pusė puslapių išplėšyta...
Free pedozoobandos bartoseviciams... - free oziu ir broileriu zoofilams!
Ta turetu dayti VRK ir dar su psichiatru pazymomis, tskp gero trecdalio neliktu, jei ne daugiau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų