REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokesčių surinkėjai sparčiai įgyvendina pavedimą apmokestinti viską, kas juda. Šįkart pajamų šaltinis – sniegas. Mat nuspręsta rinkti mokesčius iš žmonių, už maistą ir kelis litus padedančių nukasti sniegą kiemuose. Bendruomenių atstovai nesuvokia, kodėl valdžios cinizmas pamirštant valyti gatves ir kelius peraugo į draudimus pasirūpinti tuo patiems.

REKLAMA
REKLAMA

Sniegkasiai – nusikaltėliai

Iškritus 50 metų neregėtai gausybei sniego, valdžia sparčiai suuodė puikų būdą papildyti valstybės biudžetą. Valdininkai jau savaitę ragina visus žmones, kad patys nukastų sniegu užverstus savo kiemus, mat komunalininkai, net ir gaudami už tai algas, nieko nespėja. Tad kai kurie gyventojai nusprendė nusisamdyti pagalbą. Savo ruožtu Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) išsiuntinėjo pranešimus apie tai, kad sniego kasėjai, už pagalbą gaunantys bent litą, turi arba išsipirkti vadinamąjį patentą, arba sudaryti darbo ar paslaugų sutartį. Pirmuoju atveju nuo gauto atlygio tektų susimokėti 9 proc. privalomojo sveikatos draudimo ir socialinio draudimo įmokas, taip pat 5 proc. pajamų mokesčių, antruoju - 15 proc. pajamų mokesčio.

REKLAMA

Paskambinus bendruoju VMI konsultavimo telefonu, įstaigos atstovai maloniai paaiškino, kaip ką mokėti sniego kasėjams.

„Jei sniegą kasite rankiniu būdu, užtenka išsiimti verslo liudijimą. Jis kainuoja 720 litų metams“, - patarė konsultantė Irena. Jei tai per brangu, anot jos, yra ir alternatyvų: sudaryti paslaugų teikimo sutartį. Tuomet užtektų, kad bendrija ar žmogus, mokantis už paslaugą, tiesiog „išskaičiuotų“ 15 proc. mokesčių iš atlygio.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausus, jei, pavyzdžiui, daugiabučio gyventojai paprašo žmogaus nukasti sniegą kelių namų kiemuose, o kaip atlygį pasiūlo tik maisto produktų, alkoholinių gėrimų, konsultantė tvirtino, kad mokesčius vis tiek tektų sumokėti.

„O už kokius pinigus tos „vaišės“ būtų įsigytos? Už bendrijos? Tuomet, jei bendra suma už vaišes viršys 280 litų, tai vertinama kaip pajamos, nuo kurių reikia mokėti mokesčius“, - aiškino ji.

Užsidirbai – atiduok

VMI atstovas Darius Buta „Vakaro žinioms“ tvirtino, kad šiuo metu yra užsiregistravę tik 54 oficialūs sniego kasėjai. Tačiau jis nuramino, kad mokesčių inspekcija visų nusikaltėlių nesiruošia išgaudyti, nes esą „nėra tiek mokesčių inspektorių“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Juk yra asmenų, kurie gauna nuolatinį atlygį už tokias paslaugas. O ir verslo liudijimą galima išsiimti ne tik metams. Gali dirbti šešėlyje arba legaliai, kad gautum visas socialines paslaugas. Čia žmogui pasirinkti. Bet mokesčių inspekcija tikrai nelaksto ir negaudo padedančių seneliams“, - gailestingumą parodė VMI atstovas.

Pasak jo, būtina skirti, kai žmogus tik šiaip padeda kitam žmogui ir kai jis jau net gali iš pagalbos pragyventi.

„VMI yra pasakiusi, kad, pavyzdžiui, žmonės, padedantys kasti bulves, neturi mokėti mokesčių. Kitas dalykas, kai žmogus oficialiai nedirba, net negauna bedarbio pašalpos, bet iš kažkur gauna kažkokias pajamas, labai normaliai gyvena. Tad klausimas, ar tos pajamos legalios, ir kaip į tai žiūri Darbo inspekcija. O jei žmogus skaldo malkas ir nusikerta pirštą? Atsakomybė tenka tam, kuris užsakė darbus. Juk valstybei kainuoja ir jo gydymas“, - dėstė D.Buta.

REKLAMA

Smūgis žemiau juostos

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė tvirtino, kad dėl gausaus sniego kai kurie Lietuvos regionai ir toliau yra praktiškai atkirsti nuo civilizacijos. Tik ūkininkų pastangomis kai kur pavyko nukasti sniegą. Tačiau tai, kad pagalbininkai, kuriems žmonės sumokėjo už kurą, dar turės mokėti mokesčius, pavadino visišku cinizmu.

„Tai absurdų absurdas. Tuoj reikės turbūt ir už savo kiemo valymą, už kastuvo nuomą susimokėti? Vadinasi, pagalba artimui, kaimynui negalima, nes ji apmokestinama. O mokesčių inspekcijos „paramą“ jaučiame  – vienos bendruomenės pirmininkui teko 4000 litų susimokėti, nes darbams pasamdė ne tokį žmogų, kokio reikėjo. Matyt, reikia tikėtis, kad ir pavasario talkos bus apmokestinamos, kai pjauname žolynus, renkame šiukšles“, - niekuo nebesistebėjo G.Burokienė.

REKLAMA

Debilizmas verčia bėgti

Viktoras USPASKICHAS, Europarlamentaras:

Sutinku, kad reikia apmokestinti nelegalią veiklą. Bet tik nevisiškai einant iš proto. Jei reikia registruotis ir mokėti mokesčius už sniego kasimą savo ar kaimyno kieme, padedant seneliams, neįgaliesiems, tai jau matosi, kad valdžia nebeturi jokio supratimo, kas yra verslas. Sprendimai yra debiliški. Vien tų mokesčių administravimas “suvalgys„ daugiau, nei jų bus surinkta. Bet pykdyti žmones tokiais dalykais, ypač per šventes, yra ciniška.

Kodėl iš Lietuvos emigruoja žmonės? Nes neturi galimybės ne tik siekti karjeros, bet ir padėti vieni kitiems. Ką kalbėti apie tokį geranoriškumą, kaimyniškumą, draugiškumą? Anksčiau buvo laisvai galima nueiti ir paprašyti kaimyno druskos, duonos, kaimynas galėdavo ateiti pas tave ir pasiskolinti šimtą rublių be procentų. Dabar jau ir pagalba už maistą apmokestinama. Su tuo jau teko susidurti, kai buvo nubausta įmonė už tai, kad darbuotojams nemokamai teikė maitinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutinku, apmokestinti galima, jei sniego valymas yra verslas. Bet kai padedi žmonėms, ypač pensininkams ar asmenims su fizine negalia, ir turi mokėti mokesčius, tai absurdas. Dėl to netvarkos miestuose tik daugės ir tai kainuos dar daugiau: žmonės vėluos į darbą, bus daugiau traumų, ką jau kalbėti, kad bus naikinamas kaimyniškumas, draugiškumas ir geri santykiai.

- Ignas Jačauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų