REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma tėvų stengiasi padėti vaikams susirasti darbą, kurį jie norėtų dirbti. Tėvai savo vaikams atlieka įvairius įgūdžių ir gabumų testus, skatina juos atlikti praktiką ar pagal vaikų pageidavimą siunčia juos į atitinkamą universitetą. Visa tai daroma tikintis, kad mūsų vaikai dirbdami vieną ar kitą darbą bus laimingesni nei mes.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau psichologijos žurnale „Journal of Applied Psychology“ remiantis tyrimu rašoma, kad šios pastangos gali būti iš dalies beprasmiškos, nes polinkis nekęsti savo darbo gali būti įgimtas šeimoje.

REKLAMA

Iš prigimties turint tam tikrų genų jaučiamas polinkis darbe jaustis laimingam, kiti genai susiję su mažesniu darbo pasitenkinimu, teigia Singapūro nacionaliniame universitete atlikto tyrimo autoriai. Tai prieštarauja tradiciniam mąstymui, kad nepasitenkinimas darbu priklauso nuo bjaurių darbo sąlygų, mažo darbo užmokesčio, prasto viršininko elgesio ar kad jis netinka jūsų karjerai.

Tyrimo, kuriame dalyvavo per 1,7 tūkst. žmonių, metu tyrėjai nustatė, kad su pasitenkinimu darbu yra susiję du genai: dopamino receptoriaus genas ir serotonino transporterinis genas.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmąjį geną, kuris susijęs su didesne rizika, silpnu impulsų valdymu ir dėmesio trūkumo sutrikimais, turintys asmenys yra mažiau patenkinti savo darbu. O antrąjį geną, susijusį su mažesne depresija ir didesne savigarba, turintys asmenys pranešė apie didesnį pasitenkinimą savo darbu.

Per ankstesnius tyrimus atrasta, kad paveldėti bruožai gali paaiškinti iki 27 proc. nukrypimą vertinant žmonių pasitenkinimą darbo vieta.

Mokslininkai įspėja, kad tyrimo rezultatai kol kas yra apytikriai, nes poveikio dydis buvo nedidelis. Per tyrimą dalyvių buvo klausiama: „Kaip apskritai esate patenkinti savo darbu?“ Tačiau tyrėjai neanalizavo skirtumų tarp atskirų darbo sąlygų, darbo užmokesčio ir požiūrio į bendradarbius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, tyrimo rezultatai atspindi paveldimumo reikšmę vertinant darbuotojų pasitenkinimą savo profesija. Dėl to vadybininkai turėtų suvokti, kad darbo sąlygų gerinimas nebūtinai leis kai kuriems darbuotojams jaustis patenkintiems.

„Stabilūs individualūs skirtumai, susiję su genetika, iš dalies leidžia darbuotojams jaustis patenkintiems arba nepatenkintiems savo darbu“, – teigiama tyrimo ataskaitoje.

Mokslininkai net iškėlė galimybę, kad konkrečių genų, susijusių su lyderyste, organizatoriaus savybėmis, identifikavimas gali padėti žmonėms susiplanuoti karjerą.

Taigi šio tyrimo rezultatai liudija, kad savo darbo nemėgstantys asmenys turės stengtis dar labiau, jei nori, kad ateityje jų vaikai būtų patenkinti savo karjera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų