REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas galutinai uždraudė Lietuvoje prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais, jei juose yra pridėtinio kvapo ar skonio. Taip pat įpareigojo gamintojus ant pakuotės įspėti apie žalą sveikatai. Ką apie tai sako gamintojai ir psichologai?

Seimas galutinai uždraudė Lietuvoje prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais, jei juose yra pridėtinio kvapo ar skonio. Taip pat įpareigojo gamintojus ant pakuotės įspėti apie žalą sveikatai. Ką apie tai sako gamintojai ir psichologai?

REKLAMA

Kaitinamojo tabako produktų atstovai neslėpė, kad maždaug pusė jų produktų turi mentolio skonį, tad toks sprendimas gerokai pakoreguos dabartinį asortimentą.

Psichologė atkreipė dėmesį, kad rūkymas bet kokia forma neturi būti skanus ar malonus. Taip pat ir tabako gaminių pakuotės neturi būti patrauklios. Jos teigimu, žalą sveikatai vaizduojantys paveikslėliai daro didelę įtaką žmonių sąmonei.

Anot pašnekovės, mažai žinoma apie kaitinamojo tabako žalą, tad įspėjimai ant jo taip pat turėtų atsirasti.

Specialistai įvertino Kanadoje priimtą sprendimą įspėjimus apie kenksmingumą sveikatai spausdinti ant kiekvienos cigaretės – ar to tikėtis ir Lietuvoje?

REKLAMA
REKLAMA

Pakeitimai įsigalios spalį

Seimas uždraudė Lietuvoje prekiauti tokio tabako gaminiais, kuriuose yra medžiagų, leidžiančių pakeisti kvapo ar skonio stiprumą ar jų dūmo sodrumą. Toks reikalavimas kol kas taikomas tik cigaretėms ir joms sukti skirtam tabakui. 

REKLAMA

Parlamentarai taip pat panaikino išimtį, kad rūkomieji kaitinamojo tabako gaminiai gali būti be įspėjimo apie galimą žalą sveikatai. To reikalauja Europos Komisijos direktyva – ribojimais siekiama mažinti šių gaminių vartojimą, o Lietuva juos turi priimti iki liepos 23-osios.

Kaitinamojo tabako gaminiams, jei jie yra rūkomojo tabako gaminiai (vartojami pridegti), bus taikomi griežtesni ženklinimo reikalavimai: turės būti ir tekstiniai, ir vaizdiniai įspėjimai.

O bedūmiai kaitinamojo tabako gaminiai (vartojami nepridegti) turės būti ženklinami tik tekstiniu įspėjimu. Šis reikalavimas bedūmiams kaitinamojo tabako gaminiams galiojo ir iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, didmeninė prekyba kaitinamuoju tabaku pernai didėjo 27,3 proc.

Naujasis draudimas įsigalios spalio 23 d.

Uždraudus skonį nebeliks pusės „Iqos“ produktų?

Tabako prekybos bendrovės, „Iqos“ gamintojos „Philip Morris Baltic“ išorinių reikalų direktorius Baltijos šalims Liudas Zakarevičius nurodė, kad, įgyvendinant Europos Komisijos direktyvą, nuo šių metų spalio 23 d. Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, nebebus galima parduoti kaitinamojo tabako gaminių su išreikštu skoniu.

„Esame didžiausi kaitinamojo tabako produktų gamintojai, todėl natūralu, kad šis pakeitimas palies ir mūsų produktų asortimentą. Juolab, kad maždaug pusę mūsų kaitinamojo tabako produktų krepšelio sudaro mentolio skonio gaminiai“, – komentavo atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, po direktyvos įgyvendinimo žmonės galimai bus priversti jų ieškoti šešėlinėje rinkoje. Pašnekovas pabrėžė, kad nelegali tabako rinka mūsų šalyje siekia beveik 20 proc.

„Nuosekliai palaikome poziciją, kad geriausias sprendimas – iš viso atsisakyti tabako ir nikotino“, – tikino L. Zakarevičius ir pridūrė, kad žmonės esą turėtų turėti galimybę pereiti prie kitų gaminių.

Rūkymas ir neturi būti skanus

Lietuvos psichologų sąjungos (LPS) prezidentės psichologės-psichoterapeutės Ainos Adomaitytės teigimu, moksliniai tyrimai atskleidė, kad rūkymo pradžią nulemia skonių įvairovė.

Anot jos, skonių įvairovė skatino rūkyti ir įtraukė į priklausomybę tiek prieš tai rūkusius, tiek nepilnamečius. Tai taip pat prisidėjo prie padidėjusio moterų rūkymo.

REKLAMA

Psichologės-psichoterapeutės vertinimu, skonių uždraudimas yra būtinas ir labai pavėluotas sprendimas.

„Ar sumažės rūkančiųjų uždraudus skonius – teigti negalime. Tikėtina, tai sumažins surūkomų cigarečių skaičių, nes rūkymas nebus tiek malonus ir pasimėgavimui skirtas laikas. Sumažės psichologinis rūkymas, kai ieškoma malonumo“, – pabrėžė specialistė.

A. Adomaitytė pabrėžė, kad rūkymas bet kokia forma neturi būti skanus.

Rūkyti paskatina ir patrauklios pakuotės

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian pabrėžė, kad, siekiant mažinti tabako vartojimą ir priklausomybę nuo nikotino, turi būti sutelktas dėmesys į visapusiškas, įrodymais pagrįstas tabako kontrolės priemones.

REKLAMA

Anot pašnekovės, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siūlo šias priemones:

  • didinti akcizo mokesčius ir tabako gaminių kainas;
  • ant visų tabako pakuočių dėti didelius grafinius įspėjimus apie žalą sveikatai arba daryti paprastas / standartizuotas pakuotes;
  • drausti tabako reklamą ir rėmimą;
  • pasyvaus rūkymo prevencijos priemonių diegimas visose uždarose darbo vietose, viešosiose vietose ir viešajame transporte;
  • įgyvendinti veiksmingas žiniasklaidos kampanijas, kurios šviestų visuomenę apie rūkymo / tabako vartojimo ir pasyvaus rūkymo žalą.

„Vienas iš sėkmingiausių tabako pramonės rinkodaros veiksnių, skatinančių jaunimą pradėti eksperimentuoti elektroninėmis cigaretėmis – patraukli, o ne gąsdinanti ir atstumianti savo vaizdiniais pakuotė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsižvelgiant į tai, įspėjimų apie sveikatai daromą žalą klijavimui ir ant elektroninių cigarečių pakuočių NTAKD pritaria“, – teigė G. Belian.

Reikia informuoti ir apie kaitinamojo tabako žalą

Kitą įsigaliosiantį pokytį – ženklinimą apie žalą sveikatai – aptarė ir „Philip Morris Baltic“ atstovas.

Jo aiškinimu, į Lietuvos įstatymus perkeliama deleguotoji direktyva numato dviejų tipų gaminių – bedūmio kaitinamojo tabako ir rūkomojo kaitinamojo tabako – ženklinimą.

Pasak pašnekovo, kaitinamieji bedūmiai tabako gaminiai ir toliau bus ženklinami kaip dabar numatyta įstatyme, nurodant žalą sveikatai ir sukeliamą priklausomybę.

REKLAMA

Kombinuotus įspėjimus apie galimą žalą sveikatai bus privaloma pateikti rūkomiesiems kaitinamojo tabako gaminiams.

LPS prezidentės vertinimu, sprendimas dėti įspėjimus apie žalą sveikatai ir ant kaitinamojo tabako produktų yra labai naudingas sprendimas. 

„Apie kaitinamojo tabako žalą dar mažai yra informuojama, taip pat šis produktas tabako pramonės pristatomas kaip inovatyvus, o tai klaidina vartotoją.

Galvojama, kad jis galimai sveikesnis, o daugiau jis gal tik patogesnis vartojimui, o tai kaip tik ir didina vartojimo galimybes. Todėl yra būtina visuomenę informuoti apie produkto žalą“, – aiškino psichologė-psichoterapeutė.

Kokią įtaką daro žiaurūs paveikslėliai ant pakuočių?

Anot LPS prezidentės, bet kokia informavimo forma apie žalą sveikatai yra naudinga. Jos teigimu, moksliniai tyrimai įrodo, kad vaizdiniai ant cigarečių pakelių yra labiau naudinga priemonė, negu vien tik įspėjantys užrašai. Mat vaizdu pavyksta perteikti daugiau tikslesnės informacijos apie rūkymo žalą sveikatai.

REKLAMA

„Vaizdinės medžiagos yra greitesnis ir efektingesnis būdas informuoti apie žalą, tekstą ne visada renkamės skaityti. Ir, kas yra efektingiau su vaizdinėmis priemonėmis – tai, kad žmogui jas matant „įsijungia“ vaizduotė. Galima sakyti, jis turi galimybę „pasimatuoti“ tokį vaizdinį sau ir suvokti, kad tai nėra, ko jis norėtų ir linkėtų sau“, – aiškino A. Adomaitytė.

Jos teigimu, turime suprasti, kad vienas paveikslėlis neprivers mesti rūkyti, bet kiekvieną sykį matant palaipsniui formuosis nuostata ir suvokimas apie rūkymo žalą.

Be to, žmonės žino keletą faktų apie žalą, o informavimas ant pakelių duoda greitą ir ženkliai platesnį suvokimą apie rūkymo grėsmes:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visi žino „tradicines“ grėsmes, kaip, pavyzdžiui, plaučių vėžys, kuris gali būti tik po ilgų metų rūkymo. Tai per daug negąsdina esamu momentu, bet informavimas apie rūkymo žalą vaisingumui gali būti svarbi informacija ir dabar paskatinti susimąstyti.“

Tad, anot pašnekovės, paveikslėliai yra tiesiog nebrangi ir lengvai įgyvendinama priemonė, visus rūkančius tikslingai įspėjanti apie rūkymo žalą, skatinanti mesti rūkyti, primenanti apie prieinamą pagalbą, bandant tai padaryti.

Įspėjimai apie grėsmę sveikatai – ant kiekvienos cigaretės

Kanada pirmoji pasaulyje įspėjimus apie rūkymo žalą rašys ant kiekvienos cigaretės, skelbė BBC.

REKLAMA

Ant kiekvienos cigaretės bus spausdinami tokie įspėjimai: „Cigaretės sukelia vėžį“, „Nuodai kiekviename įtraukime“ ir pan.

Reglamentas įsigalios nuo rugpjūčio 1 d. Tai – dalis pastangų sumažinti tabako vartojimą Kanadoje iki mažiau nei 5 proc. 

Tokį Kanados sprendimą labai teigiamai įvertino ir psichologė. A. Adomaitytė atkreipė dėmesį, kad toks sprendimas – dar paveikesnis, nes informaciją ant pakelio pamatai tik išsiimdamas cigaretę, o jau ant kiekvienos matai viso rūkymo metu: „Tai turėtų duoti dar stipresni efektą formuojant suvokimą apie rūkymo žalą.“

NTAKD direktoriaus pavaduotojos aiškinimu, ant tabako produktų pakelių esantys įspėjimai apie žalą sveikatai yra viena iš daugelio prevencinių priemonių informavimo srityje, mažinančių tabako produktų vartojimą.

REKLAMA

G. Belian nurodė, kad informavimas apie žalą sveikatai – viena iš esminių prevencijos sudedamųjų dalių, ji gali padėti mažinti rūkymą.

Tačiau svarbu nepamiršti, kad vien informacijos sklaida nesustabdys žmonių nuo rūkymo. Jos teigimu, svarbu, kad asmenys būtų informuoti ir žinotų, kur gali kreiptis pagalbos norėdami mesti rūkyti, būtų užtikrintas įstatymų laikymasis, t. y. tabako gaminių nepardavimas nepilnamečiams asmenims bei mažinamas tabako ir nikotino gaminių patrauklumas.

„Kalbant apie tokių priemonių diegimą Lietuvoje – naudinga sulaukti pirmųjų tokių žymėjimų rezultatų iš Kanados, kad būtų galima įvertinti jų veiksmingumą“, – įvertino pašnekovė.

O kada degtine su skoniais uzdraus
Išvys uždrausti tuos nuodus. Tai narkotikas, nuodijantis milijonus žmonių ir iš tų pinigų šeriami gamintojai. Purvinas, šlykštus biznis.
Įrašytų į draudžiamų atsisiųsti prekių sąrašą ne tik pačias elektronines cigaretes, jų užpildus, bet ir chemines medžiagas. Jei plastikinėje lėkštėje randa draudžiamų medžiagų, prekybą stabdo. O garintojai nuodija visus aplinkinius, bet prekyba nuodais nėra stabdoma. Ar taip skatinama kenkti žmonėms?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų