REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagal buvusių valdančiųjų įvestą vaiko pinigų tvarką, šią paramą gauna visos šeimos, nepriklausomai nuo jų finansinės padėties. Tam priešinosi liberalai sakydami, kad pinigus reikėtų mokėti tik prasčiau gyvenančioms šeimoms.

Pagal buvusių valdančiųjų įvestą vaiko pinigų tvarką, šią paramą gauna visos šeimos, nepriklausomai nuo jų finansinės padėties. Tam priešinosi liberalai sakydami, kad pinigus reikėtų mokėti tik prasčiau gyvenančioms šeimoms.

REKLAMA

Laidoje „Dienos pjūvis“ Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė neneigė, kad pradinėse diskusijoje dėl vaiko pinigų palaikė panašią poziciją. Tačiau pripažino, kad ši priemonė vis dėlto pasiteisino mažinant skurdą ir suteikė daugiau galimybių visiems Lietuvos vaikams.

„Tie, kurie uždirba mažesnes pajamas, šiandien vaiko pinigų pagalba gali geriau kovoti su iššūkiais, todėl mūsų Vyriausybė ir aš pati asmeniškai palaikau poziciją, kad nereikia keisti šios sistemos jau dabar, kai ji priimta“, – kalbėjo ministrė.

M. Navickienė teigė, kad vaiko pinigų tvarka bus tokia, kokia buvo priimta Seime, tačiau galvojant apie galimą išmokos didinimą ateityje, esą reikėtų apgalvoti galimus kriterijus, norintiems gauti didesnę išmoką.

REKLAMA
REKLAMA

„Galime kalbėti apie įvairius scenarijus, tačiau tikrai neplanuojame vaiko pinigų mažinti. Kaip jie augs, diskutuosime ateinančiame biudžeto svarstyme“, – žadėjo politikė.

REKLAMA

Nuo 2021 m. sausio 1 d. universali išmoka vaikui padidėjo nuo 60,06 euro iki 70 eurų. Kadangi išmokos mokamos už praėjusį mėnesį, didesnio dydžio išmokos bus mokamos 2021 m. vasario mėnesį.

Kartą per mėnesį – šeimadieniai?

Pagal Darbo kodeksą, darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba du vaikus iki 12 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį, o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 12 metų, – dvi dienos per mėnesį. 

Dar būdama opozicijoje ankstesniame Seime, M. Navickienė teikė siūlymą, kad tokius vadinamuosius tėvadienius ar mamadienius turėtų gauti ir po vieną vaiką auginančios šeimos.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia yra mano mintis ir aš pati buvau teikusi siūlymą dar būdama opozicijoje, kad turėtų atsirasti mamadieniai, tėvadieniai ir tiems tėvams, kurie augina vieną vaiką, kadangi iššūkių yra – ar vienas vaikas, ar du vaikai. Derinti darbą ir šeimos įsipareigojimus reikia vienodai“, – tikino socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

Tiesa, ji prakalbo ir apie šeimadienių atsiradimą, kurį žmonės galėtų skirti savo artimųjų priežiūrai, lankymui ir galimybei bendrauti nepatiriant darbinio streso. Tokią dieną būtų galima gauti kartą per mėnesį.

„Mintis mano buvo ta, kad galima galvoti apie šeimadienių atsiradimą, kai ne tik turintys ir auginantys mažus vaikus žmonės galėtų turėti dieną sau ir savo šeimai, skirtą būtent ryšiams stiprinti, santykiams gerinti arba privalomiems vizitams pas gydytojus, bet ir tie žmonės, kurie prižiūri savo senyvo amžiaus artimuosius, kurie turi tam tikrus negalavimus, negalią. Tas aspektas yra labai svarbus ir keliantis labai daug iššūkių Lietuvos šeimoms“, – laidoje „Dienos pjūvis“ aiškino M. Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pokyčiai ir dėl tėvystės atostogų

Taip pat vienas iš pokyčių gali pasiekti jaunas šeimas, atsisakiusias neperleidžiamų dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogų. Pavyzdžiui, jei tėčiai tokių atostogų atsisakytų, tada šeima prarastų išmokas. Tokiomis priemonėmis tėčiai būtų skatinami kuo daugiau dalyvauti ankstyvame savo vaiko gyvenime.

„Tai yra europinės direktyvos reikalavimas, kad dalis atostogų būtų priskiriamos ir tėčiams, <...> kad vaiko priežiūra rūpintųsi vienodai ir mama, ir tėtis, kad kuo daugiau tėčių įsitrauktų į vaiko auginimą jau pačioje vaiko gyvenimo pradžioje. <...> Ir taip, jeigu tėčiai nepasinaudotų šiomis dviejų mėnesių atostogomis, tai tų atostogų šeima netektų apskritai ir turėtų abu tėvai greičiau grįžti į darbo rinką. 

REKLAMA

Tačiau puikiai suprantu apsunkinimus, kurie iš to kyla šeimoms, ypač tose vietose, kur yra sunkiau gauti priešmokyklinio ugdymo paslaugas. Dėl to mes aktyviai bendradarbiaujame ir diskutuojame su Švietimo mokslo ir sporto ministerija, kad reikia labai aiškiai įsivardinti silpnąsias vietas, kur yra priešmokyklinis ugdymas mažiausiai prieinamas ir kaip galėtume tai kuo greičiau išspręsti. Jeigu nėra infrastruktūros, jeigu nėra kur palikti šeimai vaiko, tai natūralu, kad reglamentavimo pasikeitimai sukurs šeimoms gana nemažai iššūkių“, – kalbėjo ministrė.

M. Navickienė atkreipė dėmesį į tai, kad su nemažais iššūkiais susiduria ir vieniši tėvai.

REKLAMA

„Vieniši tėvai yra vienoje didžiausių rizikų patirti skurdą ir atskirtį, vadinasi valstybė kol kas nėra tinkamai sukalibravusi priemonių, kad padėtų tiems žmonėms, kurie vieni augina vaikus. Ir čia mūsų Vyriausybės planas yra rasti tuos individualius sprendimus, reikės diskutuoti ir su darbdaviais apie galimybę turėti tam tikras lankstesnes darbo sąlygas, ir apie galimybę gauti vietas ugdymo įstaigose, nes dabar šeimos susiduria su ta problema“, – kalbėjo ministrė.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Naujienų portalo tv3.lt laidą „Dienos pjūvis“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų