• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šis pirmadienis tiek Lenkijoje, tiek ir Rusijoje tapo valstybinio gedulo diena. Savaitgalį įvykusi aviakatastrofa, per kurią žuvo Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis, jo žmona ir dar 95 aukšti lenkų pareigūnai ne tik sukrėtė visą pasaulį, bet ir sukėlė politinę sumaištį Varšuvoje. Nors prezidentinis lėktuvas, atrodo, sudužo visiškai atsitiktinai, ši tragedija tik dar aiškiau iškėlė į paviršių svarbius geopolitinius regiono klausimus.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Kaczynskis buvo aiškiai antirusiškas politikas, tačiau Maskvos vadovybė suskubo pareikšti nuoširdų solidarumą su lenkų tauta. Vaizdas, kaip Rusijos premjeras, apkabinantis Lenkijos ministrą pirmininką, išreiškia užuojautą dėl aviakatastrofoje žuvusių kaimyninės valstybės lyderių, - išties retas bei neįprastas reginys. Tačiau būtent čia geopolitiniai valstybių interesai susipynė su atsitiktine galimybe.

REKLAMA

Marko Papičius (Marco Papic), „Stratfor“ analitikas Eurazijos klausimais taip pat įsitikinęs, kad „Lenkija iš tikro yra tarsi šachmatų lenta arba greičiau šachmatų laukas, kuriame Rusija ir JAV varžosi dėl įtakos“. Eksperto manymu, Lenkija yra be galo svarbi ir didelė Europos valstybė. „Tai ko gero vienintelė šalis, galinti užkirsti kelią Kremliaus įtakos augimui Baltarusijoje, Ukrainoje ir potencialiai – netgi Baltijos šalyse“. Būtent todėl Lenkija gali būti labai svarbi JAV sąjungininkė, žinoma, jei Vašingtonas iš tikro siekia sustabdyti Rusijos ekspansiją – įsitikinęs Marko Papičius.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi Kaczynskio partija bei karinė Lenkijos vadovybė paskelbė apie numatomus pokyčius svarbiausiose savo struktūrose, Maskvos politinio spaudimo epicentre ko gero atsidurs dabartinis premjeras Donaldas Tuskas, mano „Stratfor“ analitikas.

„Per pastaruosius 4 mėnesius mes įsitikinome tuo, kad Rusija, siekdama sustiprinti savo poveikį Vakarams, sugeba pasinaudoti netgi demokratiniais, visiškai laisvais rinkimais kaimyninėje Ukrainoje.  Be to, Maskva pademonstravo sugebėjimus išnaudoti ir „spalvotos revoliucijos“ judėjimą Kirgizijoje. Šia revoliucija Kremlius gavo galimybę likviduoti jei ne provakarietišką, tai bent nepriklausomą Bakijevo valdymą“ – Maskvos siekius dėstė apžvalgininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Marko Papičius įsitikinęs, kad Rusija demonstruoja, jog ji dar gali naudotis ir labai protinga viešąja diplomatija, kas šiuo metu ir vyksta santykiuose su Lenkija. „Tai puiki proga Rusijai, nes ji gali lenkų visuomenės tarpe pasėti abejones – ar tikrai Rusija kelią grėsmę Lenkijai? Kažkaip per ilgau jau liejasi Rusijos politikų užuojautos ir paramos srautas, dėstė slaptais Maskvos diplomatijos siekiais neabejojantis JAV analitikas.








REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų