REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo klausimu Seime vis dar niekaip nerandama bendro sutarimo. Kol kas aišku tiek, kad parlamentarai šiuo klausimu Seime plėtos diskusiją, į ją įtraukdami ir ekspertus. Savo ruožtu teisėsauga įspėja, kad pataisos gali paskatinti kitų narkotinių medžiagų – heroino ar LSD – vartojimą, tačiau pataisų iniciatoriai teigia, kad tai nėra pagrįsta mokslu.

Lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo klausimu Seime vis dar niekaip nerandama bendro sutarimo. Kol kas aišku tiek, kad parlamentarai šiuo klausimu Seime plėtos diskusiją, į ją įtraukdami ir ekspertus. Savo ruožtu teisėsauga įspėja, kad pataisos gali paskatinti kitų narkotinių medžiagų – heroino ar LSD – vartojimą, tačiau pataisų iniciatoriai teigia, kad tai nėra pagrįsta mokslu.

REKLAMA

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pirmadienį surengė klausymus dėl Administracinių nusižengimų ir Baudžiamojo kodeksų pataisų, kuriomis už nedidelio narkotikų kiekio laikymą savo reikmėms nebebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė.

Pataisose, kurias pateikė daugiau nei ketvirtis Seimo narių, siūloma už disponavimą nedideliu narkotikų kiekiu skirti baudą nuo 20 iki 100 eurų. Prasižengus pakartotinai bauda augtų iki 150–200 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Iki 2017 metų bauda už analogišką nusižengimą siekė 289 eurus, dabar baudas pakeitė baudžiamoji atsakomybė.

Įsiklausė į teisėsaugos įspėjimus

Kaip portalui tv3.lt pasakojo komiteto pirmininko pavaduotoja, valstietė Agnė Širinskienė klausymuose teisėsauga išsakė savo nuogąstavimus dėl pasekmių, kurios, jų teigimu, įmanomos priėmus pataisas.

REKLAMA

„Reikia pripažinti, iš tiesų tai visi žiūri labai atsargiai į dekriminalizavimą, nuogąstaudami dėl neigiamų galimų pasekmių visuomenei. Yra gauti teisėsaugos institucijų įspėjimai ir komentarai, kalbu apie Generalinės prokuratūros įspėjimą. Be to, jie kalba apie tai, kad griežtumas yra pakankamas“, – tv3.lt kalbėjo A. Širinskienė.

Generalinės prokuratūros teigimu, pritarus siūlymui dekriminalizuoti neteisėtą disponavimą be išimties visomis narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, gali gerokai išplisti sąlygiškai pavojingesnių medžiagų, tokių kaip heroinas, amfetaminas, LSD, kitų sintetinių medžiagų disponavimas, jų vartojimas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu pataisų iniciatorė, Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė sako tam nematanti mokslinio pagrindo.

„Ne, nėra jokių mokslinių duomenų, jokių šalių kitų patirties, kuri tą liudytų. Tai yra subjektyvi nuomonė, baimė, kurią ištransliuoja šaltiniai. Generalinės prokuratūros vertinimai labai įvairialypiai, jie svyruoja kartu paaiškinant, kad kriminalizavus 2017 m. niekas nepasikeitė, nepagerėjo, neįvyko, tai pripažįstama.

Bet kartu ir baimės atsiranda vis atspindimos. Kalbama, kad nuo 2000 m. buvome labai progresyvūs ir iki 2017 m. nieko labai baisaus nebuvo, mūsų vartojimo rodikliai pastaruosius 10 metų ir daugiau yra stabilūs, nepaisant teisinės bazės kaitaliojimo. Tai šitą irgi Generalinė prokuratūra pabrėžė“, – tv3.lt kalbėjo M. Danielė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rengs plačią diskusiją

Anot A. Širinskienės, komitetas diskusijose dėl dekriminalizavimo daro pauzę, kad šis klausimas galėtų būti plačiai išdiskutuotas Seimo plenarinių posėdžių salėje kartu su ekspertais.

„Apsikeitus nuomonėmis ir išklausius nuogąstavimus, visi priėjo prie išvados, kad, taip, reikia plėsti gydymo galimybes ir skatinti žmones gydytis, bet, koks kelias turi būti, reikia diskutuoti. Buvo apsitarta, kad būtų tikslinga daryti didesnę Seimo narių diskusiją plenarinių posėdžių salėje, pasikviečiant įvairius ekspertus. 

Kaip suprantu, valdantieji dabar darys tą pertrauką klausymų komitete, bus einama į platesnį ratą, po to komitetas vėl susės ir diskutuos toliau“, – sakė A. Širinskienė.

REKLAMA

Nenori skubėti

Kaip pasakojo A. Širinskienė, komitete atkreiptas dėmesys ir kitų šalių narkotikų dekriminalizavimo pavyzdžius.

„Kai kuriose šalyse, kaip Portugalijoje ar Estijoje, labai skubotai priėmus teisės aktus, dekriminalizavus, neparuošus pagalbos sistemos žmogui, atsirasdavo priešingas efektas, pradėdavo vartojimas augti. Tai neigiamos pasekmės visuomenėje. <...>

Dekriminalizavimas tam tikrą vartojimo kultūrą ugdys, tai neišvengiama, tai darys narkotikus savaime suprantamais. Galbūt būtų galima paieškoti kažkokių kitų kelių, bet nepadaryti narkotikų mūsų kasdienybės dalimi“, – sakė A. Širinskienė.

Tuo metu projekto iniciatoriai – Laisvės frakcija – tikisi, kad pataisas pavyks palaiminti dar iki baigiantis Seimo pavasario sesijai.

REKLAMA

„Turiu viltį, kad pavyks ir tai netaps labai uždelstu procesu. Techniškai, žiūrint į turimą laiką, tai tikrai dar yra įmanoma. O kaip įvyks iš tikrųjų, negaliu prognozuoti“, – sakė M. Danielė.

Dabar gresia ir laisvės atėmimas

Šiuo metu už nedidelio narkotikų kiekio turėjimą baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Projekte numatyta, kad tokia atsakomybė liktų asmenims, kurie įkliūtų turintys didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Be to, siūloma nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenis, kurie savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai įgytus kvaišalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Administracinių nusižengimų kodeksas būtų papildytas, kad nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ir siuntimasis be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 100 eurų. Tokio pat dydžio bauda grėstų ir įkliuvus svaiginantis viešoje vietoje.

Jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose. Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešojoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienų metų.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas, kad už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė.

REKLAMA

Parengė alternatyvias pataisas

Portalas tv3.lt primena, kad grupė valstiečių Seime dar kovą įregistravo alternatyvias Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso įstatymų pataisas dėl atsakomybės už disponavimą narkotikais.

Jose siūlyta nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti tuos asmenis, kurie įtariami neteisėtai gaminę, perdirbę, įgiję, laikę, gabenę ar siuntę narkotines medžiagas neturėdami tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, bei kurie kreiptųsi į valstybės instituciją norėdami atiduoti turimas narkotines medžiagas.

Taip pat nuo baudžiamosios atsakomybės būtų atleidžiami asmenys, pripažinę darę neteisėtą veiką ir savo noru pradėję gydymą dėl priklausomybės nuo narkotinių medžiagų. Tais atvejais, kai priklausomybės nėra, asmenys turėtų savanoriškai lankyti kursus apie narkotikų vartojimo žalą.

Tiesa, gegužės pabaigoje Seimas balsų dauguma atmetė šias pataisas ir grąžino iniciatoriams tobulinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų