REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga (NAKSL) pradinėse stadijose dažnai nepadaro didelės žalos, tačiau ilgalaikės ligos pasekmės yra itin skaudžios. Šią ligą gali išduoti ir dažnas prabudinėjimas naktį tam tikru metu.

Nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga (NAKSL) pradinėse stadijose dažnai nepadaro didelės žalos, tačiau ilgalaikės ligos pasekmės yra itin skaudžios. Šią ligą gali išduoti ir dažnas prabudinėjimas naktį tam tikru metu.

REKLAMA

NAKSL susergama, kai kepenų viduje susikaupia riebalines ląstelės, vienokio ar kitokio laipsnio liga serga daugybė žmonių, rašo express.co.uk.

Problemos kyla tada, kai riebalinės ląstelės trukdo organui tinkamai funkcionuoti, nes organizme ima kauptis toksinės atliekos. Kuo didesnė žala, tuo mažesnė tikimybė, kad organas atsistatys, todėl kai kuriais atvejais gali tekti persodinti kepenis.

Miego sutrikimai yra seniai žinomas kepenų suriebėjimo požymis, o tai gali pabloginti gyvenimo kokybę, rašoma žurnale „Nature and Science of Sleep“.

REKLAMA
REKLAMA

Kepenų ligas išduoda prabudimai naktį

Kanzaso mieste dirbantis integruotos ir funkcinės medicinos specialistas bei chiropraktikas dr. Brianas Lunas siūlo atkreipti dėmesį į laiką, kuriuo prabundate, kad nustatytumėte, ar miego sutrikimus sukelia ne kepenų liga.

REKLAMA

Ekspertas paaiškino: „Dažniausia prabudimo tarp 1 ir 4 val. ryto priežastis yra kepenų problemos. Gali būti, kad sergate kepenų uždegimu arba jūsų kepenys yra suriebėjusios, sergate vadinama nealkoholine kepenų suriebėjimo liga.“

Pasak žurnalo „Journal of Thoracic Disease“, miego sutrikimai pasireiškia maždaug 60-80 proc. pacientų, sergančių lėtinėmis kepenų ligomis. Dažniausiai pasireiškia nemiga, mieguistumas dieną, suprastėja miego kokybė, išsivysto neramių kojų sindromas.

B. Lunas teigė: „Kai kepenis apsunkina susikaupę riebalai, jos nebegali efektyviai ir veiksmingai funkcionuoti ir detoksikuoti organizmo.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi toksinai negali būti saugiai neutralizuoti ir pašalinti iš organizmo, padidėja degeneracinių ligų rizika. Kepenų suriebėjimo liga beveik visada pasireiškia kartu su atsparumu insulinui, vystosi antro tipo diabetas.“

Prielaida, kad kepenų ligos priverčia prabusti tam tikru metu, atkeliavo iš kinų medicinos, kuri teigia, kad taip veikia žmogaus biologinis laikrodis.

Gydytojas pridūrė: „Mūsų cirkadinis ritmas yra pagrindinis „vidinis laikrodis“, kuris užtikrina, kad visi mūsų organai ir vidinės biologinės sistemos veiktų darniai.

Būtent laiko tarpe nuo 1 iki 4 val. nakties kepenys valosi ir detoksikuoja organizmą, kol mes miegame. Jei kepenų veikla yra sulėtėjusi arba apsunkinta, kepenų valymosi metu organizmas skirs daugiau energijos detoksikacijai, todėl nervų sistema jus prabudins.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keiskite gyvenimo būdą

Vis dėlto, reikėtų pažymėti, kad su amžiumi žmogaus cirkadinis ritmas gali keistis, todėl ankstyvi rytiniai prabudimai dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms.

Pasak Miego fondo, vyresnio amžiaus žmonių tarpe labiau paplitusi tendencija kiekvieną naktį prabusti tris-keturis kartus.

Galimos su amžiumi susijusių miego įpročių pokyčių priežastys gali būti įvairios būklės, pavyzdžiui, nikturija, nerimas ir kiti sutrikimai.

Nors trūksta tyrimų, patvirtinančių kepenų ligų įtaką prabudimams minėtuoju laiku, kai kurie tyrimai susiejo prabudimo laiką su įvairiais gyvenimo būdo veiksniais.

2015 m. žurnale „Journal of Public Health“ paskelbti tyrimai rodo, kad sunkumas užmigti pusvalandį ir daugiau laiko yra prastos mitybos ir nesaikingo alkoholio vartojimo pasekmė. Kitaip tariant, paaiškėjo, kad nekokybiškas miegas susijęs su nesveiku, netinkamu gyvenimo būdu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų