REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Musulmonai visame pasaulyje mini ramadano pabaigą

Musulmonai visame pasaulyje trečiadienį švenčia Id al Fitrą, pažymėdami islamo šventojo ramadano pasninko mėnesio pabaigą šeimų susitikimais, naujais drabužiais ir saldumynais.

Musulmonai visame pasaulyje trečiadienį švenčia Id al Fitrą, pažymėdami islamo šventojo ramadano pasninko mėnesio pabaigą šeimų susitikimais, naujais drabužiais ir saldumynais.

REKLAMA

Tačiau šias iškilmes temdo gilėjanti humanitarinė krizė Gazos Ruože ir numatomas Izraelio puolimas Rafacho mieste, nepaisant Vakarų sąjungininkų pastangų sustabdyti jau pusmetį trunkančias kovas.

Stambule tūkstančiai maldininkų Sofijos sobore susirinko į rytines Id al Fitro maldas, kai kurie jų nešė palestiniečių vėliavas ir skandavo šūkius, kuriais palaikė Gazos Ruožo gyventojus.

Daugelis pasitiesė maldos kilimėlius priešais buvusią Bizantijos laikų katedrą, kuri prieš ketverius metus buvo pertvarkyta į mečetę, esančioje aikštėje, nes viduje esanti erdvė greitai užsipildė.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šventinėje žinutėje išreiškė paramą Gazos Ruožui, kurį pavadino „kraujuojančia žmonijos sąžinės žaizda“.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikiuosi, kad ši Id [al Fitras] mūsų šaliai, tautai, islamo pasauliui ir visai žmonijai atneš taiką, ramybę ir gerovę“, – pridūrė jis.

Karas Gazos Ruože atsidūrė ir maldų Kenijos sostinėje Nairobyje esančioje Rahmos mečetėje epicentre.

REKLAMA

„Neturėtume pamiršti savo brolių ir seserų Palestinoje, – sakė imamas Abdulrahmanas Musa. – Jie patiria nepagrįstą agresiją ir daug smurto, o pasaulis tylomis tai stebi.“

Indonezijoje, daugiausiai gyventojų turinčioje musulmonų šalyje, beveik trys ketvirtadaliai gyventojų tradiciškai keliavo kur nors pas artimuosius.

Šios kelionės „mums nėra tik kasmetinis ritualas ar tradicija“, sakė Džakartoje gyvenantis valstybės tarnautojas Ridho Alfianas, kuris keliavo į Lampungo provinciją pietiniame Sumatros salos pakraštyje.

„Tai tinkama akimirka atkurti ryšį, tarsi įsikrauti energijos, kuri buvo išsekusi beveik metus praleidus toli nuo namų“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Šurmuliuojantys turgūs ir maldininkų pilnos mečetės

Prieš Id al Fitr šventę turguose gausu pirkėjų, kurie perka drabužius, batus, sausainius ir saldumynus. Iš didžiųjų miestų žmonės lėktuvais, autobusais ir traukiniais su dovanomis plūdo švęsti su artimaisiais.

Arini Dewi šventę pavadino pergalės po ekonominių sunkumų per ramadaną diena.

„Esu laiminga švęsdama Id al Fitro šventę, nepaisant staiga išaugusių maisto kainų“, – sakė dviejų vaikų motina.

Buvęs viceprezidentas Jusufas Kalla buvo tarp Džakartos gyventojų, kurie meldėsi „al Azhar“ mečetės kieme.

„Švęskime Id al Fitrą kaip pergalės prieš daugybę sunkumų dieną [...] Žinoma, per ramadano pasninko mėnesį kyla daug socialinių problemų, tačiau tikėjimu ir pamaldumu galime jas įveikti“, – sakė J. Kalla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šventės išvakarėse Džakartos gyventojai sprogdino petardas gatvėse, kurios buvo apytuštės, nes daugybė miesto gyventojų išvyko namo.

Trečiadienio rytą musulmonai gatvėse ir mečetėse jungėsi prie bendrų maldų. Džakartos Didžiąją „Istiqlal“ mečetę, didžiausią Pietryčių Azijoje, užplūdo maldininkai.

Pamokslininkai ragino žmones melstis už Gazos Ruožo musulmonus, kenčiančius nuo šešis mėnesius trunkančio karo.

„Dabar metas musulmonams ir nemusulmonams parodyti humanitarinį solidarumą, nes konfliktas Gazoje yra ne religinis karas, o humanitarinė problema“, – sakė Indonezijos mečečių tarybos patariamosios tarybos pirmininkas Jimly Asshiddiqie.

REKLAMA

Pakistane valdžios institucijos dislokavo daugiau kaip 100 tūkst. policijos ir sukarintų pajėgų narių, kad užtikrintų saugumą mečetėse ir turgavietėse. Antradienį žmonės apsipirkinėjo kaip įprasta: moterys pirko apyrankes, papuošalus ir drabužius sau ir savo vaikams.

Malaizijoje etniniai malajų musulmonai visoje šalyje atliko rytines maldas mečetėse.

Šalį vos prieš kelias savaites supurtė skandalas dėl vieno maisto prekių parduotuvių tinklo pasiūlytų kojinių su užrašu „Alachas“. Daugeliui gyventojų pasirodė įžeidžiantis šio žodžio siejimas su kojomis arba netinkamas jo vartojimas.

Malaizijos ministras pirmininkas Anwaras Ibrahimas Id al Fitro išvakarėse paskelbtoje žinutėje paragino siekti vienybės ir susitaikymo, sakydamas, kad nė viena grupė neturėtų būti nustumta į šalį dėl religijos ar kitų priežasčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų