REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jausmingos telenovelės ne visuomet – tik pramoga. Mokslininkai nustatė, kad Brazilijoje muilo operos įtakoja net socialinius reiškinius, tokius kaip gimstamumas ir skyrybos, rašo „The Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

Atlikus laikotarpio nuo 1971 metų analizę pastebėta, kad tuose Brazilijos rajonuose, kur transliacijas pradėjo televizijos kanalas „TV Globe“, daugiausia rodantis muilo operas, sumažėjo gimstamumas ir išaugo skyrybų skaičius.

REKLAMA

Organizacijos „Inter-American Development Bank“ tyrėjų vertinimu, per pasta ruosius du dešimtmečius dėl telenovelių „kaltės“ Brazilijoje, turinčioje 190 milijonų gyventojų, negimė 3 milijonai vaikų ir iširo 800 tūkst. šeimų.

Tyrimo autorių teigimu, telenovelėse žiūrovai mato aukštesnio visuomenės sluoksnio atstovus. Šių žmonių oda šviesesnė, nei daugumos brazilų, jie turi geresnį išsilavinimą ir yra kur kas turtingesni nei vidutinis Brazilijos pilietis. Be to, serialuose vaizduojami aukštesnio visuomenės sluoksnio atstovai dažniausiai yra vieniši ar išsiskyrę.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes nustatėme, kad serialuose vaizduojamas šiuolaikinis gyvenimo būdas, kai moterys tampa emancipuotos, o tradicinės vertybės netenka savo reikšmės, sąlygoja didesnį vienišų ir išsiskyrusių moterų skaičių Brazilijos miestuose. Maža to, brazilės, gyvenančios kanalo „Globe“ transliacijos zonoje, gimdo mažiau vaikų“, - rašoma tyrimo išvadose.

Jausmingi serialai brazilų gyvenime užima itin svarbią vietą ir įtakoja jų požiūrį, madą, gyvenimo būdą. Šios šalies gyventojai dažnai linkę savo vaikams duoti telenovelių herojų vardus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrais skaičiavimais, kanalo „Globe“ transliacijų pradžia įvairiuose rajonuose skyrybų skaičių vidutiniškai padidino 0,1 proc., o gimstamumą sumažino 0,6 proc. Atrodo, kad tai nedideli skaičiai, tačiau, anot tyrėjų, jei panašios tendencijos išliks ir toliau, rezultatai bus kur kas labiau pastebimi.

Tuo tarpu kanalo „Globe“ atstovai nelinkę tikėti, kad šias tendencijas lemia serialai. Anot kanalo direktoriaus Luiso Erlangero, serialai ne formuoja, o greičiau atspindi šiuolaikines gyvenimo tendencijas.

Kad telenovėlės daro įtaką žmonių elgsenai buvo įrodyta ir kitų tyrimų metu. Pavyzdžiui, nustatyta, kad Indijoje tuose regionuose, kur atsirado televizija, sumažėjo gimstamumas ir padidėjo siekiančių išsilavinimo skaičius. Tuo tarpu Indonezijoje geresnis televizijos prieinamumas sumažino dalyvavimą socialinėje veikloje ir padidino tarpusavio nepasitikėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų