REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien į mokyklas po atostogų susirinkę moksleiviai gali sužinoti, jog nebeturi klasės auklėtojų. Didesnių algų nesulaukiantys mokytojai rengia dar vieną skandalingą protesto akciją – jie ketina atsisakyti auklėjamųjų klasių, rašo „Klaipėda“.

REKLAMA
REKLAMA

Moksleiviais nebesirūpins

Mokytojai vaikų nebeauklės kai kuriose Klaipėdos rajono, Telšių, Mažeikių mokyklose.

Pavyzdžiui, Telšiuose „Džiugo“ vidurinėje mokykloje klasės auklėtojo darbo atsisako net 40 iš 42 mokytojų.

REKLAMA

Mokyklų vadovai vieningai pripažino, jog klasės auklėtojo darbas – labai svarbus.

Jis rūpinasi tuo, kaip moksleiviai lanko pamokas, tikrina pažangumą, surašo pažymius į pasiekimų knygeles, kontroliuoja mokinių drausmę. Auklėtojai taip pat stengiasi, kad moksleiviai į pamokas būtų tinkamai atvežami, kad tie vaikai, kuriems tai priklauso, būtų nemokamai maitinami.

Klasės vadovai drauge su savo auklėtiniais mokykloje organizuoja renginius, auklėtojo pareiga ir vaikams organizuoti ekskursijas.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis tėvų žino klasės, kurioje mokosi jų vaikas, auklėtojo mobilųjį telefoną, todėl gali jam paskambinti pasiteirauti, kaip sekasi jų atžalai.

Spręs šią savaitę

Klaipėdos mokyklose tokia protesto akcija šią savaitę dar neprasidės. Tačiau, anot Lietuvos švietimo profesinės sąjungos Klaipėdos susivienijimo pirmininkės Laimos Juknienės, mokyklose veikiančių profesinių sąjungų pirmininkai rinksis į pasitarimą, kur nuspręs, ar atsisakyti klasės vadovo darbo.

L.Juknienės teigimu, auklėti klasės moksleivius yra mokytojo teisė, o ne pareiga. Todėl atsisakyti tokio darbo galima be didelių problemų. Tereikia mokyklos direktoriui prieš dvi savaites įteikti pareiškimą, kad mokytojas atsisako auklėjamosios klasės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors daugelio Klaipėdos mokyklų direktoriai tikino girdėję apie profsąjungai priklausančių mokytojų ketinimus nebeauklėti vaikų, tačiau tokių prašymų sakėsi dar nėra gavę.

Vadina antromis mamomis

Mokyklų vadovai vylėsi, kad pedagogai nenorės pakenkti vaikams ir jų tėvams, tad atsisakys tokių ketinimų.

„Kas nutiktų, jei mokytojai atsisakytų auklėjamųjų klasių? Tėvai negautų absoliučiai jokios informacijos. Mokiniai yra vaikai ir juos reikia prižiūrėti. Auklėtojas daro tą darbą, kurio neatlieka šeima. Dabar tarp tėvų vyrauja tokia nuostata, kad vaiką paleido į mokyklą ir toliau tai ne jų rūpestis. Tėvai įsitikinę, kad mokytojams privalu auklėti vaiką, rūpintis, kodėl jis neateina į mokyklą“, – klasės auklėtojo darbo svarbą apibūdino S.Dacho vidurinės mokyklos direktorė Elena Blažienė. Jos teigimu, tai yra tarpininkas tarp vaiko, jo tėvų ir kitų mokytojų. Daugelis moksleivių savo auklėtojas vadina antromis mamomis ir baigę mokyklą neretai užsuka pas auklėtoją pasikalbėti.

REKLAMA

Vieni liks ir pradinukai

L.Stulpino pagrindinės mokyklos direktorė Diana Čedavičienė teigė negalinti suprasti, kaip klasės auklėtojo pareigų pavyktų atsisakyti pradinių klasių mokytojams.

„Kaip jie galėtų atsiriboti nuo vaikų ir tik vestų pamokas?“ – retoriškai klausė D.Čedavičienė.

Tačiau tėvai klasės vadovo pareigas vertino skirtingai. Vieni įsitikinę, kad be auklėtojų mokykloje įsivyraus chaosas. Gimdytojai negalės sužinoti, ar jų vaikai mokyklą lanko nepriekaištingai, kokie atžalų pažymiai, ar jie nėra susidėję su kokia nors bloga kompanija.

REKLAMA

Kiti tėvai aiškino, jog ir dabar klasės auklėtojas neatlieka jam privalomų darbų, todėl ir be jų mokykla nenugriūtų.

Esą moksleiviai, ypač vyresniųjų klasių, dabar patys privalo kontroliuoti bendraklasių lankomumą, vaikai į pažymių knygeles iš dienyno susirašo ir pažymius.

Košė su padažu

Už tai, kad dirba ir klasės auklėtoju, mokytojas per mėnesį vidutiniškai papildomai gauna apie 130 litų. Neretai tuos pinigus pedagogai išleidžia sumokėti už mobilųjį telefoną, nes klasės auklėtojai tėvams skambina savo sąskaita. Pinigų tenka pakloti ir organizuojant renginius mokykloje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jei klasės auklėtojai atsisakytų savo darbo, jie tų pinigų ir negautų.

„Mokytojų tarybos posėdyje kalbėjomės apie tokią protesto formą. Pedagogai sakė, kad yra tokia nuostata atsisakyti auklėjamųjų klasių. Pasiūliau jiems gerai pamąstyti, ar verta taip elgtis, juk praradus už šitą darbą mokamus pinigus, per mėnesį susidaro nemaža suma. 100 litų – irgi pinigai. Ypač tiems mokytojams, kurie kelias dienas prieš gaunant atlyginimą valgo tik košę su padažu“, – sakė E.Blažienė.

Nori dar vienos pamokos

Šiuo metu vadovauti klasei paprastai per savaitę skiriamos keturios valandos, už kurias sumokama. Mokytojai norėtų, kad būtų pridėta dar viena pamoka. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija pedagogams leidžia dirbti ne daugiau nei 40 valandų per savaitę.

REKLAMA

Trūkstant mokytojų, daugelyje mokyklų pedagogai ir dirba leistiną maksimalų valandų skaičių, todėl skirti jiems dar vieną papildomą valandą auklėti klasei neįmanoma.

Dirbs tik auklėtojais

Mokytojų ketinimai nebebūti auklėtojais Klaipėdos švietimo skyriaus neišgąsdino. Skyriaus vedėjo pavaduotojos Virginijos Kazakauskienės teigimu, mokyklų direktoriai gali kviestis kitus žmones, kurie dirbtų tik klasės auklėtojo darbą.

„Tokiam darbui skirti pinigai iš mokyklų nedingtų, todėl juos būtų galima mokėti kitiems darbuotojams. Pavyzdžiui, daug pradinių klasių mokytojų šiuo metu neturi darbo. Juos galima pasikviesti į mokyklas ir skirti jiems kelias auklėjamąsias klases. Manau, būtų puiku, jei žmogus dirbtų vien tik klasės auklėtoju“, – svarstė V.Kazakauskienė.

REKLAMA

Suprasdami, kad jų ketinimai atsisakyti auklėjamųjų klasių gali būti nebaisūs, mokytojai rengiasi ir dar kur kas drastiškesnei protesto akcijai.

Streikas – kovą

Anot Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Žemaitijos regiono pirmininko Eugenijaus Jesino, jau vasarį bus pradėtos procedūros pasiruošti visuotiniam neterminuotam mokytojų streikui. Jo startas numatytas kovo 3 dieną.

Mokytojai protestų nenutraukė, nes Vyriausybė neįvykdė jų reikalavimų nuo šių metų pradžios atlyginimus pakelti bent 20 proc.

Skelbiama, kad nuo sausio 1 dienos mokytojų atlyginimai padidėjo 15 proc.

„Tačiau tai netiesa. Mums atlyginimai padidėjo tik 0,7 proc. Nesunku suskaičiuoti, kad nuo šių metų pradžios visiems biudžetininkams algos pakeltos 11,3 proc., o 3 proc. sumažėjo gyventojų pajamų mokestis. Kažkur skaičiau, kad premjeras Gediminas Kirkilas laikysis iki paskutinio profsąjungos kraujo lašo ir atlyginimų nekels. Pažiūrėsime, kas turi daugiau kraujo“, – ironizavo E.Jesinas.

Dabar mokytojai siekia, kad per šiuos metus jų atlyginimai būtų padidinti trečdaliu.

Virginija Spurytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų