REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiau­lių te­ri­to­ri­nė­je dar­bo bir­žo­je re­gist­ruo­ti 253 dar­bo ieš­kan­tys pe­da­go­gai. 132 iš jų – ab­sol­ven­tai, 121 tu­ri pe­da­go­go kva­li­fi­ka­ci­ją ir dar­bo pa­tir­ties. 66 – vy­res­ni nei 50 me­tų. Ne vie­nas iš jų jau­čia­si lyg iš­mes­ta šiukš­lė, yra nu­si­vy­lęs vals­ty­bės pa­gal­ba ir ti­ki tik sa­vo jė­go­mis.

REKLAMA
REKLAMA

Pa­si­ge­do tei­sin­gu­mo

Šie­met už­da­rius Šiau­lių Du­bi­jos pa­grin­di­nę mo­kyk­lą iš 40 at­leis­tų mo­ky­to­jų Sal­du­vės pro­gim­na­zi­jo­je bu­vo įdar­bin­ti 15. Da­lis dar­bą su­si­ra­do sa­va­ran­kiš­kai. Mies­to Švie­ti­mo sky­riaus duo­me­ni­mis, šiuo me­tu be dar­bo li­kę 7 mo­ky­to­jai.

REKLAMA

Apie da­bar­ti­nę si­tua­ci­ją „Šiau­lių kraš­to“ kal­bin­ti be­dar­biai pe­da­go­gai vie­šai kal­bė­ti at­si­sa­kė. Bi­jo­jo, kad tai truk­dys dar­bo paieš­ko­se. „Darb­da­viai ne­mėgs­ta ašt­riai pa­si­sa­kan­čių, ne­lo­ja­lių dar­buo­to­jų“, – vien­bal­siai ti­ki­no. Vie­na pe­da­go­gė iš­drį­so kal­bė­ti tik ne­mi­nint jos pa­var­dės.

„Dubijos mo­kyk­la už­da­ry­ta ir mo­ky­to­jai at­leis­ti ne­si­lai­kant įsta­ty­mų“, – nea­be­jo­ja mo­ky­to­ja. Ji už­da­ry­to­je mo­kyk­lo­je dir­bo ke­le­tą de­šimt­me­čių.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad mo­kyk­la bus už­da­ry­ta su­ži­no­jo tik šie­met ba­lan­dį-ge­gu­žę. Ta­čiau ne­ra­mi nuo­jau­ta bu­vo: „Kai pra­dė­jo re­no­vuo­ti ap­lin­ki­nes jau­nes­nes mo­kyk­las, apei­nant mū­siš­kę“.

Mo­ky­to­ja nea­be­jo­ja: Sal­du­vės pro­gim­na­zi­jo­je ji tu­rė­jo bū­ti įdar­bin­ta vie­na iš pir­mų­jų. Pa­gal įsta­ty­mą, dar­bi­nant reor­ga­ni­zuo­tos mo­kyk­los dar­buo­to­jus, tu­rė­jo bū­ti bu­vo at­si­žvel­gia­ma į ke­le­tą punk­tų: dar­bo sta­žą, iš­lai­ky­ti­nių skai­čių (ne­pil­na­me­čių iki 13 me­tų, neį­ga­lių vai­kų), šei­my­ni­nę pa­dė­tį, pri­klau­so­my­bę pro­fsą­jun­gai. Pe­da­go­gė ati­tin­ka vi­sus šiuos punk­tus. Ta­čiau dar­bo jai ne­pa­siū­lė. Jei kreip­tų­si į teis­mą, ti­ki – by­lą lai­mė­tų. Tik tam ne­be­tu­ri jė­gų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne­su ne­vy­kė­lė, ta­čiau ma­ne iš­me­tė kaip šiukš­lę. Išei­da­ma iš mo­kyk­los ne­ga­vau net pa­dė­kos“, – nuo­skau­dą jau­čia mo­te­ris.

Švie­ti­mo sis­te­mos gri­ma­sos

At­leis­tos mo­ky­to­jos die­na pra­si­dė­da­vo 5 va­lan­dą ry­to nuo dar­bo paieš­kų in­ter­ne­te. Kol įsi­ti­ki­no, kad to­kios pa­stan­gos – bergž­džios.

Po­kal­bius dėl dar­bo už­sie­nio kal­bos spe­cia­lis­tė va­di­na ren­gia­mais „dėl akių“. „Ma­čiau, ko­kiu vei­du į ma­ne žiū­rė­jo, kaip bend­ra­vo, bu­vo aki­vaiz­du, kad jau ži­no­mas kon­kur­so lai­mė­to­jas“, – sa­kė mo­ky­to­ja.

REKLAMA

Ji ne­su­lau­kė nė vie­no darb­da­vio skam­bu­čio su at­si­pra­šy­mu, kad jai dar­bo pa­siū­ly­ti ne­ga­lės.

Pe­da­go­gei ap­mau­du dėl to, kad kon­kur­sus lai­mi mo­ky­to­jai, jau tu­rin­tys dar­bą ki­to­se mo­kyk­lo­se. „Pa­žiū­rė­ki­te in­ter­ne­ti­nius mo­kyk­lų tink­la­la­pius: ta pa­ti mo­ky­to­jo pa­var­dė kar­to­ja­si ke­lio­se mo­kyk­lo­se“, – sa­vo pa­ste­bė­ji­mais da­li­jo­si pe­da­go­gė.

„Ar ne­bū­tų ge­riau tas ke­lias pa­mo­kas duo­ti be­dar­biui mo­ky­to­jui, kad šis tu­rė­tų bent ko­kį dar­be­lį?“ – re­to­riš­kai klau­sė.

REKLAMA

Į dar­bo bir­žą ji ne­si­krei­pia, nes dar ne­si­bai­gė už pus­me­tį gau­tos išei­ti­nės iš­mo­kos lai­kas. Bet nea­be­jo­ja, kad dar­bo ten ne­ras.

Pra­de­da nau­ją vers­lą

Praei­tą sa­vai­tę bu­vu­si mo­ky­to­ja ati­da­rė ko­mi­so pa­grin­dais vei­kian­čią sen­daik­čių par­duo­tu­vę. Daik­tų su­ne­šė pa­žįs­ta­mi, lin­kė­da­mi jai sėk­mės nau­ja­me vers­le.

„Gal po pus­me­čio bank­ru­tuo­siu. Juk gau­siu tik 20 pro­cen­tų nuo par­da­vi­mo su­mos, kar­tais ir ma­žiau. O už in­di­vi­dua­lios veik­los pa­žy­mė­ji­mą ir 700 li­tų už pa­tal­pų nuo­mą jau su­mo­kė­jau. Net­ru­kus lau­kia ko­mu­na­li­nių pa­slau­gų mo­kes­čiai. La­bai ri­zi­kuo­ju, bet ne­tu­riu ki­tos išei­ties“, – nau­ja pra­džia dar ne­si­džiau­gia mo­te­ris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš­va­žiuo­ti dirb­ti sve­tur dėl as­me­ni­nių ap­lin­ky­bių ne­ga­li.

Kol kas pri­va­čiai mo­ko vie­ną mo­ki­nį. Yra pa­si­skel­bu­si spau­do­je, in­ter­ne­te, kad mo­ko už­sie­nio kal­bos. „Kiek to­kių mo­ky­to­jų Šiau­liuo­se? – re­to­riš­kai klau­sia ji. – Kal­bos po­rei­kis – di­de­lis, ta­čiau no­rin­tys jos mo­ky­tis mie­liau pa­si­ti­ki mo­ky­mo cent­rų siū­lo­mais kur­sais nei pa­vie­niais mo­ky­to­jais.“

Iš vi­sų be dar­bo li­ku­sių ko­le­gų mo­ky­to­ja bend­rau­ja tik su vie­na: „Kiek­vie­nam, ne­te­ku­siam dar­bo, ir taip šir­dį skau­da, o bū­da­mas toks pat pa­guos­ti ne­ga­li.“

REKLAMA

Dau­giau­sia be­dar­bių – pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­jai ir so­cia­li­niai pe­da­go­gai

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos Dar­bo iš­tek­lių sky­riaus ve­dė­ja Vai­da Ig­no­tie­nė pa­tei­kia sta­tis­ti­ką: rug­sė­jo 20 die­ną bir­žo­je re­gist­ruo­tiems 253 pe­da­go­gams bu­vo tik 4 lais­vos dar­bo vie­tos.

„Dau­giau­sia lais­vų dar­bo vie­tų mo­ky­to­jams bū­na kas­met prieš moks­lo me­tų pra­džią – liepą–rugpjūtį“, – sa­ko V. Ig­no­tie­nė.

REKLAMA

So­cia­li­nių pe­da­go­gų ir pra­di­nio ug­dy­mo mo­ky­to­jų tarp be­dar­bių – dau­giau­sia. Šių sri­čių spe­cia­lis­tai be­dar­biai do­mi­na­vo ir pa­sta­ruo­sius tre­jus me­tus.

„Dėl pra­di­nu­kų trū­ku­mo už­da­ro­mos pra­di­nės mo­kyk­los. Be dar­bo lie­ka vis dau­giau pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­jų“, – prie­žas­tį įvar­di­ja V. Ig­no­tie­nė.

Per 8 šių me­tų mė­ne­sius Šiau­lių te­ri­to­ri­nė­je dar­bo bir­žo­je re­gist­ruo­tiems 45 be­dar­biams so­cia­li­niams pe­da­go­gams bu­vo pa­siū­ly­tos vos dvi dar­bo vie­tos. 29 be dar­bo pra­di­nu­kų mo­ky­to­jams at­si­ra­do 20 lais­vų dar­bo vie­tų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žy­miai su­dė­tin­giau per šiuos me­tus dar­bą se­kė­si ras­ti dai­lės mo­ky­to­jams: 30 be­dar­bių bu­vo pa­siū­ly­tos tik 3 lais­vos dar­bo vie­tos, 28 be dar­bo li­kę kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­jai ga­lė­jo rink­tis iš vie­nos dar­bo vie­tos.

Siū­lo­mas pro­fe­si­nis mo­ky­mas

Vai­dos Ig­no­tie­nės žo­džiais, dar­bo bir­žo­je re­gist­ruo­tiems as­me­nims, tu­rin­tiems pe­da­go­gi­nį iš­si­la­vi­ni­mą, siū­lo­mas pro­fe­si­nis mo­ky­mas, kaip ir ki­tiems be­dar­biams.

REKLAMA

„Jei as­muo pa­gei­dau­ja, ga­li rink­tis for­ma­lio­jo ar ne­for­ma­lio­jo pro­fe­si­nio mo­ky­mo pro­gra­mas. Nau­jo­vė: da­bar be­dar­bis ga­li pa­ts pa­si­rink­ti mo­ky­mo pro­gra­mą, neat­siž­vel­giant į gy­ve­na­mą­ją vie­tą“, – ak­cen­ta­vo V. Ig­no­tie­nė.

Jei pa­si­ren­ka­ma bran­gi mo­ky­mo pro­gra­ma, jos stu­di­jas dar­bo bir­ža ga­li deng­ti tik iš da­lies. „To­dėl po­pu­lia­riau­sios – tri­ša­lės su­tar­tys: tarp dar­bo bir­žos, be­dar­bio ir bū­si­mo ar esa­mo darb­da­vio. Jos ypač daž­nos tarp dar neat­leis­tų, bet jau ga­vu­sių įspė­ji­mą apie at­lei­di­mą dar­buo­to­jų“, – sa­kė dar­bo bir­žos at­sto­vė.

REKLAMA

Ga­li bū­ti su­da­ro­mos dvi­ša­lės pro­fe­si­nio mo­ky­mo su­tar­tys – tarp dar­bo bir­žos ir be­dar­bio, pro­fe­si­nio mo­ky­mo ir pra­dė­ji­mo dirb­ti sa­va­ran­kiš­kai su­tar­tys. Pa­si­ra­šęs pa­sta­rą­ją, be­dar­bis po kur­sų įsi­pa­rei­go­ja pra­dė­ti in­di­vi­dua­lią veik­lą (at­si­da­ry­ti įmo­nę, dirb­ti su vers­lo liu­di­ji­mu ar ki­ta).

Vy­res­nio am­žiaus be­dar­biams (tarp jų ir pe­da­go­gams) bir­ža siū­lo įdar­bi­ni­mą su­bsi­di­juo­jant. Be­dar­bį įdar­bi­nu­siam darb­da­viui nu­sta­ty­tą lai­ko­tar­pį mo­ka­ma su­bsi­di­ja, skir­ta įdar­bin­to as­mens dar­bo už­mo­kes­čiui ir pri­va­lo­mo­jo vals­ty­bi­nio so­cia­li­nio drau­di­mo įmo­koms da­li­nai kom­pen­suo­ti.

REKLAMA
REKLAMA

Sub­si­di­jos dy­dis ne­ga­li bū­ti di­des­nis dvie­jų Vy­riau­sy­bės nu­sta­ty­tos mi­ni­ma­lio­sios mė­ne­si­nės al­gos dy­džių ir su­da­ro 50 pro­cen­tų ap­skai­čiuo­tų lė­šų.

Išei­čių ieš­ko iš anks­to

„Kas­met maž­daug po tūks­tan­tį ma­žė­jant mo­ki­nių skai­čiui, mies­te dar­bo ne­ten­ka 30–40 mo­ky­to­jų“, – pa­sta­rų­jų pen­ke­rių me­tų sta­tis­ti­ką kons­ta­tuo­ja Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­ja Vio­le­ta Dams­kie­nė.

Jos žo­džiais, mo­ky­to­jai ieš­ko išei­čių iš anks­to: „Dir­ba per ke­lias mo­kyk­las, jau­nes­ni įgy­ja ant­rą pro­fe­si­ją.“

„Ma­ža mo­kyk­la su ma­žai pa­ra­le­li­nių kla­sių nė­ra per­spek­ty­vi mies­te, nes mo­ky­to­jams, ypač to­kių da­ly­kų, kaip fi­zi­ka, che­mi­ja, tu­rint po vie­ną ar dvi sa­vai­ti­nes va­lan­das, ne­su­si­da­ro rei­kia­mo va­lan­dų krū­vio. Rei­kia gal­vo­ti apie mo­kyk­lų stam­bi­ni­mą“, – ve­dė­ja nea­be­jo­ja, kad ir atei­ty­je mo­kyk­los bus už­da­ro­mos.

REKLAMA

Si­tua­ci­ja kai­muo­se dar su­dė­tin­ges­nė

Ak­me­nės ra­jo­no Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­jas Vy­tau­tas Juo­za­pa­vi­čius pa­sa­ko­jo, kad kai­mo mo­kyk­lo­je ne­te­ku­siam dar­bo mo­ky­to­jui įsi­dar­bin­ti su­dė­tin­giau nei ko­le­goms iš di­des­nių mies­tų. „Kai­me mo­kyk­lų lie­ka vis ma­žiau, mies­tuo­se ir jų, ir ki­tų, pa­vyz­džiui ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo įstai­gų, ku­rio­se ga­li dirb­ti mo­ky­to­jai dau­giau“, – sa­kė V. Juo­za­pa­vi­čius.

Pak­ruo­jo ra­jo­no Žei­me­lio vi­du­ri­nės mo­kyk­los di­rek­to­rės Vil­mos Ka­mins­kie­nės skai­čia­vi­mais, dėl mo­kyk­los Bar­diš­kių fi­lia­lo už­da­ry­mo dar­bo ne­te­ko 6 mo­ky­to­jai – dau­gu­mos am­žiaus vi­dur­kis 50 me­tų. „Kai­me įsi­dar­bin­ti jiems tik­rai sun­ku. Ma­no sū­nus bai­gė kū­no kul­tū­rą, taip pat šiuo me­tu yra be­dar­bis,“ – sa­kė di­rek­to­rė.

Ji įžvel­gė ir ki­tą pro­ble­mą – sun­ku į kai­mą pri­si­kvies­ti jau­nus spe­cia­lis­tus: „Mū­sų mo­kyk­lai rei­kia psi­cho­lo­go, ta­čiau ne­ran­da­me į ato­kią vie­tą, kur sun­kes­nis su­si­sie­ki­mas no­rin­čio at­va­žiuo­ti žmo­gaus.“

REKLAMA

SKAI­ČIAI IR FAK­TAI

Be­dar­bių pe­da­go­gų skai­čius pa­gal mo­ko­mus da­ly­kus

Per šių me­tų 8 mė­ne­sius bir­žo­je už­si­re­gist­ra­vo 278 pe­da­go­gi­nį iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­tys as­me­nys. 198 iš jų – ab­sol­ven­tai, 80 tu­ri pe­da­go­go kva­li­fi­ka­ci­ją ir dar­bo pa­tir­ties.

Per šį lai­ko­tar­pį dau­giau­sia re­gist­ra­vo­si so­cia­li­nių pe­da­go­gų (45), dai­lės (30), pra­di­nio ug­dy­mo (29), kū­no kul­tū­ros (28) mo­ky­to­jų, spe­cia­lių­jų pe­da­go­gų (25), ang­lų kal­bos (20), lie­tu­vių kal­bos (16) mo­ky­to­jų.

Per 2009–2011 me­tus Šiau­lių ap­skri­ties dar­bo bir­žo­se re­gist­ra­vo­si 734 pe­da­go­gi­nį iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­tys as­me­nys.

Per šį lai­ko­tar­pį dau­giau­sia re­gist­ra­vo­si pra­di­nio ug­dy­mo mo­ky­to­jų (110), so­cia­li­nių pe­da­go­gų (80), kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­jų (72), dai­lės mo­ky­to­jų (67), spe­cia­lių­jų pe­da­go­gų (53), mu­zi­kos mo­ky­to­jų (39).

Be­dar­bių pe­da­go­gų ir lais­vų dar­bo vie­tų (LDV) skai­čius pa­gal Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos sky­rius

REKLAMA

Sky­rius Pe­da­go­gai (2009–2011 m.) LDV (2009–2011 m.) Pe­da­go­gai (per 2012 m. 8 mėn.) LDV (per 2012 m. 8 mėn.)

Šiau­liai 463 232 171 67

Ak­me­nė 41 34 10 2

Jo­niš­kis 45 41 23 20

Kel­mė 48 35 32 9

Pak­ruo­jis 44 46 22 4

Rad­vi­liš­kis 93 47 20 13

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos inf.

Marina VISOCKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų