REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau greitai skambutis pakvies mokinius rugsėjo pirmąją į mokyklas. Mokyklų aplinka sveikatos saugos reikalavimų užtikrinimas turi neabejotiną reikšmę vaikų sveikatos išsaugojimui ir stiprinimui.

REKLAMA
REKLAMA

Parengiant mokyklas naujiems mokslo metams būtina vadovautis Lietuvos higienos normos HN 21:2010 „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai “ nuostatomis (Žin.,2010,Nr.14–678).

REKLAMA

Mokyklos patalpų higiena

Mokyklų vadovai turėtų pasitikrinti ar nesibaigia leidimų–higienos pasų galiojimo laikas ir likus mėnesiui, kreiptis dėl naujo šio dokumento išdavimo. Higienos norma reglamentuoja , kad mokyklos patalpose ir sklype gali būti vykdoma tik su mokinių ugdymu susijusi veikla, taip pat kultūrinis ir neformalusis bendruomenės švietimas. Judriojo radijo ryšio sistemų bazinės stotys ar jų dalis draudžiama įrengti ant mokyklos pastato stogo.

REKLAMA
REKLAMA

Labai svarbu naujiems mokslo metams paruošti mokyklų stadionus su universaliomis aikštelėmis komandinėms sporto šakoms – krepšiniui, tinkliniui, sportiniams žaidimams. Bėgimo takai turi būti padengti saugia danga, o įrenginiai naudojami sportiniams užsiėmimams turi būti patikimai sutvirtinti, techniškai tvarkingi ir išdėstyti saugiu atstumu, kad nekeltų pavojaus mokinių sveikatai ir gyvybei. Skatinimas sportuoti, aktyviai dalyvauti kūno kultūros pamokose turi neabejotinos teigiamos reikšmės mokinių sveikatai.

Jeigu mokykloje organizuojamas ikimokyklinis ar priešmokyklinis ugdymas, vaiko priežiūros sąlygos turi atitikti Lietuvos higienos normos HN 75 :2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar)priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai svarbu, kad mokykliniai stalai ir kėdės atitiktų mokinių ūgį. Jau dauguma mokyklų turi įsigiję reguliuojamo dydžio suolus, todėl juos galima taikyti mokinių ūgiui. Sėdėjimas mokinių ūgį atitinkančiuose suoluose yra viena iš profilaktinių priemonių taisyklingos laikysenos išsaugojimui. Tėveliai namuose irgi turėtų įrengti vaikui darbo vietą su jo ūgį atitinkančiais baldais, įrengti pakankamą dirbtinį apšvietimą su bendruoju ir vietiniu apšvietimu, naudojant stalinę lempą.

Mokymo klasėse ir kabinetuose turi būti įrengtos žaliuzės (užuolaidos), apsaugančios nuo tiesioginių saulės spindulių, o dirbtinis apšvietimas klasėse turi būti ne mažesnis kaip 300 liuksų, o technologijos kabinetuose ne mažesnis kaip 400 liuksų.

REKLAMA

Langų stiklai ir šviestuvai turi būti švarūs ir valomi pagal reikmes. Asmens higienos palaikymui  visose prausyklose, esančiose prie valgyklos, tualetuose, sveikatos ir technologijos kabinetuose turi būti tiekimas šaltas ir karštas vanduo. Iš karšto vandens čiaupo ištekančio  vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50○ C ir ne aukštesnė kaip 60○ C.  Jeigu karšto vandens temperatūra yra žemesnė, susidaro palankios sąlygos legionelių bakterijoms daugintis, kurios gali sukelti sveikatos sutrikimus.

Reikalavimai ugdymo procesui

Mokinių ugdymo procesas turi atitikti sveikatos saugos reikalavimus:

I–IV klasėse per dieną negali būti daugiau kaip 5 pamokos, o V–XII klasėse per dieną negali būti daugiau kaip 7 pamokos. Pertraukų trukmė turi būti ne trumpesnė kaip 10 min.

REKLAMA

Būtina viena ilgoji 30 min. pertrauka arba dvi pertraukos po 20 min., skirtos pietums.

Mokyklose turi būti pirmosios pagalbos rinkiniai, kurie turi būti lengvai pasiekiami užsiėmimų mokykloje metu. Mokiniai iki rugsėjo 15 d. turi pasitikrinti sveikatą ir mokyklos vadovo įgaliotam asmeniui turi pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą. Pagal vaiko sveikatos  duomenis ir gydytojo rekomendacijas jam bus parenkama vieta klasėje, suolo dydis. Jeigu vaikas turi virškinamojo trakto susirgimą, jam bus rekomenduojamas tausojantis maitinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokinių maitinimo organizavimas

Mokykloje turi būti sudarytos sąlygos mokiniams pavalgyti šilto maisto. Pagal mokinių maitinimo organizavimo tvarką, valgiaraščiai sudaromi 20 dienų laikotarpiui, atsižvelgiant į mokinių amžių ir suderinami su Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriumi (tel.8 347 51648).

Valgykloje valgiaraščiai turi būti skelbiami matomoje vietoje, kartu pateikiama sveikos mitybos piramidė ar kita sveiką mitybą skatinanti informacija. Taip pat mokykloje turi būti sudarytos higieniškos sąlygos atsigerti geriamojo vandens.

REKLAMA

Mokyklos turėtų dalyvauti pieno produktų vartojimo vaikų ugdymo ir švietimo įstaigose programoje „Pienas vaikams“  ir vaisių vartojimo skatinimo programoje.

Primename, kad parengta nauja Maisto pasirinkimo piramidė. Nauja maisto pasirinkimo piramidė pakeitė seną, kuri parengta daugiau nei prieš 10 metų, nes sena piramidė neatitiko šiuolaikinės mitybos reikalavimų, nes neįvertinta tai, kad šio laikmečio žmonės mažiau juda.

Naujoje maisto pasirinkimo piramidėje svarbiausia vieta skiriama daržovėms, vaisiams ir grūdų produktams, kurie turėtų sudaryti didžiausią maisto raciono dalį. Kartu akcentuojama, kad per dieną reikėtų išgerti mažiausiai 8 stiklines vandens. Antrajame piramidės aukšte – mėsos ir pieno produktai, aliejus bei riešutai. Šiuos produktus galima vartoti kasdien, bet saikingai. Piramidės viršūnėje – saldainiai, sviestas, pyragaičiai, cukrus ir druska. Jų reikėtų vartoti retai ir mažais kiekiais.

REKLAMA

Druskos lietuviai vartoja per daug. Prie piramidės pridėta rekomendacija , kad per dieną suaugusieji turėtų aktyviai judėti mažiausiai pusvalandį, o vaikai –valandą.

Sveikos ir saugios sąlygos mokykloje padės mokiniams išvengti sveikatos rizikos veiksnių, geriau jaustis ir būti sveikesniais.

Ona Šulcienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų