• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rajono darželinukai ir mokiniai maitinami geresnėmis sąlygomis nei miestiečiai. Tokią išvadą padarė tikrinimą Panevėžio rajono mokyklose ir darželiuose atlikę ir tik kelias pastabas turėję higienistai.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš svaresnių priekaištų buvo tas, kad trijuose rajono mokyklų skyriuose vaikai per pietus tenkinasi sumuštiniais, užuot gavę šilto maisto.

REKLAMA

Patikrinimui, kokiomis sąlygomis ir kokį maistą valgo rajono mokiniai ir darželinukai, Panevėžio apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus specialistai skyrė mėnesį. Norėdami pamatyti realią situaciją, tikrintojai įstaigose lankėsi iš anksto neperspėję.

„Likome patenkinti ir materialine baze, ir vaikams tiekiamu maistu, – apibūdino Maisto skyriaus vedėja Violeta Krivickienė. – Miesto mokyklose ir darželiuose problemų aptinkame gerokai daugiau. Neremontuotų ir higienos normų neatitinkančių įstaigų mieste daugiau.“

REKLAMA
REKLAMA

Per patikrinimų maratoną priekaištų higienistai turėjo tik vienai – Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos auklėtinius maitinančiai A.Kačinsko įmonei.

Tikrintojai aptiko, kad pietums patiektos mažesnės porcijos, nei numatyta sveikatos specialistų patvirtintose normose, savavališkai pakeistas valgiaraštis, patiekalo receptūra.

„Turėjome priekaištų ir dėl inventoriaus laikymo“, – pažymėjo V.Krivickienė. Išgirdę pasižadėjimus padėtį ištaisyti ir pažeidimų nebekartoti, higienos specialistai mokinius maitinančius verslininkus sudrausmino 100 litų bauda. Tikrintojų aplankytuose vaikų darželiuose pažeidimų nebuvo rasta.



Sumuštinių nepateisina

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aštuoniose rajono mokyklose nėra sąlygų ir ekonomiškai neapsimoka gaminti maisto, todėl karšti patiekalai atvežami jau paruošti.

„Maloniai nustebino, kad maistas atvežamas sklandžiai, pažeidimų neaptikome, – sakė Maisto skyriaus vedėja. – Iš patirties žinome, kaip nelengva organizuoti šį procesą.“

Kaip rimtesnis trūkumas įvardijama tai, kad trijose rajono mokyklose vaikai negauna šilto maisto – maitinami sumuštiniais su arbata. Tokiais pietumis tenkinasi Smilgių vidurinės mokyklos Gustonių ir Pašuojo skyrių bei Berčiūnų pagrindinės mokyklos Berniūnų skyriaus vaikai.

REKLAMA

Sumuštinius, pasak V.Krivickienės, sutepa mokytojos iš parduotuvėje pirktų produktų. Sumuštinius pietums gaudavo ir Raguvos gimnazijos Šilų skyriaus mokiniai, tačiau dabar ši problema išspręsta ir mokiniai valgo iš pusfabrikačių pagamintus pietus.

„Sumuštiniai neatstoja šilto maisto. Jis pasisavinamas daug geriau nei šalti sumuštiniai su arbata ar iš indelio suvalgytas jogurtas, todėl tokio mokinių maitinimo toleruoti negalime, – pabrėžė V.Krivickienė. – Rajono Savivaldybei pranešėme, kad padėtį reikia keisti.“

REKLAMA

Šiuo atveju baudos neskirta. Pasak Maisto skyriaus vedėjos, baudą verta skirti tada, kai ji gali turėti realios naudos, kai higienos normos pažeidžiamos tyčia ar per aplaidumą.

„Šis atvejis ne toks: išsiaiškinome, kad tose mokyklėlėse mokosi tik po kelis vaikus, tad tikriausiai sudėtinga rasti norinčiųjų jiems vežti maistą“, – situaciją apibūdino V.Krivickienė.

Ji pritaria rajone pasirinktai maitinimo krypčiai – vaikams siūlyti vietinių ūkininkų augintas daržoves.

„Jos tikrai šviežesnės ir vertingesnės nei ilgokai pabuvusios sandėliuose, – sakė Maisto skyriaus vedėja. – Nepasiseks tik su pienu. Idėjų, kad vaikai galėtų gerti iš vietinių ūkių tiekiamą pieną, esame girdėję, tačiau jį privalu atvežti tik pasterizuotą, o to kol kas nedaro nė vienas ūkininkas“.



Per brangu


Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Salvinija Motiejauskienė sutinka, kad mokyklose, kuriose vaikai pietums valgo sumuštinius, nevykdomos Socialinės paramos mokiniams įstatymo nuostatos, tačiau keisti situacijos nėra finansinių galimybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistės, minėtuose mokyklų skyriuose mokinių yra nuo 10 iki 12, didžioji dalis jų gauna nemokamą maitinimą. Būna dienų, kad į mokyklą ateina tik vienas ar du vaikai. „Kilometro kaina dabar yra tokia, kad dėl kelių vaikų vežti maistą į mokyklą ir per dieną tam skirti apie 70 litų nėra galimybių, – neslėpė S.Motiejauskienė. – Nebeduoti lėšų nuspręsta ir todėl, kad nuo rugsėjo šie mokyklų skyriai uždaromi. Negyvename šia diena, turime mokyklų tinklo optimizavimo planą ir juo vadovaujamės.“

Specialistė patikino: tokia situacija nereiškia, kad mažosios mokyk-los paliekamos be dėmesio.

„Sumuštinius iki šiol pietums valgė ir Jotainių pagrindinės mokyklos vaikai, o nuo gegužės pradžios maistas jau priimamas suremontuotoje virtuvėje, – sakė S.Motiejauskienė. – Šiltą maistą gauna ir Nevėžio, ir Daniūnų pradinių mokyklų mokiniai.“



Plačiau skaitykite 2009 m. gegužės 27 d. „Sekundėje“.




Birutė KRONIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų