REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepatenkinti gaunamu atlyginimu gyventojai ieško išeičių. Dažnas pagalvoja apie savarankišką veiklą. Tačiau nerti į ją stačia galva baiminasi dėl galimai mažesnių ir nereguliarių pajamų, taip pat socialinių garantijų – įvairių išmokų ir pensijos senatvėje.

Nepatenkinti gaunamu atlyginimu gyventojai ieško išeičių. Dažnas pagalvoja apie savarankišką veiklą. Tačiau nerti į ją stačia galva baiminasi dėl galimai mažesnių ir nereguliarių pajamų, taip pat socialinių garantijų – įvairių išmokų ir pensijos senatvėje.

REKLAMA

„Sodra“ skaičiuoja, kad dirbantys savarankiškai moka mažiau mokesčių, tačiau įspėja, kad jeigu jų pajamos nesiekia minimalaus atlyginimo, ateityje jų pensija bus nedidelė.

Papildomi darbai ir savarankiška veikla

Portalo tv3.lt skaitytoja Rugilė dalijosi savo planais pradėti savarankišką veiklą.

„Šiuo metu dirbu siuvėja vienoje įmonėje su darbo sutartimi. Tačiau po darbo valandų taisau arba siuvu drabužius pažįstamiems ir draugams. Dažniausiai mano papildomas uždarbis siekia 200–300 eurų per mėnesį.

Draugai ragina pradėti savo veiklą, tikina, kad taip užsidirbsiu daugiau, be to, galėsiu pati planuoti savo darbo dieną. Vis dažniau ėmiau apie tai galvoti ir pati“, – pasakojo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Rugilė tikino, kad bene labiausiai labiausiai bijo bijo atsisakyti įprasto darbo dėl nestabilių pajamų iš jo išėjus.

„Šiuo metu uždirbu beveik 1 tūkst. eurų. Alga pastovi, kiekvieną mėnesį gaunu tiek pat.

Dirbdama savarankiškai, šio stabilumo neteksiu. Jeigu pirmaisiais mėnesiais mano alga neviršys šiuos sumos ar net minimalios algos ribos. Juk mokesčius vis tiek turėsiu mokėti“, – svarstė moteris.

REKLAMA

Taip pat ji baiminosi ir dėl pensijos.

„Žinoma, ji dar toli, bet jeigu mažai uždirbsiu, tada ir mano pensija bus nedidelė. O jeigu dirbdama savarankiškai neuždirbsiu nė minimalios algos, kokią pensiją gausiu? Ir iš viso ar ją gausiu“, – klausė moteris.

Mokesčių moka mažiau

„Sodra“ komentavo, kad žmonės, vykdantys individualią veiklą, yra draudžiami pensijų socialinių draudimu, ligos ir motinystės socialiniu draudimu ir įgyja tokias pat socialines garantijas, kaip ir dirbantys pagal darbo sutartį.

Išmokų ir pensijos dydis esą priklauso nuo to, kokio dydžio įmokos buvo sumokėtos.

„Individualios veiklos tarifai valstybinio socialinio draudimo įmokoms yra tokie patys, kaip ir dirbantiems pagal darbo sutartį. Pensijų draudimui skiriama 8,72 proc. Skiriasi įmokų bazė, tai yra suma, nuo kurios skaičiuojamos įmokos.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal darbo sutartis dirbančių asmenų įmokos mokamos nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio. Pavyzdžiui, jei ant popieriaus žmogus uždirba 1500 eurų, nuo tos sumos ir bus skaičiuojamos įmokos. Tokiu atveju iš apdraustojo išskaičiuojama 292,5 euro VSD ir PSD įmokų“, – skaičiavo „Sodra“.

Anot jos, individualią veiklą vykdančio asmens įmokų bazę sudaro 90 proc. individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų neatėmus VSD ir PSD įmokų.

„Apmokestinamosios pajamas, tai tos pajamos, kurios lieka, kai iš pajamų atimamos išlaidos susijusios su pajamų uždirbimu.

Jeigu individualią veiklą vykdantis žmogus nerenka dokumentų pagrindžiančių jo išlaidas, tuomet sąnaudomis gali laikyti 30 proc. pajamų. Pavyzdžiui, žmogus suteikė paslaugas ir išrašė sąskaitą 1500 eurų sumai. Pritaikius 30 proc. sąnaudų, apmokestinamosios pajamos yra 1050 eurų. Kadangi „Sodros“ įmokų bazė – 90 proc. nuo apmokestinamųjų pajamų, įmokos bus skaičiuojamos nuo 945 eurų sumos. Individualią veiklą vykdantis žmogus sumokės 184,28 euro VSD ir PSD įmokų“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Sodros“, nors ir pagal darbo sutartį dirbančio, ir individualią veiklą vykdančio žmogaus pajamos „ant popieriaus“ vienodos, jie sumoka skirtingo dydžio įmokas.

Pensiją lemia sumokėtos įmokos

„Sodra“ atkreipė dėmesį, kad pensijos dydį lemia sukauptas stažas ir apskaitos vienetai.

„Vieni stažo metai įgyjami, jeigu per metus sumokama socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei nuo 12 minimalių mėnesio algų (MMA). Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo, bet daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima.

Vienas apskaitos vienetas įgyjamas, jei per metus sumokama pensijų draudimo įmokų ne mažiau nei nuo 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga apskaitos vieneto dalis. Per metus galima įgyti daugiausia 5 apskaitos vienetų“, – pasakojo „Sodra“.

REKLAMA

Taigi jeigu žmogus, dirbantis sus individualia veikla, uždirbs mažiau nei MMA, sukaups mažiau stažo, gaus mažiau apskaitos taškų, todėl jo pensija gali būti mažesnė.

„Kai žmogus – kiekvienas individualiai – per visą gyvenimą sukaupia atitinkamą stažą ir taškus, pensijos dydis apskaičiuojamas pagal tam tikrą formulę, atsižvelgiant į tai, koks yra bazinės pensijos rodiklis ir apskaitos vieneto vertė tais metais, kai žmogus išeina į pensiją“, – komentavo „Sodra“.

Pačių mažiausių pensijų gavėjams yra mokamos pensijų priemokos. Jas gauna socialinio draudimo senatvės pensijų ir netekto darbingumo pensijų gavėjai netekę 60 ir daugiau procentų darbingumo. Turinčiųjų būtinąjį stažą visų gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis. Šiais metais šis dydis siekia 446 eurus.

REKLAMA

Jei žmogus yra įgijęs būtinąjį stažą pensijai skirti, jam mokamas skirtumas tarp 446 eurus ir jo gaunamos pensijos sumos. Jei žmogus yra įgijęs minimalų stažą, bet neturi būtinojo stažo, jam apskaičiuojama proporcingai mažesnė priemokos dalis.

Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, mažiausia senatvės pensija siekia 400 eurų Todėl toks žmogus gauna priemoką iki 446 eurų, tai yra 46 eurus.

nieko jus ateityje negausit, ne isnakstines, ne kazkokios kitos pensijos viska isvoge seniai ir toliau vagia,apgaudineja zmones vidury baltos dienos sioje bauduvos rsp.. Ka ten raso vidutine 600e virs pensija,tai pasakos dauguma gauna tarp 350 - 450e. Kaip ir atlyginimai,tai ne alga o pasalpa.. Popieriuje 924e i rankas 709e.. Atlyginimai ir pensijos, vos ne maziausi tarp ES saliu, o kainos visko kosmines ir jau, lenkia europines. Varo kasdien propaganda ir , dar labiau skurdina zmones si vagiu ir banditu gauja..
Jokio pasitikejimo, ka pats pasirupinsi ta ir turesi senatvej
Kvailesnio rašinėlio nesu skaitęs
Kvailesnio rašinėlio nesu skaitęs
Jei kas nors pasitiki, kad Sodra jiems užtikrins ką nors senatvėje, tai jie nepagydomi. Jau daugiau nei 30 metų Lietuva laisva nuo komunistinių paistalų, bet dar daug žmonių, labai daug, vis tebemano, kad jiems gerą gyvenimą turi duoti valstybė ar kokia nors jos įsteigta kontora Sodra. Štai kaip lietuvius sugadino 50 metų buvimas sovietiniame durnyne. Žmonės, supraskite jūs pagaliau, kad niekas, išskyrus jus pačius, jums orios senatvės neužtikrins - nei Seimas, nei Vyriausybė anei 10 prezidentų, o jau juo labiau kokia nors Sodra ar Blinkevičiūtės partkomas. Eikite dirbti, dirbkite daug - ir užsidirbsite ne tik šiandienai, bet ir oriai senatvei. Mokykitės šiuolaikinių profesijų, investuokite į savo išsilavinimą, kad tai leistų jums uždirbti daug arba įkurti savo verslus. Niekada neklausykite patarimų tų žmonių, kurie patys nieko nėra sukūrę, patys neuždirba daug, o ypač Seimo narių, kitų politikierių, kurie be valdiškų pinigų ėmimo apie nieką daugiau ir neišmano, kurie savo subinės nuo protingos galvos neskiria
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų