REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dainininkai Vilius ir Violeta Tarasovai antradienį dalyvavo mitinge prie Seimo prieš naujus sprendimus dėl nepasiskiepijusių nuo koronaviruso žmonių veiklos ribojimo. V. Tarasovas teigia priėmęs sprendimą dalyvauti, nes nepritaria Vyriausybės sprendimams pandemijos valdymui. 

Dainininkai Vilius ir Violeta Tarasovai antradienį dalyvavo mitinge prie Seimo prieš naujus sprendimus dėl nepasiskiepijusių nuo koronaviruso žmonių veiklos ribojimo. V. Tarasovas teigia priėmęs sprendimą dalyvauti, nes nepritaria Vyriausybės sprendimams pandemijos valdymui. 

REKLAMA

V. Tarasovas teigia, iš Klaipėdos į Vilnių kelias valandas važiavęs protestuoti už žmogaus teisę rinktis. Vyras tikina, pats nesantis prieš skiepus apskritai – abejonių jam kelia būtent skiepas nuo koronaviruso. Vilius dabartinės valdžios veiksmus net lygina su praeityje vykusiais skaudžiais istoriniais įvykiais: 

„Dalyvauju, nes yra priverstinis skiepijimas. Nebėra teisės apsispręsti pačiam, ar noriu, ar nenoriu intervencijos. Ką, kitą dieną pasakius, kad reikia šokti nuo stogo, šoksime? 

REKLAMA
REKLAMA

Aš nesu antivakseris, turiu krūvą skiepų. Šitas skiepas man atrodo neištirtas, jo tyrimai juk bus baigti tik 2022-2023 metais. Ką jau kalbėti apie vaikų skiepijimą – ir taip gimstamumo nebėra Lietuvoje, ir dar pradėsime vaikus skiepyti neaišku kuo. 

REKLAMA

Sukurtas galimybių pasas kažkoks. Visus metus sėdėjom namuose, laikėmės karantino, ir staiga su mumis pradeda elgtis kaip su raupsuotais. Gal miestus dalinkime per pusę? Į kokius laikus grįžtame – segregacija žmonių. Tas pats, kas buvo antro pasaulinio karo metais buvo žydų getai. Kokia mes demokratija, jei vyksta tokie dalykai?“, – svarsto V. Tarasovas 

Pasak V. Tarasovo, už skiepijimą pasisakanti visuomenės dalis perlenkia lazdą – vyras teigia, jog tai ši debatų pusė priešina visuomenę ir rašo bjauriausius komentarus. Vilius kalbėdamas pamini ir žymius kolegas, iš kurių sulaukė kritikos už dalyvavimą proteste:

REKLAMA
REKLAMA

„Lėktuvas virš mūsų praskrido, klausiantis, ar pasiskiepijome. Kam priešinti visuomenę? Aš nei vieno blogo įrašo neparašiau. Ar skiepijausi ar ne – nei viename įraše nerašiau ir nerašysiu. Kodėl man turi kažkas kažką sakyti? 

Man svarbi demokratija, kurioje kiekvienas gali turėti savo nuomonę. O kaip jie kalba?  Pasižiūrėkite, kokie komentarai. Kur jų, šitų išprususių žmonių, demokratija? Jei mane Mackevičius išmeta iš draugų... Ir sudie! Keiksmažodžiai ant keiksmažodžių. Kokie čia žmonės, kokia čia Lietuva? 

Jie blogiausius komentarus rašo. Tie, kurie nesiskiepiję, nepyksta ant tų, kurie skiepijasi. O vat šitie nurodinėja. Pasiklausai ir atrodo, kad sužvėrėjo žmonės. O platina virusą tai ir tie ir tie. Man baisu, kad tokie žmonės atrodo išprusę, bet su tokia retorika. Lygiai taip pat ir valdžia – gąsdina, priešina. Ne veltui yra posakis „skaldyk ir valdyk“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtų su kita retorika atėję, paremta mokslu, visai kitaip galėtume kalbėtis. Bet ne, jie gi išprusę, su aukštu IQ, jiems nereikia to. Aš esu prieš žmonių priešinimą. Kiti lygina „o tai ar gali girtas už mašinos vairo sėsti“. Kas per palyginimai? Aš juk nesakau, kad žemė plokščia“, – tikina V. Tarasovas.

Vakcinose nėra nei čipų, nei abortų liekanų

Naujienų portalas tv3.lt pirmena, kad vienas dažniausiai pasitaikančių mitų – kad vakcinuojant siekiama čipuoti žmones. Profesorės manymu, tai yra aukščiausio lygio absurdas ir į viešąją erdvę paleistas juokais, siekiant pažiūrėti, kiek žmonių tuo patikės.

A. Žvirblienės manymu, jei skiepuose būtų čipai, kurie vakcinuojant būtų įleidžiami po žmogaus oda, nebūtų reikėję laukti COVID-19 vakcinos – juk tai būtų galima daryti per kitus skiepus, pavyzdžiui,  nuo erkinio encefalito ar gripo.

REKLAMA

„Tai yra labiausiai nieko bendro su tikrove neturintis mitas. Tai yra tokio lygio absurdas, kad man kartais atrodo, kad jis yra visiškai dėl juoko sugalvotas, paleistas į visuomenę ir kažkas iš to juokiasi“,  – komentavo profesorė.

Kitas dažnai sutinkamas mitas, jog vakcinose yra beždžionių arba abortų ląstelių liekanų. RNR vakcinos, tokios kaip „Pfizer“/BioNTech“ ar „Moderna“, neturi nieko bendro nei su gyvūnų, nei su žmonių ląstelėmis, tad jų ten tikrai nerasite. Tokiose vakcinose naudojamos dirbtinės, sintetinės RNR molekulės. Ten virusas nekultyvuojamas ir jokios – nei gyvūnų, nei žmogaus – ląstelės jų gamyboje nenaudojamos.

REKLAMA

Vakcinų gamybos procese ląstelės naudojamos tik tada, kai virusas yra auginamas, nes pats autonomiškai augti negali. Tokiame procese naudojamos ląstelių linijos, kurios gali būti žmogiškos kilmės, tačiau yra išvestos prieš maždaug pusę amžiaus ir laikomos laboratorijose.

„AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“ vakcinose naudojami adenovirusai, kurie turi įterptą koronaviruso geną. Tam, kad jie būtų padauginti ir tinkami naudoti, yra auginami ląstelių kultūrose, kurios gali būti ir žmogaus ląstelės, tačiau virusas ląstelių kultūrose išauginamas ir vėliau išgryninamas, taip vakcinoje paliekant tik patį virusą.

„Ląstelės vakcinų kūrime naudojamos tam, kad būtų galima virusą padauginti ir paskui išgryninti, tačiau tai nereiškia, kad vakcinose galima rasti tų ląstelių“, – pasakojo A. Žvirblienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei kur nors perskaitėte, kad vakcina nuo COVID-19 sukels nevaisingumą, galite nurimti – tai neturi nieko bendro. Šis mitas grindžiamas tuo, jog placentos ląstelėse esantis sincitinas struktūriškai yra panašus su SARS-CoV-2 spyglio baltymu, į kurį ir taikosi vakcinos. Tai yra skirtingi baltymai ir moksliškai nėra įrodyta, jog vakcinos galėtų sukelti nevaisingumą.

„Jei būtų tokia rizika, tai persirgta COVID-19 liga taip pat turėtų sukelti nevaisingumą“, – teigė A. Žvirblienė.

Veiksmingumas nepriklauso nuo sukūrimo laiko

Dažnai nepasitikėjimas COVID-19 vakcinomis kyla dėl to, jog jos sukurtos ypač greitai. Tačiau, A. Žvirblienės teigimu, vakcinos sukurtos greitai, nes į tai investuota daug pastangų ir lėšų, o tai ir lėmė greitą vakcinų pasirodymą.

REKLAMA

Tiesa, kūrimo procesai buvo pagreitinti, tačiau nei vienas etapas nebuvo praleistas – vakcinos išbandytos su gyvūnais, vėliau atlikti klinikiniai tyrimai su keliasdešimčia tūkstančių žmonių ir tada vakcinos įregistruotos. Todėl bijoti nereikėtų – nors vakcina sukurta greitai, jos efektyvumas yra patikrintas.

„Jeigu būtų kilę abejonių dėl vakcinų veiksmingumo ir saugumo, jos nebūtų užregistruotos“, – vakcinų veiksmingumą komentavo profesorė. Pasipiktinimą bei nepasitikėjimą vakcinomis kelia ir faktas, jog po skiepų veido kaukės visiškai atsisakyti dar nebus galima. Tačiau vakcina garantuoja ne galimybę nenešioti kaukės, o padeda išvengti sunkaus sirgimo COVID-19, jo komplikacijų ir mirties.

REKLAMA

Profesorės teigimu, vakcina – žymiai saugesnė alternatyva nei persirgimas koronavirusu, nes nežinoma, kas susirgti sunkiai, o kam virusas baigsis mirtimi. Todėl kaukės po skiepo nusimesti negalėsite, bet kuo daugiau žmonių bus pasiskiepiję, tuo laisviau galėsime kvėpuoti, bendrauti ir keliauti.

Mitai su politikos prieskoniu

Pasitaiko ir, rodos, visai nekaltų mitų apie vakcinas. Vienas tokių – priverstinė vakcinacija nuo koronaviruso. Galite nusiraminti – jūsų niekas priverstinai neskiepys ir to jokiuose planuose nenumatoma. Tiesa, nors tokių planų nėra, šis mitas plačiai eskaluojamas, neva kiekvienas bus skiepijamas per prievartą, prieš žmogaus valią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jokia šalis neplanuoja taip daryti, tačiau tokie mitai vis tiek atkakliai yra skleidžiami“, – apie priverstinės vakcinacijos baimę kalbėjo profesorė. Tiesa, kartais mitai, susiję su skiepais, slepia ir politinę potekstę. Tiek JAV, tiek Europa kuria vakcinas nuo netikėtai užpuolusio viruso, tačiau kartais pasirodo tik rusiškos vakcinos propagavimas.

Tokiu atveju, pasak A. Žvirblienės, net nereikia ieškoti, kas tokį mitą paskleidė, nes jis – visai prieš akis.  Tokiu būdu bandoma sumenkinti kitų šalių vakcinas ir kelti nepasitikėjimą, tačiau nereikėtų maišyti politikos su medicina – vakcinų efektyvumą lemia ne kilmės šalis, o atlikti efektyvumo bandymai.

„Nereikia toli ieškoti, iš kur toks mitas atsiranda, nes jis yra tiesiog akivaizdžiai skleidžiamas iš būtent tos pusės, kuri nori kitas vakcinas sumenkinti, pasėti abejones jomis“, – pasakojo A. Žvirblienė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų