REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma šalyje veikiančių pensijų ir investicinių fondų smarkiai smunka. Bendras nuvertėjimas skaičiuojamas milijonais litų, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Per pastarąjį mėnesį į pensijų fondus bei investicinius fondus „įmerkti“ pinigai stabiliai tirpsta. Dažnas fondas šią savaitę atsidūrė giliausioje duobėje per pastaruosius dvejus metus.

REKLAMA

Labiausiai nusvilo investicijos į Rytus

Dar prieš metus Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) šalys atrodė bene patraukliausias regionas investicijoms. Tačiau dabar viskas apsivertė aukštyn kojom - dešimtys procentų pelno virto dešimtimis procentų nuostolio.

Su NVS akcijų rinka susietų fondų rodikliai dar šių metų pradžioje buvo, palyginti su kitais fondais, įspūdingi. Tačiau dabar, palyginti su metų pradžios duomenimis, šie fondai nuvertėjo dešimtimis procentų - iki 40 proc. ar net daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Neką geriau atrodo ir saugesnėmis laikomos investicijos į Šiaurės šalių akcijų rinkas. Nors jų smukimas nebuvo toks drastiškas kaip su NVS ar besivystančių šalių rinkomis susietų investicinių produktų, jie nuo metų pradžios nuvertėjo iki maždaug 30 proc.

Konservatyvūs obligacijų fondai daugiausiai išlieka pelningi, tačiau jų pelningumas krito, kai kurių - perpus ar daugiau. Pensijų fondų gretose geriausiai laikosi konservatyvieji - jų vertė, nors nedaug, gana stabiliai auga. Tuo tarpu vidutinės ir aukštos rizikos pensijų fondai, kaip ir investiciniai fondai, demonstruoja prasčiausius rezultatus pastaraisiais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suaktyvėjo migracija

„NVS pastaruoju metu krito sparčiausiai, bet ją „pralenkti“ gali kitos besivystančios rinkos, pvz., Kinija, Pietryčių Azija“, - „Respublikai“ sakė „SEB investicijų valdymo“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Marijus Kalesinskas.

Pasak jo, akcijų rinkų nuosmukis sukėlė gana aktyvią migraciją tarp fondų - vis daugiau investuotojų perbėga į mažesnės rizikos produktus. „Konservatyvūs investiciniai ir pensijų fondai paprastai iš prastos padėties akcijų rinkose net išlošia. Investuotojai bėga iš rizikingų instrumentų, bet nepavadinčiau to tendencija. Pensijų fonduose judėjimas vyksta pasyviau, žmonės neskuba šokinėti, o investiciniuose fonduose migruojama aktyviau“, - aiškino M.Kalesinskas.

REKLAMA

Pelno tikimybė artima nuliui

Pašnekovo teigimu, šie metai investuotojams yra kaip reta nepalankūs, ir tikimybė, kad rizikingesni investiciniai produktai šiuos metus baigs pelningai ar bent su minimaliais nuostoliais, yra tikrai nedidelė.

„Šiemet sėkmingomis galima pavadinti konservatyvias investicijas: obligacijų fondus ir alternatyvių investicijų fondus. Rizikingesniems fondams šiuos metus bus labai sunku baigti su teigiamu rezultatu“, - reziumavo M.Kalesinskas.

Komentaras

Vilija Nausėdaitė

Vertybinių popierių komisijos pirmininkė

Tikrai nesidžiaugiame dėl tokių rezultatų, bet galime pasiguosti bent tuo, kad tai vyksta visame pasaulyje, nesame išskirtiniai. Be to, daug didesnis nerimas būtų tada, jei tų pinigų, kaupiamų pensijų fonduose, reiktų jau šiandien, o to nėra. Reiktų prisiminti, kad pensijų kaupimas - ilgalaikis investavimas ir investuojama yra periodiškai, o periodinis investavimas amortizuoja duobes, ilguoju laikotarpiu svyravimai išsilygina.

REKLAMA

Ši savaitė buvo tikrai juoda, Lietuvoje veikiantys investiciniai fondai, matyt, dėl regioninio artimumo, rinkos pažinimo, nemažai investavo į Rusiją, kitas NVS šalis. Kiek man teko kalbėtis su fondų valdytojais, didelės panikos nėra. Galima tik pridurti, kad rinkos krinta jau metus, investuotojai galbūt jau išsiugdė tam tikrą atsparumą. Bet galima prognozuoti, kad investicinių fondų populiarumas sumažės, dalis investuotojų gali tiesiog kurį laiką bijoti investuoti. Istoriškai po tokių rinkos nuosmukių investicinių paslaugų populiarumas sumažėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai gali nukentėti tie, kas investavo į fondus, jei jie išsigrynins savo nuostolius.

Pesimistinis vertybinių popierių rinkos ateities scenarijus: atsigavimo gali tekti laukti ilgai, per tą laiką investuotojai nieko neuždirbs arba patirs nuostolių, tai dalį žmonių apskritai atgrasys nuo investavimo. Žvelgiant iš optimistinės pusės: tai pamokos, kurias išmoksime ir patirsime savo kailiu.

Šarūnas Černiauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų