REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trys labdaros organizacijos, kurių laivai vykdo migrantų gelbėjimo operacijas Viduržemio jūros centrinėje dalyje, trečiadienį paragino Europos Sąjungą atnaujinti paieškos ir gelbėjimo veiklą, pabrėždamos, kad nebesusitvarko su darbu, ir įspėdamos, jog žus dar daugiau žmonių.

Trys labdaros organizacijos, kurių laivai vykdo migrantų gelbėjimo operacijas Viduržemio jūros centrinėje dalyje, trečiadienį paragino Europos Sąjungą atnaujinti paieškos ir gelbėjimo veiklą, pabrėždamos, kad nebesusitvarko su darbu, ir įspėdamos, jog žus dar daugiau žmonių.

REKLAMA

„SOS Mediterranee“, „Gydytojai be sienų“ (Medecins Sans Frontieres, MSF) ir „Sea-Watch“ pastarosiomis dienomis išgelbėjo daugiau kaip tūkstantį žmonių, įstrigusių nesandariose, perpildytose valtyse tarp Šiaurės Afrikos ir Italijos.

Bendrame pareiškime organizacijos reikalauja, kad „ES valstybės narės ir asocijuotosios šalys parūpintų laivų tinkamai.., iniciatyviai paieškai ir gelbėjimui Viduržemio jūros centrinėje dalyje ir užtikrintų greitą ir tinkamą reagavimą į visus nelaimės signalus, taip pat užtikrintų aiškų išgyvenusiųjų išlaipinimo mechanizmą“.

2020 metais ES nutraukė kontroversišką kovos su neteisėtu žmonių gabenimu operaciją Viduržemio jūroje, pakeisdama ją operacija „Irini“, skirta užtikrinti, kad būtų laikomasi Jungtinių Tautų ginklų embargo Libijai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo to laiko migrantų gelbėjimas patikėtas atskiroms valstybėms, tačiau nevyriausybinės organizacijos skundžiasi, kad šalys ignoruoja nelaimės signalus arba net bendradarbiauja su Libijos valdžios institucijomis, kad migrantai būtų išsiųsti atgal.

REKLAMA

Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) duomenimis, per Viduržemio jūros centrinę dalį eina pražūtingiausias migracijos maršrutas pasaulyje – nuo 2014 metų ten žuvo ar dingo beveik 20 tūkst. žmonių.

MSF laivas „Geo Barents“ šiuo metu plukdo 659 žmones, įskaitant daugiau kaip 150 nepilnamečių, tačiau nepaisant prašymų Italijai ir Maltai jam kol kas nesuteiktas leidimas prisišvartuoti kuriame nors uoste, kad galėtų išlaipinti migrantus.

Sekmadienį iš „SOS Mediterranee“ laivo „Ocean Viking“ Italijos Salerno uoste buvo išlaipinti 387 žmonės. Šeštadienį, po kelias dienas trukusio laukimo, iš laivo „Sea-Watch 3“ Taranto uoste buvo išlaipinti 438 migrantai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais Italija jau užregistravo daugiau kaip 42 tūkst. migrantų išlaipinimo atvejų – pernai per tą patį laikotarpį jų buvo beveik 30 tūkstančių.

Tačiau šalyje vis pasigirsta raginimų imtis griežtesnių veiksmų migrantų srautui pažaboti, ypač iš dešiniųjų partijų, kurioms prognozuojama pergalė rugsėjo 25 dieną vyksiančiuose rinkimuose.

Matteo Salvini (Matėjas Salvinis), kraštutinių dešiniųjų antiimigracinės partijos „Lyga“ lyderis, ketvirtadienį turėtų apsilankyti nedidelėje Lampedūzos saloje, į kurią atplaukia daugelis laivelių su migrantais.

Nevyriausybinės organizacijos kaltinamos tuo, kad rūpindamosi migrantų gelbėjimu Viduržemio jūroje jos tik skatina migrantus leistis į pavojingą kelionę. Pačios organizacijos su tuo nesutinka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labdaros organizacijos, įskaitant MSF, Italijoje už savo veiklą buvo persekiojamos baudžiamąja tvarka, o jų laivai dažnai sulaikomi už saugos taisyklių pažeidimus.

Šią savaitę Europos Teisingumo Teismas byloje, susijusioje su organizacija „Sea-Watch“, nusprendė, kad humanitarinės pagalbos laivai negali būti sulaikomi uostuose už tai, kad plukdo daugiau žmonių nei numatyta, akcentuodamas pareigą padėti jūroje nelaimės ištiktiems žmonėms.

Vokietijoje įsikūrusi organizacija sveikino šį sprendimą ir sakė: „Tai reiškia, kad ateityje laivai ir toliau galės daryti tai, ką moka geriausiai – gelbėti žmones“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų