REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Migrantų stovykla Graikijoje (nuotr. SCANPIX)

Baimės, susijusios su Europos Sąjungos finansuojamomis stovyklomis Graikijos Egėjo jūros salose prisideda prie prieglobsčio prašytojų psichinės sveikatos būklės, o kai kurie jų jau bėga į žemyną, rašoma „EUobserver“.

6

Baimės, susijusios su Europos Sąjungos finansuojamomis stovyklomis Graikijos Egėjo jūros salose prisideda prie prieglobsčio prašytojų psichinės sveikatos būklės, o kai kurie jų jau bėga į žemyną, rašoma „EUobserver“.

REKLAMA

„Jeigu viskas liks, kaip dabar yra, tai aš geriau grįšiu į Afganistaną, kad mane nužudytų talibai“, – pasakojo trijų vaikų tėvas, 39-erių Mohammedas.

Paklaustas, kodėl jis rinktųsi mirti nuo talibų rankų, jis pratrūko, rašoma leidinyje, pažymint, kad tokių atvejų, kaip jo, yra ne vienas.

Lesbo saloje įkurdintoje migrantų stovykloje gyvena 3,5 tūkst. žmonių, apie 60 proc. iš jų – atvykėliai iš Afganistano.

Mavrovouni stovykla buvo įsteigta po gaisro, kuris prieš metus sudegino liūdnai pagarsėjusią, geto tipo stovyklą Moria.

REKLAMA
REKLAMA

Apsupta jūros ir visiškai netoli Turkijos, stovykla aptverta tvoromis iš visų pusių. Ilgainiui ši teritorija pavirto dulkėta statybviete, su keliais šimtais gyvenamųjų konteinerių ir didelių palapinių. Skelbiama, kad elektra ir vanduo bus pajungti tik iki šio mėnesio pabaigos.

REKLAMA

Ilgalaikis graikų planas numato migrantų iškraustymą į nuolatines ES finansuojamas patalpas, o Europos Komisija žada, kad „daugiau nebeliks jokių morijų“.2020-ųjų gruodį, kartu su pažadais atsisakyti tokių laikino apgyvendinimo palapinių miestelių ES išskyrė 121 mln. eurų trims centrams Graikijos salose (Samo, Koso ir Leros) įkurdinti.

Nespėja kurti naujų stovyklų

Visos trys stovyklos turėtų būti užbaigtos įrengti šį mėnesį. Tačiau tik Samo saloje darbai eina į pabaigą, o stovyklos atidarymas suplanuotas rugsėjo 18-ąją.

Tačiau migrantai nenori ten pasilikti, o siekia bet kokia kaina patekti į žemyną.

„Žmonės palieka salą (Samo) ir tai nutiko staiga, – paaiškėjo Tarptautinio gelbėjimo komiteto (TGK) atstovas regione Vagelis Stratis. – Jie nenori keltis į stovyklą, jie keliauja į Atėnus“.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Lesbo saloje statybos dar net neprasidėjo. Mavrovouni stovyklos vienas iš vadovų Dimitris Vafeas „EUobserver“ patvirtino, kad nauja vieta migrantams nebus paruošta iki kitų metų kovo mėnesio.

Tuo pat metu išreiškiamas nuogąstavimas, kad prieglobsčio prašytojai bus palikti už sienų, toli nuo eilinių graikų. Naujoji stovykla yra numatyta pastatyti už 40 kilometrų nuo Mitilėnės,  pagrindinio Lesbo miesto.

Tai iš esmės atspindi nuo 2019-ųjų griežtinamą Graikijos valdžios politiką. Neseniai šalis paskelbė, kad Turkija yra saugi šalis pabėgėliams iš Afganistano, Bangladešo, Pakistano, Somalio ar Sirijos, todėl jie gali būti ten iškeldinami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

COVID-19 pandemijos metu pabėgėliams taip pat tenka susidurti ir su griežtesniais ribojimais negu paprastiems gyventojams.

Stovykloje – psichinės sveikatos krizė

Vietos specialistai perspėja, kad migrantų stovyklose yra tragiška žmonių psichologinė situacija. „Psichologinės sveikatos krizė Lesbo saloje yra humanitarinės nelaimės masto“, – cituojamas TGK vyr. psichologas Mitilėnėje Dukas Protogiros.

„Realiai tai bus sulaikymo centrai, tai bus panašu į getus. Jie neturės jokio ryšio su vietos žmonėmis“, – kritikavo naujų migrantų centrų įrengimą specialistas.

D. Protogiros taip pat atkreipė dėmesį, kad Mavrovouni žmonės patiria didelį stresą, nes nežino, kas jų laukia ateityje.

REKLAMA

Skelbiama, kad po gaisro Moria stovykloje praėjusių metų rugsėji, faktiškai visi joje gyvenę žmonės (96 proc.) susidūrė su depresijos keliamomis problemomis.

Dar 80 proc. turi kitų, alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimo ir socialinės izoliacijos problemų, skelbiama „EUobserver“.

„Ši stovykla mums yra kalėjimas“, – pareiškė 28-erių Zahra Al Aidani iš Irako. Ji piktinosi kartu su vyru gavusi 300 eurų baudą. Anot moters, vienas pareigūnas stovykloje leido jiems išvykti, o jau už kelių metrų nuo pagrindinių vartų jie buvo sustabdyti kitų policininkų. „Tai ne mūsų kaltė“, – aiškino ji.Tačiau kitas stovykloje gyvenantis afganistanietis džiaugėsi Mavrovouni sąlygomis, ypač lyginant su tuo, kas buvo ankstesnėje stovykloje. 29-erių Mustafa Anwari tvirtino, kad pagerėjo saugumas, o gyvenimas tapo „100 proc. lengvesnis“.

Prieglobstį kartu su savo trimis vaikais jis gavo prieš 8 mėnesius. Tačiau iki šiol nesulaukė oficialių dokumentų, todėl liko įkalintas migrantų stovykloje.

Talibams užėmus valdžią Afganistane žmonės dar labiau pergyvena dėl savo tėvynėje likusių giminaičių saugumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų