REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne­to­li pre­ky­bos cent­rų įsi­kū­rę tur­ge­liai klien­tų ne­sto­ko­ja. O pre­kiau­to­jai ne­skai­čiuo­ja dar­bo va­lan­dų – pa­si­tin­ka pir­kė­jus ir anks­ti ry­tą, ir va­ka­re. Miš­ke su­rink­tų avie­čių, švie­žiai spaus­to sū­rio, ką tik nu­skin­tų dar­žo­vių, švie­žio kar­vės ar ož­kos pie­no ga­li­ma įsi­gy­ti iš pir­mų ran­kų. Pir­kė­jai sa­ko tur­ge­liuo­se su­tau­pan­tys.

REKLAMA
REKLAMA

Sa­vo pre­kę gi­ria

Tur­gaus pre­kei­viai ne­ga­li kon­ku­ruo­ti su di­džiu­liais pre­ky­bos cent­rais apy­var­ta ir par­da­vi­mų mas­tais, ta­čiau ga­li pa­si­gir­ti ko­ky­biš­ka pro­duk­ci­ja.

REKLAMA

„Šiau­lių kraš­tas“ ap­lan­kė ke­le­tą Šiau­liuo­se vei­kian­čių tur­ge­lių. Ly­ros gat­vė­je esan­čio­je pre­ky­vie­tė­je su­ti­ko­me Ja­ni­ną Ur­bo­nie­nę. Jau dvi­de­šimt me­tų sa­vo so­do dar­žo­vė­mis pre­kiau­jan­ti dar­ži­nin­kė sa­ko nė kar­to ne­nau­do­ju­si trą­šų. Kai­me, pu­sant­ro hek­ta­ro plo­te, mo­te­ris au­gi­na mor­kų, bul­vių, ko­pūs­tų, svo­gū­nų ir špa­ra­gi­nių pu­pe­lių.

REKLAMA
REKLAMA

„Užau­gin­tas gė­ry­bes val­go ne tik pir­kė­jai, bet ir vi­sa ma­no šei­my­na, jau­čiuo­si at­sa­kin­ga už na­miš­kių ir pir­kė­jų svei­ka­tą, to­dėl ma­no že­mė­je nė­ra jo­kių che­mi­ka­lų“, – už­tik­ri­no par­da­vė­ja.

Lie­po­rių tur­ge­ly­je pre­kiau­jan­ti Liud­vi­ka Bi­lo­tie­nė sa­ko, kad nė­ra ge­res­nės trą­šos už rū­pes­tį. „To­kia iš ma­nęs par­da­vė­ja: ko ne­su­val­gau, at­ne­šu par­duo­ti, juk ne­me­siu lauk“, – pa­sa­ko­jo apie sa­vo pre­ky­bą mo­te­ris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo pat vai­kys­tės Liud­vi­ka ma­ty­da­vo, kaip jos tė­vai vis­ką už­siau­gin­da­vo pa­tys, to­dėl tą pa­tį įskie­pi­jo sa­vo vai­kams ir anū­kams, ku­rie gy­ve­na Ang­li­jo­je.

„Po sa­vai­tės į Lie­tu­vą grįž­ta anū­kai, vie­nam 28, ki­tam 23 me­tai, jau suau­gę vy­rai skam­bi­na ir klau­sia: ba­ba, ar iš­vir­si rūgš­ty­nių sriu­bos?" – pa­sa­ko­jo lau­ki­mu gy­ve­nan­ti mo­čiu­tė.

Mo­te­ris ti­ki­na, kad pre­kiau­da­ma ma­žai už­si­dir­ba, bet jai ma­lo­nu dirb­ti so­de. „Kiek­vie­ną rūgš­ty­nę at­ski­rai nu­plau­nu, iš­ren­ku gra­žiau­sius svo­gū­no laiš­kus. Sa­lo­tas iš­rau­nu tik ei­da­ma pre­kiau­ti. Juk sar­ma­ta par­duo­ti su­vy­tu­sias, pur­vi­nas dar­žo­ves“, – paaiš­ki­no po­nia Liud­vi­ka.

REKLAMA

Ke­lias iki pre­kys­ta­lio

Pre­kei­viai į klau­si­mą, ar sun­ku užau­gin­ti pui­kų der­lių, priuo­gau­ti di­džiu­lį ki­bi­rą miš­ko uo­gų, at­sa­kė – taip, sun­ku. Dau­giau­sia dar­bo au­gi­nant dar­žo­ves – jas ra­vė­ti, o ren­kant uo­gas ten­ka kęs­ti karš­tį ir vabz­džių ant­puo­lius.

Drau­gys­tės gat­vė­je, prie pre­ky­bos cent­ro įsi­kū­ręs mė­ly­nė­mis ir avie­tė­mis pre­kiau­jan­tis Val­das pa­sa­ko­jo, kad per aš­tuo­nias va­lan­das dvie­se su žmo­na su­ren­ka bent po ke­tu­ris lit­rus uo­gų. Jas par­duo­da po 8–10 li­tų už lit­rą. No­rint pri­si­rink­ti pen­kis lit­rus že­muo­gių, ten­ka plu­šė­ti bent dvy­li­ka va­lan­dų.

REKLAMA

Vy­ras sa­ko, kad su­ma­nius pri­si­dė­ti vie­ną ki­tą li­tą prie šei­mos biu­dže­to, ten­ka pa­mirš­ti sa­ve. „Pra­bu­vus vi­są die­ną miš­ke, no­ri­si tik grei­čiau par­duo­ti uo­gas, apie sa­vo reik­mes nė ne­gal­vo­ji“,– pa­sa­ko­jo uo­gau­to­jas.

Vio­le­ta Ka­mie­nė taip pat su­ka­si it bi­tė. Ly­ros gat­vės tur­ge­ly­je ji pre­kiau­ja gry­bais, uo­go­mis ir dar­žo­vė­mis. Ener­gin­ga mo­te­ris ro­do ran­kas: su­rink­ti to­kį der­lių yra la­bai sun­ku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kar­tais už sėk­las su­mo­ku dau­giau nei už­dir­bu par­da­vu­si dar­žo­ves, bet kaž­ką da­ry­ti juk rei­kia“, – sa­kė pre­kiau­to­ja.

Mo­te­ris džiau­gia­si, kad vy­ras ir vai­kai pa­de­da jai bui­ty­je, nes vie­na ne­sus­pė­tų. Mo­te­ris ei­na mie­go­ti dvy­lik­tą va­lan­dą nak­ties, o ket­vir­tą va­lan­dą ry­to jau sku­ba už­siim­ti vie­tą tur­ge­ly­je.

Išs­to­vė­jusi iki šeš­tos va­lan­dos va­ka­ro mo­te­ris grįž­ta na­mo, pa­ruo­šia na­miš­kiams val­gy­ti ir te­ki­na į miš­ką rink­ti mė­ly­nių ir vo­ve­rai­čių.

REKLAMA

Pir­kė­jai ver­ti­na tur­ge­lius

„Dar­žo­ves pre­ky­bos cent­ruo­se per­ku tik žie­mą, kai ne­bė­ra ki­tos išei­ties. Va­sa­rą ir ru­de­nį kas ant­rą die­ną už­su­ku į tur­ge­lį, nors ūki­nin­kų po­mi­do­rai ne­bliz­ga, o agur­kai neiš­si­lai­ko šal­dy­tu­ve dvi sa­vai­tes, bent esu tik­ra, kad val­gau svei­kes­nį pro­duk­tą“, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ pir­kė­ja Ire­na.

Nuo­la­ti­nė tur­ge­lių lan­ky­to­ja Al­do­na Gri­cie­nė tu­ri sa­vo par­da­vė­jus, iš ku­rių nuo­lat per­ka. Mo­te­ris ti­ki­na, kad per­kant tur­gu­je įma­no­ma su­tau­py­ti žy­miai didesnę su­mą nei par­duo­tu­vė­je, nes su ka­si­nin­ke ne­pa­si­de­rė­si.

REKLAMA

„Jei ga­liu, braš­kes per­ku tik iš ūki­nin­kų, jos bū­na ska­nios ir kvap­nios. Te­ko ra­gau­ti braš­kių iš par­duo­tu­vės, jaus­mas toks, lyg val­gy­čiau be­sko­nę plast­ma­sę“, – sa­vo nuo­mo­ne da­li­jo­si stu­den­tė Ind­rė Kont­ri­mai­tė.

Kai ku­rių uo­gų ir dar­žo­vių kai­nos tur­ge­liuo­se

Di­de­lė gū­žė sa­lo­tų – 0,5–1 Lt.

Svo­gū­nų laiš­kai – 2 Lt.

Po­mi­do­rai – 2,5–5 Lt.

Švie­ži ko­pūs­tai (1 kg) – 1,2–1,5 Lt.

Agur­kai (1 kg) – 2,5–3 Lt.

Švie­žias pie­nas (1 l) – 0,7–1 Lt.

Varš­kė (1 kg) – 7 Lt.

Kai­miš­ko svies­to ga­ba­las – 3 Lt.

Vo­ve­rai­tės (1 l) – 8 Lt.

Braš­kės (1 l) – 6–7 Lt.

Juo­die­ji ser­ben­tai (1 l) – 3–4 Lt.

Rau­do­nie­ji ser­ben­tai (1 l) – 2 Lt.

Mė­ly­nės (1 l) – 7–8 Lt.

Avie­tės (1 l) – 6 Lt.

Rink­lia­vos dy­džiai – pa­gal ka­te­go­ri­jas

Pa­sak Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Eko­no­mi­kos sky­riaus ve­dė­jos Auk­sės Tut­ku­tės, vie­ti­nė rink­lia­va už lei­di­mą pre­kiau­ti ar teik­ti pa­slau­gas vie­šo­sio­se vie­to­se yra nu­sta­to­ma prieš tai ga­vus lei­di­mą pre­ky­bai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo šių me­tų bir­že­lio pir­mos die­nos rink­lia­vos dy­džiai Šiau­liuo­se nu­sta­to­mi at­si­žvel­giant į ka­te­go­ri­jas: pir­mos, ant­ros ir tre­čios.

Bran­giau­siai mo­ka pre­ky­bi­nin­kai, ku­rie par­duo­da sa­vo pro­duk­ci­ją Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­re, nuo Drau­gys­tės pro­spek­to iki Že­mai­tės gat­vės ar Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je ir skve­re prieš Sa­vi­val­dy­bę. Čia pre­kiau­jant iš (nuo, prie) lai­ki­nų­jų įren­gi­nių (pa­la­pi­nių, pa­vė­si­nių, pre­kys­ta­lių, ve­ži­mė­lių, sta­lų ir pa­na­šiai) mo­ka­ma 7 Lt vien­kar­ti­nė ir 126 Lt mė­ne­si­nė rink­lia­va.

REKLAMA

Ant­ro­sios ka­te­go­ri­jos te­ri­to­ri­jo­je, ku­ri uži­ma Til­žės gat­vės priei­gą nuo Ge­gu­žių gat­vės iki Auš­ros alė­jos, Dai­nų pės­čių­jų ta­ką nuo Ly­ros iki Ai­do gat­vės ir Drau­gys­tės pro­spek­tą nuo Du­bi­jos iki Vil­niaus gat­vės, vien­kar­ti­nė rink­lia­va – 5 Lt, mė­ne­si­nė – 90 Lt.

Tre­čio­sios ka­te­go­ri­jos te­ri­to­ri­ja lai­ko­mos vi­sos ankš­čiau ne­pa­mi­nė­tos vie­tos. Čia vien­kar­ti­nė rink­lia­va sie­kia 3 Lt, mė­ne­si­nė – 54 Lt.

Rink­lia­vos ne­mo­ka ūki­nin­kai, ku­rie tu­ri sa­vo veik­los įro­dy­mo pa­žy­mė­ji­mą (ūki­nin­ko pa­žy­mė­ji­mą).

Vaida DAIGINAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų