REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai didžiausi ir patys svarbiausi pasaulio miestai nėra siejami su aukščiausiais gyvenimo kokybės standartais, rašo CNBC. Aukštas nusikalstamumo lygis, automobilių spūstys ir didžiuliai atstumai vargina vietinius gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA

Konsultacinė bendrovė „Mercer's“ atliko tyrimą ir išskyrė 15 didžiųjų pasaulio miestų, kuriuose užtikrinama aukščiausia gyvenimo kokybė. Tyrimo metu buvo atsižvelgta į dešimt ekonominių, politinių, sociologinių ir kultūrinių, saugumo, švietimo ir sveikatos apsaugos veiksnių. „Mercer's“ surinko duomenis apie 221 pasaulio miestą. Atskaitos tašku, pagal kurį buvo vertinami kiti miestai tapo Niujorkas.

REKLAMA

Siūlome susipažinti su 15 geriausiai pasirodžiusių miestų.

15. Torontas, Kanada

Torontas yra tik vienas iš  trijų Šiaurės Amerikos miestų, kurie pateko į geriausiai įvertintų miestų penkioliktuką.

Šis miestas yra didžiausias visoje Kanadoje, tačiau tarp kitų Šiaurės Amerikos miestų pagal gyventojų skaičių užima penktąją vietą. Miestas yra itin kosmopolitiškas, pusė jo gyventojų gimė už Kanados ribų. Tuo tarpu Londone ir Niujorke tokių pašaliečių skaičius tesiekia apie trečdalį. Maždaug 30 proc. šio miesto gyventojų namuose kalba ne angliškai ar prancūziškai, o savo gimtąja kalba.

REKLAMA
REKLAMA

Torontas yra Kanados ekonomikos centras, be to jame yra įsikūrusi septinta pagal kapitalizacijos vertę vertybinių popierių birža. Toronte sukuriama net penktadalis visos šalies ekonomikos.

Torontas gali didžiuotis savo saugumu, pagal šį rodiklį tarp visų tirtų miestų jis užima 17 vietą, tuo tarpu tokie  miestai kaip Čikaga, San Franciskas ar Hiustonas nė iš tolo negali lygintis su Torontu.

14. Otava, Kanada

Kanados sostinė yra viena iš šešių sostinių, kuri pateko į penkioliktuką. Mieste gausu aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių, kadangi Otavoje sutelkta ne tik federalinė valdžia, užsienio atstovybės, bet ir tokie technologijų milžinai kaip „Cisco“, „Nortel Networks“ ir  „Dell“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neretai aukšta gyvenimo kokybė būna glaudžiai susijusi su didžiulėmis kainomis, tačiau Otava yra maloni išimtis, šiemet ji tapo mažiausių pragyvenimo išlaidų miestu visoje Kanadoje. Otava laikoma vienu švariausių pasaulio miestų, pagal šį rodiklį ji užima trečiąją vietą.

13. Velingtonas, Naujoji Zelandija

Velingtonas yra vienas iš trijų Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono miestų, patekusių į sąrašą.

Velingtonas yra labiausiai į pietus nutolusi pasaulio sostinė, kurioje net trečdalis gyventojų turi aukštąjį išsilavinimą. Miesto gyventojai džiaugiasi nuostabiu klimatu, nes per metus čia būna net 2000 saulėtų valandų, tuo tarpu Londone tik 1500.

REKLAMA

Nepaisant geros gyvenimo kokybės Naujosios Zelandijos gyventojai pastaruoju metu aktyviai emigruoja į kaimyninę Australiją, kuri vilioja aukštesniais atlyginimais ir geresnėmis įsidarbinimo perspektyvomis.

12. Amsterdamas, Olandija

Tarp visų šiame sąraše atsidūrusių miestų Amsterdamas yra labiausiai pamėgtas turistų, tam įtakos turi narkotinių medžiagų ir prostitucijos legalizavimas.

Suklestėjęs XVII amžiuje Amsterdamas iki šių dienų savo gyventojams kelia pasididžiavimo jausmą. Miestas itin kosmopolitiškas ir liberalus, net 54 proc. jo gyventojų yra vieniši žmonės. Nepaisant prostitucijos ir narkotinių medžiagų legalizacijos miestas užimą 20 vietą viešojo saugumo srityje.

REKLAMA

Ilgą laiką Olandija garsėjo kaip atvira ir svetinga valstybė, tačiau per pastarąjį dešimtmetį padėtis pasikeitė. Sustiprėjo antimusulmoniškos ir antiimigracinės nuotaikos. Rugsėjį vyriausybė paskelbė planus uždrausti dėvėti musulmonišką galvos apdangalą, kuris slepia žmogaus veidą, esą tai pažeidžia Olandijoje susiformavusį gyvenimo būdą.

11. Sidnėjus, Australija

Sidnėjus yra didžiausias Australijos miestas, kuriame sukuriama ketvirtadalis šalies BVP. Manoma, kad Sidnėjaus uostas yra pats gražiausias visame pasaulyje, jį supa nacionaliniai parkai, upės ir paplūdimiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penktadalis miesto gyventojų per savaitę uždirba apie 2000 JAV dolerių.

Australija ir Naujoji Zelandija tolokai pralenkia kitus konkurentus iš Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono. Šios valstybės nuolatos investuoja į infrastruktūrą ir viešąsias paslaugas. Daugelis Azijos miestų pasirodė prastai dėl socialinio ir politinio nestabilumo bei tokių gamtos nelaimių kaip uraganai, žemės drebėjimai ir cunamiai. Į mūsų sąrašo penkiasdešimtuką pateko tik trys Azijos miestai: Singapūras (25 vieta), Tokijas (46 vieta)  ir Kobė (49 vieta).

REKLAMA

10-9 Kopenhaga, Danija

Kopenhaga jau penkerius metus iš eilės patenka į „Mercer's“ sudaromą geriausių miestų penkioliktuką. Tiesą sakant, net aštuoni iš pirmajame dešimtuke atsidūrusių miestų yra Europoje. Senojo žemyno miestams pavyksta išlaikyti savo pozicijas dėl išvystytos infrastruktūros, aukšto medicininio aptarnavimo lygio, gerų poilsio sąlygų.

Kopenhaga pirmauja ekologijos srityje, pagal šį rodiklį ji užima antrąją vietą pasaulyje. Miestas vadinamas neoficialia dviratininkų sostine, kadangi net 36 proc. gyventojų kasdien važinėja dviračiu.

REKLAMA

Sveikas gyvenimo būdas tapo danų kasdienybe. Rūpinimasis ekologija ir sveikata davė rezultatų. Net 15 proc. danų šiuo metu yra vyresni nei 65 metų amžiaus.

10-9 Bernas, Šveicarija

Šveicarijos sostinė yra tik vienas iš trijų šios šalies miestų, kurie patenka į sąrašo dešimtuką. Vis dėlto Bernas pasižymi itin aukštomis kainomis, kurias atperka nuostabi aplinka ir į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas senamiestis.

Saugumo atžvilgiu Berną lenkia tik Liuksemburgas. Yra dar keletas faktorių, kurie leido Šveicarijos miestams figūruoti tarp patraukliausiųjų:  neutralitetas, stipri bankinė sistema, gamta, prabangos prekių ir aukštųjų technologijų pramonė pavertė Šveicariją turtingųjų rojumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vietinių gyventojų susirūpinimą kelią didėjantys imigracijos srautai. Dešiniosios pakraipos partijos įgyja žmonių palankumą. Šiuo metu užsieniečiai sukuria 22 proc. šalies BVP, tačiau šveicarai mano, kad dėl jų kaltės išaugo būsto nuomos kainos, suprastėjo viešasis transportas, padidėjo nusikalstamumas ir pabrango elektros energija.

8. Ženeva, Šveicarija

Ženeva yra antras didžiausias Šveicarijos miestas, kuriame yra įsikūrusios maždaug 20 tarptautinių organizacijų. Beveik 44 proc. miesto gyventojų – užsieniečiai.

REKLAMA

Įsikūrusi Alpėse Ženeva yra vienas žaliausių Europos miestų, net 20 proc. jos teritorijos dengia žaliosios zonos.

Ženeva nėra pigus miestas, šiuo atžvilgiu ji užima penktą vietą pasaulyje.

7. Frankfurtas, Vokietija

Vokietija kaip ir Šveicarija gali didžiuotis, kad net trys jos miestai pateko tarp dešimties geriausių miestų. Franfurtas yra kontinentinės Europos finansų centras, tačiau savo populiacijos dydžiu Vokietijoje jis teužima penktą vietą. Frankfurte įsikūrė Europos Centrinis Bankas. Miestas tapo vidurio Europos transporto kryžkele.

REKLAMA

Per metus miesto metro sistema pasinaudoja 114 mln. keleivių, tuo tarpu oro uostu  50 mln. žmonių, pagal šiuos judėjimo rodiklius Frankfurtas užima devintą vietą pasaulyje.

Be išvardintų privalumų miestas džiaugiasi aukštu viešojo saugumo lygiu.

6-5 Vankuveris, Kanada

Tai vienintelis miestas, kuris atstovauja Šiaurės Amerikai geriausių pasaulio miestų pirmajame dešimtuke.

Švelnus klimatas, daugybė žaliųjų teritorijų, kalnai, vandens ištekliai, žaliųjų technologijų propagavimas pavertė Vankuverį ekologijos etalonų. 2020 metais Vankuveris planuoja tapti žaliausiu planetos miestu.

REKLAMA
REKLAMA

6-5 Diuseldorfas, Vokietija

Pastaruosius penkerius metus miestas įsitvirtino geriausiųjų dešimtuke. Diuseldorfas vadinamas Vokietijos telekomunikacijų centru, be to jame veikia žinomos mados ir prekybos mugės.

Miesto gyventojų ir svečių malonumui Diuseldorfe veikia daugiau nei 100 meno galerijų. O tokios kompanijos kaip „Hewlett-Packard“ ir „Nokia-Siemens“ įsteigė mieste pagrindines būstines.

Vokietijos miestai, nepaisant Europos skolų krizės, sugebėjo išlaikyti savo gyvenimo kokybės lygį.

4. Miunchenas, Vokietija

Trečias didžiausias Vokietijos miestas ir vienas pagrindinių ekonomikos centrų, kuris sukuria 30 proc. Bavarijos BVP. Miuncheno gyventojų perkamoji galia per capita yra didžiausia visoje Vokietijoje ir trečdaliu lenkia šalies vidurkį.

Tokia sėkmė sulaukia nemažo imigrantų dėmesio, todėl maždaug 40 proc. gyventojų yra užsieniečiai.

Klestinti Vokietijos ekonomika susiduria su darbo jėgos trūkumu, nes šalies visuomenė sparčiai sensta. Anot analitikų, šaliai kasmet reikia papildomų 66 tūkst. inžinierių, 12 tūkst. medikų ir 66 tūkst. informacinių technologijų specialistų. Pastaraisiais metais Vokietija vilioja jaunus darbuotojus iš skolų kamuojamų pietinių Europos valstybių.

REKLAMA

3. Ouklandas, Naujoji Zelandija

Ouklandas yra geriausia vieta gyventi Azijos – Ramiojo vandenyno regione, į geriausiųjų penketuką miestas patenka pastaruosius penkis metus iš eilės.

Didžiausiame Naujosios Zelandijos mieste (1,35 mln.), gyvena 30 proc. šalies populiacijos.

63 proc. gyventojų yra europietiškos kilmės, tuo tarpu 24 proc. sudaro vietos maoriai ir Ramiojo vandenyno salų gyventojų palikuonys.

Miestas yra įsikūręs tarp dviejų uostų, daugybės salų ir 11 užgesusių ugnikalnių. Ouklandas pirmauja pasaulyje pagal laivų ir laivelių kiekį tenkantį vienam asmeniui. Saugumo atžvilgiu Azijos – Ramiojo vandenyno regione jį lenkia tik Singapūras.

2. Ciurichas, Šveicarija

Anksčiau didžiausias Šveicarijos miestas buvo laikomas geriausiu gyventi pasaulyje miestu, tačiau dabar jis smuktelėjo į antrą poziciją.

Ciurichas yra Šveicarijos ekonomikos variklis, žemi mokesčiai traukia užsienio įmones. 82 Ciuricho bankai turi sukaupę net 85 proc. visų Šveicarijos bankų turto.

Architektūrinis paveldas ir gamtinės sąlygos traukia turistus, todėl miestas tapo lankomiausiu visoje Šveicarijoje. Kainų atžvilgiu Ciurichas užima trečiąją vietą Europoje.

REKLAMA

Finansų sektoriuje darbuojasi ketvirtadalis miesto gyventojų, kurie sukuria trečdalį Ciuricho ekonominės vertės.

1. Viena, Austrija

Viena užima pirmąją poziciją nuo 2009 metų. Šalies kultūros, politikos ir ekonomikos  sostinė sugebėjo puikiai pritaikyti senovinę infrastruktūrą modernios visuomenės poreikiams. JTO 2010 metais apdovanojo Vieną už geriausią architektūrinio planavimo projektą, kuris ženkliai pagerino miestiečių gyvenimo sąlygas. Miestas renovavo  5 tūkst. pastatų, kuriuose gyvena beveik ketvirtis milijono gyventojų.

Kasmet miestas pritraukia 5 mln. turistų, tad vienam gyventojui tenka vidutiniškai trys svečiai iš užsienio.

Šiuo metu Europos miestai dominuoja sąraše, tačiau nežinia kaip jų pozicijas ateityje gali paveikti niekaip nepasitraukianti ekonominė krizė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų