REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš esmės Rimo Šapausko ir Algio Ramanausko humoras - tik priemonė, pati pradžia... Už jos - radikali, bekompromisė teisybė: apie tave, tavo draugus ir kaimynus, apie mus visus. Teisybė, kurios gali nepriimti dėl estetinių, politinių ar velniai žino kokių dar sumetimų, bet mitologinei jos jėgai atsispirti sunkiau.

REKLAMA
REKLAMA

Jų humoras - unikalus. Daugiasluoksnis. Lietuviškas, bet universalus. Vienus juokina jau vien jų pasirodymas ekrane, kiti spjaudosi matydami besispjaudančius personažus, dar kitiems šiek tiek baisu - nes atpažįsta negailestingą realybę, kurios personažai nepakeis.

REKLAMA

Vis dėlto laikas parodė, kad "Radioshow" humoras visuomenės negydo, jis kaip gyvatė, ryjanti savo uodegą.

Dar 1994 metais išleisto "Radioshow" albumo teksto fragmentas: "Jeigu valdininkas atjungia jums karštą vandenį, tuoj pat duokit jam į snukį". Kodėl net patys brutaliausi "Radioshow" kūrybos pavyzdžiai taip patinka išsilavinusiai publikai? Gal todėl, kad jos pačios rankų paspaudimai yra gležni, o kumščiai - trapūs...

Kalbėjomės iš karto po "Dviračio šou" įrašo, todėl tapatinti kai kuriuos atsakymus su konkrečiu žmogumi būtų šiek tiek per drąsu...

REKLAMA
REKLAMA

Visai neseniai politologas Lauras Bielinis pasakė, kad "Dviračio šou" peliukai Mauzeris ir Sūrskis yra daug išmintingesni už daugelį Lietuvos politikų. Džiugina ar baugina toks įvertinimas?

Algis. Džiugina, be abejo. Turiu pastebėti, kad ir ankstesni mūsų personažai buvo ne ką blogesni. Jie irgi buvo protingesni už daugelį Lietuvos politikų.Rimas. Man patinka, kad iš esmės tai bendras darbas - "dviračio" tekstai ir mūsų vaidyba. Kiekvieną kartą smagu, jeigu gerai suvaidinam ir kažką pridedam nuo savęs.

Kuo šie personažai skiriasi nuo jūsų ankstesnių?

Algis. Tik tuo, kad anksčiau tekstai būdavo mūsų, o dabar - "dviračio". Nesutikčiau su tuo, kad šie personažai triuškinamai geresni už ankstesnius, - jie visi sulaukdavo vienodai didelio dėmesio. Ir apskritai, kai 1996 metais atsirado "Radioshow" laidos - visuomenėje sukėlė patį didžiausią rezonansą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jūsų dabartinis kolega Vytautas Šerėnas sėkmingai sudalyvavo prezidento rinkimuose. Galbūt atėjo laikas rinkti ne žmones, o personažus?

Algis. Personažų negalima rinkti, reikia rinkti žmones.

Bet jei kitaip nelabai pavyksta...

Algis. Pajuokauti tai galima, bet aš niekada nebalsuočiau už personažą. Nes aš rimtai žiūriu į rinkimus.Rimas. Amerikoje, Kalifornijoje, žmonės balsavo už Arnoldą Schwarzeneggerį. Tai, kaip sakė Leonidas Donskis (http://www.omni.lt/index.php?base/z_125151), tam tikra multiplikacinio mentaliteto išraiška. Kai žmonės nebeskiria personažo nuo paties aktoriaus. Labai juokinga būtų, jei Lietuvos žmonės prezidentu išrinktų Budulį...

REKLAMA

Tačiau jūs patys esate sakę, kad labai stebitės ir netgi piktinatės žmonėmis, kurie pažodžiui supranta daugelį dalykų.

Rimas. Tai kad visą laiką taip buvo. Ir "Radioshow", ir "Orbitą" suprato pažodžiui. Nežinau, ką su tokiais žmonėmis padaryti, jeigu jie televiziją supranta kaip realybę.Algis. Čia nieko nepadarysi, visada dalis visuomenės nieko nesupranta.

Rimas. ...per trumpai sėdėjo...Algis. ...pažiūrėkim, pavyzdžiui, į žmones, kurie neverčiami klauso "Russkoje radijo". Arba per LNK ar TV3 žiūri kokį nors baisų nekokybišką rusišką filmą...Rimas. ...naują Rusijos kiną - "Brat", "Menty"...Algis. Jo, "naujasis Rusijos kinas"... Ir žiūri žmonės. Ką su jais daryti? Visada yra dalis visuomenės, kurią reikia ištremti į Sibirą.Rimas. Gal neištremt, bet kad jie išvažiuotų savo noru.

REKLAMA

Bet jeigu ta dalis, apie kurią kalbate, ima viršų ir pradeda spausti likusius...

Algis. Tada jau bėda. Jeigu bepročių susidaro kritinė masė, tada valstybėje prasideda netvarka. Kaip, pavyzdžiui, Rusijoje.Rimas. Dar geresnis pavyzdys - Belorusija.Algis. Būtent. Susirenka kritinė masė tų žmonių ir diktuoja savo sąlygas. Lietuvoj, ačiū Dievui, to dar nėra. Bet jau balansuojama. Pažiūrėkit, kas vyksta su "paksuomene", kiek jų daug.

Prisiminkime "dviejų Lietuvų" teoriją. Ar neryškėja tiesiog fiziologinis padalijimas - ne vien išvaizdos, žvilgsnio, kalbėjimo, manierų skirtumai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Algis. O, be abejo, be abejo. Kalta kraujomaiša... Aš visiškai nejuokauju...Rimas. Žmogus, kuris gyveno kolūkinio baroko pilaitėje, elgėsi taip, "kaip reikia". Jis ir dabar nesimoko užsienio kalbų, sako: "prie ruskio geriau buvo..." Aišku, tai deformuoja ir žmogaus išvaizdą, ir aprangą, ir namų ūkio spalvinį dizainą.

Radviliškyje jūs irgi buvote tokiame susitikime. Kokie įspūdžiai? Atrodo, jus irgi neblogai priėmė.

Rimas. Ne visi žmonės kvaili. Negalima sakyti, kad mažuose miesteliuose visi tokie, kaip mes apibūdinome. Ten tiesiog nėra ką veikti. O kai staiga atvažiuoja Paksas, kaip nenueiti pasižiūrėti? Tai koncertas už dyka. Kadangi koncertas už dyka, tai ateina ne tik tie, kurie jį remia, ateina ir žiopliai pasižiūrėti. Aš manau, kad jei salėje ploja vienas trečdalis, tai ploja ir kiti du trečdaliai, kurie tiesiog šiaip sau ploja. Mes irgi plojome su visa sale, nesvarbu, ką sakė Paksas - sąmones ar nesąmones.

REKLAMA

Ar jūsų laidos turi išliekamąją vertę, kaip jums patiems atrodo?

Algis. Jos padarė nemažą įtaką Lietuvos televizinei kultūrai, giliai įsirėžė į visuomenės sąmonę, aš manyčiau, kad "Radioshow" buvo tam tikra prasme ledlaužis. Mes pirmieji pradėjome daryti tai, kas Vakaruose "Byvio ir Tešlagalvio" pavidalu buvo daroma jau keletą metų. Aš nesakau, kad gerai keiktis eteryje, bet nieko blogo nėra tame, kad mes nuėmėm puritoniškumo "koldrą" nuo tam tikrų dalykų. To vertė - didžiulė.Rimas. Aš senesnę kūrybą dabar vertinu kaip klausytojas, kaip žiūrovas. Kai ką paprasčiausiai užmiršau iš to, ką mes sukūrėm. Dabar žiūriu iš naujo ir atrandu daug juokingų dalykų.

REKLAMA

Stebint jūsų bendrą kūrybą tiek metų, nenorom pagalvoji apie stiprią draugystę. Ar dažnai bendraujate laisvalaikiu, už studijų ribų?

Rimas. Anksčiau, kai įrašinėdavom "Radioshow", susitikdavom tik kartą per savaitę, nes Algis dar gyveno Kaune. O dabar susitinkam praktiškai kasdien, bet dažniausiai tik darbo reikalais.

O jūsų bendri muzikiniai projektai?

Rimas. Aš dirbu diskžokėjumi, tai yra mano hobis, bet kai turi 2-3 vakarėlius per savaitę, tai tampa tam tikra profesija. Algis veda "Nacionalinės muzikos lygą" per LNK. O kartu mes jau pusantrų metų įrašinėjam "Budulio albumą", kuris, aš tikiu, šiemet turėtų būti baigtas. Štai toks yra mūsų bendradarbiavimas, o ką Algis muzikos studijoj veikia pats - aš nežinau, nors kartais duoda paklausyti mašinoje jo įrašytų juokingų dainelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jums, Algi, nesunku atlaikyti "geros muzikos" perteklių "Nacionalinėje muzikos lygoje"? Viso to popso?

Algis. Prie ko čia tas popsas? Viskas yra popsas. Yra, žinoma, labai baisių grupių NML, bet yra ir visai nieko... Mes stengiamės padaryti taip, kad NML laidos būtų žiūrimos, kad turėtų gerą reitingą, o priemonės yra įvairios, tarp jų ir baisios grupės. Konkrečiau kalbėti man, kaip vedėjui, būtų nekorektiška.

Patrauklus žmogus - koks jis yra jums? Kokios jo pagrindinės savybės?

Algis. Čia bendražmogiškas klausimas...Man patrauklūs - geri ir gražūs žmonės. Ir išsilavinę...Rimas. Aš dar pridėčiau - nepikti...

"Lux" (http://lux.lcn.lt/)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų